Maltepe Belediyesi’nden 10 Kasım resitali…

Maltepe Belediyesi’nden 10 Kasım resitali…

Maltepe Belediyesi, Atatürk’ü vefatının 85. yılında düzenlediği piyano resitali ile anma etkinliği düzenledi. Ünlü Azeri piyanist İslam Manafov ve kızı Turan Manafzade’nin sahne aldığı gecede, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı için besteledikleri ‘Türkiye 100 Marşı’ da seslendirildi.

Dünyanın önde gelen bestekar ve piyanistleri baba-kız İslam Manafov ve Turan Manafzade’nin sahne aldığı gecede Manafzade, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı için bestelediği “Türkiye 100 Marşı”nı Maltepelilerle birlikte okudu.

Gece, İslam Manafov’un solo konseriyle başladı. Manafov piyanoda çaldığı ezgilerin hikayelerini de anlatarak, Chopin’in Noktürn, Fantaise-Impromptu, Sergey Rahmaninov’un Sol Minör Prelüdü ile Beethoven’ın “Ay Işığı Sonatı” olarak da bilinen “do-diyez minör”ü başarıyla icra etti.

Manafov’dan sonra sahne alan kızı Turan Manafzade ise Azeri ve Türkçe eserlerin yanı sıra Atatürk’ün sevdiği şarkılara da seçkisinde yer verdi. Manafzade Fikret Emirov’dan “Ben Seni Ararım”, Aşık Veysel’den “Uzun İnce Bir Yoldayım”, Türkiye’de depremde hayatını kaybedenler için bestelediği “Deprem“, “Sarı Gelin”, “Manastır Türküsü”, “Yiğidim Aslanım” ile yine kendi bestesi olan “Türkiye 100 Marşı”nı seslendirdi.


KONSERDE DUYGU DOLU ANLAR

Manafzade’nin başarılı performansı ayakta alkışlanırken o da babası gibi söylediği şarkı, türkü ve marşlar öncesinde kısa açıklamalar yaptı ve Atatürk’ü minnetle andığını sözlerine ekledi. Özellikle Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenler için bestelediği “Deprem” eseri dinleyenleri duygulandırdı. Konseri izleyenler “Uzun İnce Bir Yoldayım”, “Yiğidim Aslanım”, “Manastır Türküsü” gibi türkülere eşlik de etti.

Kaynak: ANKA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir