Çatalca’yı sağlık ve hastane ile buluşturacağız | Konuk: Erhan Güzel

Çatalca’yı sağlık ve hastane ile buluşturacağız | Konuk: Erhan Güzel

Seçimler için artık son düzlükteyiz. Çatalca’da CHP’nin güçlü olduğu ilçelerden birisi ve adayı da Erhan Güzel. Güzel ile ilçeyi, sorunları ve çözümü konuştuk. Güzel ilçenin en önemli sorunun sağlık, eğitim ve kentsel dönüşüm olduğunu ifade ederek; “hemşehrilerimizi 55 km uzaktaki hastaneye gitmekten kurtaracağız” dedi.

Çatalca İstanbul’un çeper ve az bilinen ilçelerden birisi. Biraz bahseder misiniz?

Çatalca’nın cumhuriyetin ilanından bugüne sürdürdüğü özelliklerden biri ata yurdumuz Balkanlar/Rumeli bölgesinden gelen göçlerin oluşturduğu ilçe olmasıdır. Ben de Lozan Antlaşması sonrasında Yunanistan’ın Nasliç bölgesinden Çatalca’nın Elbasan Köyü’ne göç eden bir ailenin ferdiyim.

Bunun dışında Çatalca, yüzölçümü olarak İstanbul’un en büyük ilçesidir. Karadeniz’e kıyısı olan, doğasıyla kültürüyle yeryüzündeki cennet olarak da tanımlayabileceğimiz yerlerden biridir. Çatalca, aynı zamanda tarımsal üretimiyle İstanbul’da öne çıkan yerlerden biri.

Ancak bu anlamda da ihmal edilmiş bir ilçe.

Siz burada geçmişte belediye başkanlığında da bulundunuz sanırım. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

İlk, orta ve lise yıllarını sırasıyla Ferhatpaşa İlkokulu ve Çatalca Lisesinde tamamladım. Trakya Üniversitesi, Çorlu Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra meslek yaşamıma başladım. 2005 yılında kurucusu olduğum mühendislik ofisinde proje alanında faaliyet gösterirken bu süreçte bölgede çok sayıda projeye ve önemli işlere imza attım.

2009 yılında Çatalca Belediyesi’nde Fen İşleri Müdürlüğü ve sonrasında Başkan Yardımcılığı görevcilerini üstlendim. Bu süre içerisinde önemli ve adından söz ettiren projelerde yer aldım. 2014 Mahalli ve Yerel Seçimlerde Çatalca Belediyesi CHP Meclis Üyeliğine seçildim. Seçim sonrasında Meclis Üyesi olarak, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Plan ve Proje Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü’nden sorumlu (Teknik) Başkan Yardımcılığı görevine atandım. Mecliste İmar Komisyon Başkanlığı, Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyon Başkanlığı, Meclis 2. Başkan Vekilliği gibi görevlerde de bulundum.

Çatalca Belediyesi’nin teknik müdürlüklerinden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken önemli projeler ve özellikle halkın içerisinde çalışmalarda sürekli yer aldım. Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine gelişinden sonra kurumun içerinde oluşturulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özel Masalar Koordinatörlüğü’nde Meclis Üyeleri İşlerinden Sorumlu Koordinatör olarak görev aldım.

Doğup büyüdüğüm Çatalca’nın her noktasını biliyor, halkımızın karşılaştığı tüm sorunları biliyorum.

2024 Mahalli ve Yerel Seçimlerinde CHP Çatalca Belediye Başkan Aday Adayı oldum.

İhmal edilen, çözülmeyen sorun/ları nelerdir?

En temel sorunlarımız; Sağlık, Kentsel Dönüşüm ve Eğitim alanlarında görülmektedir.

Çatalca İstanbul’un en büyük ilçesidir. 55 km uzaktan hastaneye muayene olmaya gelen hemşerilerimiz ekipman eksikliğinden dolayı herhangi bir teşhis koyulmadan başka ilçelerdeki hastanelere yönlendirilmektedir.

Ülkemizde deprem gerçeği olmasına rağmen Çatalca kentsel dönüşümde çok geride kalan bir ilçe oldu.

Eğitim konusunda ise köy okulları kapalı. Okul yapıları oldukça eksik ve bakıma ihtiyacı var. 80.000 nüfus olmasına rağmen kreş, çocuk aktivite alanları yok denecek kadar az.

Bu 3 alanda seferberlik ilan ederek çözüm önerilerimizi hayata geçireceğiz.

Bunların dışında;

İlçemiz deki plansız kentleşmeden kaynaklı imar sorunu, trafik sorunu, ulaşım sorunu gibi sorunlar mevcuttur.

Çatalca’da yeşil alanların fazla olmasından dolayı sokak hayvanları problemi büyük bir sorun haline geldi. Gençlerin vakit geçireceği sosyal alanlar, sinema ve tiyatro kültürünü kazanabilecekleri alanlar bulunmuyor.

“Kentsel dönüşüm seferberliği ilan edeceğiz. Tüm yapıların hızlı tarama ile tespiti yapılarak başta İBB’ nin tespit ettiği yapılar olmak üzere tüm riskli yapıların hızlıca dönüşüm kapsamına alınmasını sağlayacağız.”

TÜM RİSKLİ YAPILAR İÇİN HIZLI DÖNÜŞÜM

Bunları çözmek için önerileriniz nedir?

Sağlık sorunlarının çözümü için; hastanenin eksiklerini tamamlayacağız, uzak köylere gezici sağlık hizmeti göndereceğiz. Evde sağlık hizmetleri ile Çatalca’mızın ihtiyaç sahibi hanelerini sağlık hizmetleri ile ücretsiz bir şekilde buluşturacağız. Emekli Sosyal Tesisi başta olmak üzere birçok sosyal tesis içerisinde vereceğimiz sağlık hizmetleri ile hemşerilerimizin sağlıklarını kontrol edeceğiz.

Kentsel dönüşüm seferberliği ilan edeceğiz. Tüm yapıların hızlı tarama ile tespiti yapılarak başta İBB’ nin tespit ettiği yapılar olmak üzere tüm riskli yapıların hızlıca dönüşüm kapsamına alınmasını sağlayacağız.
Riskli Yapıların tespiti sürecinden başlayıp, yapıların yenilenerek vatandaşlara teslim edilmesi sürecine kadar her bir yapı ile ayrı ayrı ilgilenerek vatandaşların sorunsuz bir şekilde deprem dirençli konutlara kavuşmasını sağlayacağız.
Tüm riskli yapıların yıkımlarını belediyemiz bünyesinde yaparak daire sahiplerini yıkım masraflarından kurtaracak, hızlıca kentsel dönüşümü başlatacağız.

“Çatalca’ya modern kreşler ve çocuk etkinlik merkezleri yaparak yavrularımızın üst düzey eğitim imkânları almaları için hizmete açacağız. Çatalca’nın merkezinde ebeveynlerin gerekli işleri ile ilgilendikleri süreçlerde, çocuklarını güvenle emanet edebilecekleri Çocuk Oyun ve Aktivite Alanlarını hayata geçireceğiz.”

TÜM MAHALLELERDEKİ ÇOCUKLAR EŞİT ŞARTLARDA OLACAK

Eğitim Seferberliği ile okulların ıslak alanlarını yenileyeceğiz. Çatalca’ya modern kreşler ve çocuk etkinlik merkezleri yaparak yavrularımızın üst düzey eğitim imkânları almaları için hizmete açacağız.

Çatalca’nın merkezinde ebeveynlerin gerekli işleri ile ilgilendikleri süreçlerde, çocuklarını güvenle emanet edebilecekleri Çocuk Oyun ve Aktivite Alanlarını hayata geçireceğiz.
Uzman eğitimciler eşliğinde yavrularımızın keyifli vakit geçirebileceği, yaratıcı sanat çalışmalarından, eğlenceli bilim deneylerine, fiziksel aktivitelerden zekâ oyunlarına kadar birçok farklı etkinliğe katılma fırsatı sağlayacağız.
Hem aileler hem de çocuklar için tatil ve iş günleri çok daha keyifli ve verimli hale gelecek.

Belediyemiz bünyesinde Okul ve Aile Sosyal İşler Birimi kurulacak ve oluşturulacak platform üzerinden hayata geçirilecektir.
Eğitim süreçlerinin daha verimli, etkili ve katılımcı hale getirmek amacıyla “Okul ve Aile Birliği Platformu” Çatalca’daki tüm okul aile birlikleri ve okul çağında çocuklu olan ebeveynler için kapsamlı bir çözüm merkezi olarak tasarlandı.

Çatalca’mız için Üreten Kent, Planlı kent, Yöneten Kent ve Güzel bir kent Çatalca vizyonlarımızın ışığında 78 proje hazırladık.

2029da nasıl bir ilçe hedefiniz var?

2029 yılında tüm sorunların çözüme kavuştuğu, kendimizi de kentimizi de bizim yönettiğimiz, adil, yaratıcı ve yeşil bir Çatalca hedefi için çalışmaya devam edeceğiz.

Murat Aksoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir