Potzinger: Güney Steiermark’ın ve Avusturya’nın benzersiz şaraplarından…

Potzinger: Güney Steiermark’ın ve Avusturya’nın benzersiz şaraplarından…

Potzinger şarapları; Yeşil-sarı renk, gözle görülür olgunlaşmış üzümler, koyu renk tonu, sarı meyveler, greyfurt, ananas aromaları, Frenk üzümü, belli egzotizm, kremsi doku, ağız dolgunluğu, bol baharat, narin bektaşi üzümü, baharatlı notları ile kendini üst klasman şaraplar listesinde yer bulmaktadır. 

Güney Steiermark şarapları çok spesiyal bir şaraptır ve dünya çapında yüksek bir itibara sahiptir. Güney Steiermark şarapları arasında Stefan Potzinger’in şarapları özellikle özeldir; şarap uzmanlarından Hugh Johnson onu Güney Steiermark’ın en iyi şarap üreticilerinden biri olarak saymaktadır. Potzinger ailesi, Graz’ın 45 km güneydoğusunda, Slovenya sınırına yakın Güney Steiermark’daki Gabersdorf’ta 1860 yılından bu yana üzüm bağları yetiştiriyor ve Potzinger aile mülkünün tarihi 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Burada nefes kesen Toskana görünümüne sahip muhteşem üzüm bağları bulunmaktadır. Geçmişe küçük bir yolculuk yapmak gerekirse, 1860 yılında küçük çaplı üzüm bağları ve şarap üreticilerinin Ratsch’taki evleri satın alındı ve bunlar arasında Ried Sulz, Steinriegel, Kittenberg, Czamillonberg, Oberburgstall, Wilitsch Kapelle ve çok daha fazlası yer alıyor ve ailede bağcılık 160 yılı aşkın bir geleneğe sahiptir. Diğer taraftan Steiermark’ın en uzun aile işletmesi olan mülklerindendir. Şaraphane 1997 yılından bu yana 5. kuşaktan Stefan Potzinger tarafından yönetilmektedir. Ünlü Klosterneuburg şarapçılık okulunu tamamladıktan ve uzun yıllara dayanan pratik deneyimden sonra, 22 yaşında genç yaşta işi devraldı. Stefan günümüzde muazzam bir deneyime sahip ve büyük bir hırs, tutku, azim, detaylara verdiği önem ve sakin tavrıyla şarap imalathanesini Steimark kalitesinin zirvesine taşımaya devam etmektedir. Kendisine yalnızca ticari basın ve şarap severler tarafından değil aynı zamanda meslektaşları tarafından da büyük değer ve önem verilmektedir. Kendisi Ulusal Şarap Komitesi üyesi, Steiermark Şarap Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Steiermark Bölgesel Şarap Komitesi Başkanı ve Şarap Steiermark’ın Başkanıdır. Bu görevlerinde aynı zamanda bağcılığın çerçevesinin şekillenmesine de yardımcı oluyor ve diğer yandan Steiermark ve şaraplarının önemli bir sözcüsü konumundadır.

Potzinger şaraplarını özetlemek gerekirse; üzümler ancak mükemmel fizyolojik olgunluğa ulaştıklarında hasat edilir; herhangi bir iyileştirme veya düzeltme yapılmaz. Çok özel şaraplar bu şekilde yaratılmaktadır.

ÜZÜMLER MÜKEMMEL OLGUNLUĞA ULAŞTIĞINDA HASAT EDİLİR

20 hektarlık üzüm bağları Güney Steiermark’ın geniş bölgelerine yayılmıştır ve hem Güney Steiermark şarap rotası hem de Sausal’daki en iyi konumlardan bazılarını kapsamaktadır. Stefan’ın başarı odaklı sloganı ise şu: “Doğaya karşı duyarlı ve sürdürülebilir bir yaklaşım ile Potzinger’de yaptığımız her şeyin temelini oluşturmaktadır; çünkü en iyi şaraplar en iyi üzümlerden yapılmaktadır. “Büyütülmemiş”, mülkün inancını oluşturmaktadır. Üzümler elle ve tercihen dolap alanında hasat edilmekte, yaşlandırma aşaması paslanmaz çelik tanklarda nazikçe gerçekleşmektedir. Estate’te şaraplarda iyileştirme, tanen ve asit düzeltmesi yapılmaz. Doğal yapısı nedeniyle şaraplar çok iyi saklanabildiği gibi, kaliteli yemeklerin yanında da çok fazla tercih edilmektedir. Stefan, diğerlerinin yanı sıra eşi Heidi (şu anda Rust’ta şarap akademisine devam etmekte ve ebeveynleri Maria ve Herbert tarafından destekleniyor.) Stefan, Potzinger şaraplarına Avusturya’nın önemli şarap uzmanlarından ve üyeleri arasında sayılan kiler ustası Hans Peter Wippel ve pazarlama uzmanı Tim Maak da yer almaktadır.

Potzinger şaraplarını değerlendirirsem mevcut beyaz şarap rehberinde 700’ün üzerinde şarap bulunmaktadır. Sauvignon Blanc “Joseph” Ried Sulz Fassreserve 2018, tüm şaraplar sıralamasında kendine üçüncü sırada yer bulmuştur ve bu nedenle benim de en çok tercih ettiğim şaraplarından bir tanesidir.

BEYAZ ŞARAP REHBERİNDE 700’ÜN ÜZERİNDE ŞARAP BULUNMAKTA

Ben de 2022 yılına kadar Potzinger şaraplarını bilmiyordum. Ne zaman ki Master eğitimim için Avusturya’ya geldim, işte burada haberdar oldum. Ancak tadına baktıktan sonra gerçekten damak zevki konusunda unutulmaz bir tat ve lezzet sunmakta… Potzinger şaraplarını özetlemek gerekirse; üzümler ancak mükemmel fizyolojik olgunluğa ulaştıklarında hasat edilir; herhangi bir iyileştirme veya düzeltme yapılmaz. Çok özel şaraplar bu şekilde yaratılmaktadır. Tadını çıkarmak bir zevktir, çekici bir meyve tadı vardır ve bir sonraki yudumu almak istersiniz. Öte yandan şaraplar gençken lezzetlidir ve uzun yıllar potansiyelini korumaktadır. Her ne kadar Serenay Sarıkaya’nın Netflix’te yayımlanan dizisi “Kimler Geldi Kimler Geçti” de ki gibi şarap müzayedesinde satın alınacak pahalı şaraplar olmasa da Avusturyalılar tarafından yaygın şekilde tercih edilen şarapların başında gelmektedir. Hem ülke içinde hem de ülke dışına aktif olarak satışı gerçekleşmektedir. Ayrıca paranızın tam karşılığını da alıyorsunuz diyebilirim.

Potzinger şaraplarını değerlendirirsem mevcut beyaz şarap rehberinde 700’ün üzerinde şarap bulunmaktadır. Sauvignon Blanc “Joseph” Ried Sulz Fassreserve 2018, tüm şaraplar sıralamasında kendine üçüncü sırada yer bulmuştur ve bu nedenle benim de en çok tercih ettiğim şaraplarından bir tanesidir: Potzinger şarapları; Yeşil-sarı renk, gözle görülür olgunlaşmış üzümler, koyu renk tonu, sarı meyveler, greyfurt, ananas aromaları, Frenk üzümü, belli egzotizm, kremsi doku, ağız dolgunluğu, bol baharat, narin bektaşi üzümü, baharatlı notları ile kendini üst klasman şaraplar listesinde yer bulmaktadır. Genel olarak, büyük bir ustalığa sahip ve geleceğe yönelik bir miktar potansiyele sahip, uyumlu, son derece tipik bir Sauvignon Blanc şarapları…

Bugünkü yazı da bittiğine göre şimdi dolaptan soğuk bir Potzinger çıkarıp, gün batımını izleyebilirim… Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Semih Çoban

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir