Museums Quartier Vienna

Museums Quartier Vienna

Viyana Müzeler Meydanı ancak zorlu süreçlerin ardından Haziran 2001’de açılabildi. 2001 yılında hem Avusturya’da hem de ülke sınırları dışında açılışını yaptıkları “sanat galerileri” ile tanınmış Kunsthalle (sanat galerisi) ve Museums Quartier bu bölge içerisinde açılmıştır. Bugün MQ, sanatsal yaratım, yeni söylemler, sempozyum ve konferanslar için özel bir platformdur.

Eminim bazılarınız daha önce Viyana Müzeler Bölgesi’nden (MQ) geçmiştir, hatta ziyaret etmiştir. Bugün size dünya çapında “çağdaş sanatın” en büyük bölgelerinden birinin tarihi hakkında biraz daha bilgi vermek istiyorum. Viyana’ya olur da yolunuz düşerse uğramanız gereken önemli sanat meydanlarından bir tanesidir. Özellikle Viyana’da hafta sonları gençlerin önemli uğrak noktalarından.

Hofburg’un karşısında 1719 ile 1723 yılları arasında yeni saray ahırları inşa edildi. Ve inşa ünlü mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach’ın planlarına göre inşa edildi. Hofburg’un ahırları yaklaşık 600 ata yer sunuyordu. Yaklaşık 100 yıl sonra, 1815’te ve 1850-1854 yılları arasında binalar genişletilerek renove edildi. Diğer bir konu Habsburg zamanlarında Viyana Hofburg’un ahırları yüzlerce at arabasına da ev sahipliği yapıyordu; bugün burası Avrupa’nın en büyük sanat alanlarından biri konumunda ve bu bölgeye her adım attığımda görkemliliği beni etkilemekte. Viyana Müzeler Meydanı ancak zorlu süreçlerin ardından Haziran 2001’de açılabildi.

Üç büyük müze de bölgeyi mimari olarak tanımlamaktadır: Leopold Müzesi’nde Klimts, Kokoschkas; “Modern Sanat Müzesi”, klasik modernizm ve “Viyana Aksiyonizmi” eserlerinin yanı sıra uluslararası çağdaş sanatın önemli eserlerini de bir araya getirmekte ve “Kunsthalle Viyana” çağdaş kültürel yaratımın sunumuna ve yansımasına emek harcamıştır. Leopoldmuseum ise, Egon Schiele’nin en büyük eser koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

ÜÇ BÜYÜK MÜZE BÖLGEYİ MİMARİ OLARAK TAMAMLIYOR

2001 yılında hem Avusturya’da hem de ülke sınırları dışında açılışını yaptıkları “sanat galerileri” ile tanınmış Kunsthalle (sanat galerisi) ve Museums Quartier bu bölge içerisinde açılmıştır. Bugün MQ, sanatsal yaratım, yeni söylemler ve fikir alışverişi ve sanat öğrencileri tarafından tartışmaya açık, sempozyum ve konferanslar için özel bir platformdur. Aynı zamanda dinlenmek, eğlenmek ve şehrin kalabalığı içerisinden bir nebze de olsa kaçmak için soluklanabileceğiniz bir destinasyon alanıdır. Guided Tours olarak bir rehber eşliğinde müze turları olanağı da sunmaktadır. Şunu eklemek istiyorum; gençler için oldukça cüzi miktarlar karşılığında, profesyonel rehberler sizi ister Almanca ister İngilizce dil seçenekleri sunmaktadır. Bu bölge içerisinde yer alan Kafeleri ve mağazalarıyla da ortama seçenek sunmaktadır. Yelpaze o kadar geniş ki, güzel sanatlardan mimariye, müzikten modaya, tiyatrodan dansa, edebiyattan çocuk kültürüne, oyun kültüründen sokak sanatına, tasarım ve fotoğrafçılık gibi birçok sanat seçeneği bulunmaktadır.

Üç büyük müze de bölgeyi mimari olarak tanımlamaktadır: Leopold Müzesi’nde Klimts, Kokoschkas; “Modern Sanat Müzesi”, klasik modernizm ve “Viyana Aksiyonizmi” eserlerinin yanı sıra uluslararası çağdaş sanatın önemli eserlerini de bir araya getirmekte ve “Kunsthalle Viyana” çağdaş kültürel yaratımın sunumuna ve yansımasına emek harcamıştır. Leopoldmuseum ise, Egon Schiele’nin en büyük eser koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversiteden sonra arkadaşlarımla kahvelerimizi, biralarımızı, şaraplarımızı alıp kültürel sohbetlere daldığımız bir alan, Museums Quartier Viyana. MQ’yu akşam ziyaret ederseniz, şehrin güzel manzarasını sunan bir çatı terası olan MQ Libelle’yi ziyaret etmeyi unutmayın. İlkbahar ve yazları bu bölgede “DJ performansları” sizi gün batımında dansa davet ediyor.

ŞARAPLARIMIZI ALIP KÜLTÜREL SOHBETLERE DALDIĞIMIZ BİR ALAN

Modern oturma alanları, tasarımcılar ve iç mimarlar tarafından özel dokularla tasarlanmıştır ve MQ avlularındaki MQ mobilyaları bölgeyi görmeye gelen turistlere dinlenme, oyalanma, estetik fotoğraflar çekme ve böylece “MQ yaşam alanına” önemli katkı sağlamaktadır. “Enzis” olarak da bilinen MQ özel tasarım oturma alanları sayesinde kısa sürede hem Viyanalıların hem de dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin en gözde mekanlarından biri haline geldi ve artık sıklıkla “oturma odası” olarak anılıyor.

Üniversiteden sonra arkadaşlarımla kahvelerimizi, biralarımızı, şaraplarımızı alıp kültürel sohbetlere daldığımız bir alan, Museums Quartier Viyana. Özellikle yaz aylarında, güneş parlarken rengarenk banklardan birine oturup, dondurmanızı, soğuk içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. MQ’yu akşam ziyaret ederseniz, şehrin güzel manzarasını sunan bir çatı terası olan MQ Libelle’yi ziyaret etmeyi unutmayın. Özellikle değinmek istediğim bir başka konu ilkbahar ve yazları bu bölgede “DJ performansları” sizi gün batımında dansa davet ediyor.

 

 

Semih Çoban
Latest posts by Semih Çoban (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir