Mödling; “Viyana ormanlarının incisi”

Mödling; “Viyana ormanlarının incisi”

Föhrenberg Dağları’nın eteğinde bulunan bu romanlardan çıkmış küçük kasaba çoğu turistin uğrak noktalarından… Mödling’e gitmek için birden fazla neden var. Zira yeni rotam Mödling harika sürprizleri barındırmaktadır.

Mödling, Viyana’nın 15 km dışında Aşağı Avusturya bölgesinde bulunan ve ziyaret etmekten büyük keyif duyduğum ilçelerinin başında gelmektedir. Föhrenberg Dağları’nın eteğinde bulunan bu romanlardan çıkmış küçük kasaba çoğu turistin uğrak noktalarından… Mödling’e gitmek için birden fazla neden var. Zira yeni rotam Mödling harika sürprizleri barındırmaktadır. Orta Avrupa’nın kalbinde yer alan ağır başlı ve alımlı bu kasaba sahip olduğu kiliseler, sarayları, mimarisi ve doğal güzellikleri ile ilk tercih edilen lokasyonların başında gelmektedir. Altını çizmek istediğim diğer bir konu ilk gittiğim meydan olan ve yerel halk arasında “Fußgängerzone” olarak bilinen ve Türkçe ise “yaya bölgesi veya ana meydan” olarak çevirebileceğim, tüm markaların, yerel kafelerin, yerel fırınların, dondurmacıların ve yerel zanaatçıların bulunduğu, bir nevi Mödling’in kalbinin attığı küçük ama bir o kadar sevimli dükkanlar ile dolu bir meydan.

Mödling’e adım attığım an güne güzel bir kahve ile başlamak istedim ve çok fazla ismini duyduğum “Mr. Beans’a” uğradım, bu mekânda özel kahve mümkün olduğu kadar doğrudan ithal edilen kahvelerde bulunmaktadır. Çiftçiler tarafından üretilen kahveler de buraya geliyor. Kafede yaklaşık 35 farklı espresso ve filtre bulunmakta.

ÇİFTÇİLER TARAFINDAN ÜRETİLENLER DAHİL PEK ÇOK KAHVE MEVCUT

Viyana’ya yakın olması ve ulaşımın kolay olması nedenleriyle hem yerel halk hem de turistler tarafından sıkça tercih edilen lokasyonların başında gelmektedir. Çok yönlü olması, kozmopolitan yapısı, kültürel ve geçmiş dönemlere ait yapısal eserleri ile gerçekten “şahsına münhasır” bir ilçe Mödling. Hadi gelin yavaş yavaş gezilmesi ve görülmesi gerekilen lokasyonları tanıtmaya geçeyim bu sevimli ilçenin..

Mödling’e adım attığım an güne güzel bir kahve ile başlamak istedim ve çok fazla ismini duyduğum “Mr. Beans’a” uğradım, bu mekânda özel kahve mümkün olduğu kadar doğrudan ithal edilen kahvelerde bulunmaktadır. Çiftçiler tarafından üretilen kahveler de buraya geliyor ve bizzat Mr. Beans ekibi tarafından kavruluyor. Kafede yaklaşık olarak 35 farklı espresso ve filtre bulunmakta ve istediğiniz filtreyi deneme şansınız da bulunmakta. Diğer yandan gün boyu diğer lezzetli atıştırmalıkların yanı sıra her türden tatlı hamur işleri de denenmeye değer bu kafede.

Kafeden sonra hemen yan tarafta Hafnerhaus’ta bulunan “Beethoven Anıtı”nı ziyaret edip, bolca resim de çektim. Devamında Mödling’in en tanınmış kilisesi olan Othmar’ı ziyaret ettim.

BEETHOVEN ANITI VE OTHMAR KİLİSESİ

Elbette Anninger’in eteğindeki Mödling’de yapabileceğiniz ve yapmanız gereken aktivitelerden bir tanesi de yürüyüşe çıkmak. Yürüyüşün 15. Dakikalarında “Hussar Tapınağı” karşınıza çıkacak ve Aspern Muharebesi’nde şehit düşenlerin anısına dikilen bu savaş anıtı, Föhrenberg Doğa Parkı’nda zirvesinde yer alıyor ve çevreyi kuş bakışı izleye bileyeceğiniz muhteşem manzara sunuyor. Eğer arabanızla gelirseniz yukarıda bahsettiğim su kemerinin altına park edip buradan doğrudan ormana doğru yola çıkabilirsiniz. Ben kafeden sonra hemen yan tarafta Hafnerhaus’ta bulunan “Beethoven Anıtı”nı ziyaret edip, bolca resim de çektim. Devamında Mödling’in en tanınmış kilisesi olan Othmar’ı ziyaret ettim.

Yaklaşık yarım asırdır ayakta duran görkemli kilise, Mödling’in en tanınmış yapısıdır ve diğer yandan sanat tarihiyle ilgilenen turistler, 1454 ile 1523 yılları arasında inşa edilen bu geç Gotik kilisesini, Barok mobilyaları, Neo-Gotik pencereleri ve Haç İstasyonları resimlerini, kanaldaki çağdaş sanatın kanıtlarını görmek amacıyla Viyana’dan buraya günü birlik turlar ile gelmektedir. Günün sonunda meydandan bulunan tanınmış mekanlardan birisinde kız arkadaşlarla beyaz şarap içerek gün batımının keyfini sürdüm… Avusturya gezmeye ve görmeye değer, hangi taşı kaldırsan altından merak uyandıracak bir sürpriz ortaya çıkaran ülke…

Semih Çoban
Latest posts by Semih Çoban (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir