Café Eiles

Café Eiles

Josefstadt Caddesin’deki Café Eiles’e girdiğinizde neredeyse geçmişe yolculuk yapmış gibi hissedersiniz. Café Eiles, benim de oturduğum ilçe olan Viyana’nın 8. bölgesi Josefstadt’ın köşesinde bulunan Viyana kahve evidir. Arkadaşlarım ile genellikle uğrak noktamız ve evimden ortalama 10 dakika uzaklık mesafesinde.

Yüksek tavanları, koyu renk mobilyaları, kırmızı örtülü rahat oturma alanları ve büyük avizeler: Josefstadt Caddesin’deki Café Eiles’e girdiğinizde neredeyse geçmişe yolculuk yapmış gibi hissedersiniz. Café Eiles, benim de oturduğum ilçe olan Viyana’nın 8. bölgesi Josefstadt’ın köşesinde bulunan Viyana kahve evidir. Arkadaşlarım ile genellikle uğrak noktamız ve evimden ortalama 10 dakika uzaklık mesafesinde.

Viyana’da ilkbahar sabahı, Café Eiles’te kahvaltıdan daha iyi başlayamazdı. Parlamentonun ve belediye binasının hemen yakınında, 1840’tan bu yana uzun bir geçmişe sahip olan geleneksel Eiles kafesi bulunmaktadır. 2016 yılında şu an ki sahibi olana kadar tekrar tekrar isim değişikliği yapsa da sonunda Gert Kunze tarafından devralındı. Buraya geldiğimde genellikle Cappucino’mu içiyorum ve kendimi gazete okumaya adıyorum.

Hafta içi öğle yemeğinde 10 Euro karşılığında günlük menü, Viyana şinitzeli, gulaş, yumurtalı köfte ve kremalı ıspanaklı klasik Viyana mutfağı, altı çeşit kahvaltı Sachertorte’den haşhaşlı Eiles pastasına kadar ev yapımı hamur işleri de burada bulunmaktadır ve Eiles’in arkasındaki sakin ara sokakta artık hava güzel olduğunda sizi bekleyen şirin bir misafir bahçesi bulunmakta ve ben de genellikle ilkbahar ve yazları dışarda oturmayı tercih ediyorum.

Mimarisi, 1839-1940 yılları içerisinde “burjuvazi şehir mimarı” olarak bilinen Anton Grünn tarafından dönemin koyun yünü imalatçısı zengin burjuvazi Joseph Burde için inşa edilmiştir. O dönem için özellikle zevkli ve zarif olan mobilyalar ve 19 büyük penceresi özellikle dikkat çekmektedir. Kafenin içerisinde bulunan İmparator I. Ferdinand’ın portresi, Eduard Schaller tarafından yaratılmıştır.

BURJUVAZİ ŞEHİR MİMARI ANTON GRUNN TARAFINDAN İNŞA EDİLMİŞTİR

Mimarisi, 1839-1940 yılları içerisinde “burjuvazi şehir mimarı” olarak bilinen Anton Grünn tarafından dönemin koyun yünü imalatçısı zengin burjuvazi Joseph Burde için inşa edilmiştir. O dönem için özellikle zevkli ve zarif olan mobilyalar ve 19 büyük penceresi özellikle dikkat çekmektedir ve kafenin konumu sayesinde sabah, öğle ve akşamları güneş ve manzaraya sahiptir. Kafenin içerisinde bulunan İmparator I. Ferdinand’ın portresi, tarihi ressam Eduard Schaller tarafından yaratılmıştır.

Adolf Bäuerle’nin Viyana genel tiyatro gazetesinde yeni kafeler hakkında yaptığı yardımsever haberler sayesinde, kafe kısa sürede sanatçılar ve askerler için bir buluşma yeri haline geldi. Diğer yandan 1883 yılında Reichsrat binasının açılışından bu yana çok sayıda parlamento üyesi de kafede buluştu; Belediye Başkanı Eduard Uhl düzenli bir misafirlerdendi.

1901 yılında Friedrich Eiles bu kafeyi devraldı ve burayı Art Nouveau tarzında uyarlattı. Bu kafenin önemli tarihsel olaylarından bir tanesi de 23 Temmuz 1934’te yasadışı “Nasyonal Sosyalistlerin Temmuz Darbesi” öncesi son toplantısı bu kafede gerçekleştirmiştir. Günümüzde belediye binasına ve parlamentoya yakınlığı nedeniyle siyasetçiler için her zaman popüler bir buluşma yeri olmuştur ve eğer duvarların kulakları olsaydı orada mutlaka anlatılacak sayısız ilginç hikâye olurdu diye düşünüyorum.

2016 yılında Gert Kunze “Uyuyan Güzeli” uykusundan çıkardı ve tipik geleneksel çekiciliğini koruyarak özenle modernleştirdi. Gert’in düşüncesi; modern bir şekilde sunulan en yüksek kalite ve şehirdeki en iyi kahveyi Viyana’nın sakinlerine sunmak. Siyasetçiler, öğrenciler, akademisyenler ve bizlerden sonra nicelerin ziyaret etmeye devam edeceği bir kafe…

Semih Çoban

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir