Soyer’den öğrencilere ücretsiz çorba…

Soyer’den öğrencilere ücretsiz çorba…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, derinleşen ekonomik krizden etkilenen üniversite öğrencilerine her sabah ücretsiz çorba dağıtıyor. Ayrıca akşam saatlerinde de sıcak yemek dağıtımı yapılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi üniversite öğrencileri için her sabah ücretsiz olarak Günaydın Çorbası” dağıtıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi derinleşen ekonomik krizden etkilenen gençlerin yanında olmak için, 6 noktada üniversite öğrencilerine her gün sıcak akşam yemeği dağıtımı sürerken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Öğrenci arkadaşlarımın sabah kahvaltılarını etmeden derse girmelerine gönlüm razı değil” diyerek başlattığı “Günaydın Çorbası” geleneği de devam ediyor. Bu sene ilk etapta Fahrettin Altay Aktarma Merkezi ve Ege Üniversitesi Metro İstasyonu’nda hizmete alınan Çorba Durakları’nda öğrenciler güne sıcak çorbayla başlıyor.

 

“BU SICAK ÇORBAYI HER SABAH İKRAM ETMEK BİZİM İÇİN EN BÜYÜK MUTLULUK”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Aşevleri Şube Müdürlüğü’nde görevli Abdurrahman Aydemir, “Öğrenci arkadaşlarımızın soğuk havalarda güne sıcak bir çorbayla başlamaları için bu hizmeti veriyoruz. Arkadaşlarımız gece 03: 00 civarı hazırlıklarına başlıyor. Her gün farklı bir lezzetle geliyoruz. Çorbalarımız evde anne eli değmiş gibi hazırlanıyor. Daha önce Tunç Başkanımızın da söylediği gibi devlet babaysa belediyeler annedir. Çocuklarımıza, gençlerimize, öğrencilerimize bu sıcak çorbayı her sabah ikram etmek bizim için en büyük mutluluk” dedi.

 

“ANNE EVİNDE GİBİYİZ”

Öğrenci Asude Koyuncu, “Çorbanın tadı çok güzeldi. Evde yapılmış gibiydi. Sabah sabah çok güzel gitti. İyi oldu, teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Emirhan Turhan ise “Ev yemeklerine bir özlemimiz var zaten. Memnunuz” ifadelerini kullandı.

Öğrenci Özlem Okyay da, “Sıcak çorba içip, güne güzel başlayıp okula gidebiliriz. İyi oldu. Geçen sene rastlamıştım ama bu sene düzenli olarak görüyorum. Anne evinde gibiyiz. Hasret vardı, iyi oldu. Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz. Karnımıza sıcak yemek giriyor” dedi.

Ekrem Canbay, “Çorbanın tadı gayet güzel. İzmir Büyükşehir Belediyesi gençlere, öğrencilere destek sağlıyor. Bu yönden zaten çok iyi. Çorba ikramı da güzel olmuş” derken Fidelya Su ise, “Sabah sabah sıcak çorba ikramı gayet güzel. Kahvaltı yapmadan çıkmıştım, üstüne denk geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin yemek imkanlarını güzel buluyoruz” diye konuştu.

 

“İZMİR’DE ÖĞRENCİ OLDUĞUM İÇİN MUTLUYUM”

İzmir’de öğrenci olmanın ayrıcalık olduğunu ve bu durumdan memnuniyet duyduğunu belirten Yusuf Mert, “Sabah çorba içmek güzel oluyor. Ezogelin çorbamızı içiyoruz mis gibi. Dışarıda bir çorba en az 50-60 lira. Burada ücretsiz olması gayet güzel bir avantaj” ifadelerini kullandı.

Neslihan Cüra da, “Çorba dağıtımının bu saatte olduğunu unutmuşuz, denk geldiğimize sevindik. İçimiz ısındı. Öğrenciler için büyük fayda sağlıyor. Ders çıkışları ve öncelerinde kuyruk oluyor. Çok rağbet görüyor” dedi. Sevinç Demirölmez ise “Buradaki ilk senem. Çorbanın tadı çok güzel, üstelik ücretsiz. İzmir’de öğrenci olduğum için mutluyum. Güzel bir şehir. Okul güzel, hizmetler güzel” diye konuştu.

 

DURAKLAR ARTTIRILACAK

Öğrencilerin ağırlıklı olarak kullandığı noktalarda hizmet verecek Çorba Durakları’nın sayısı arttırılacak.

 

GÜNDÜZ ÇORBA, AKŞAM SICAK YEMEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversitelileri akşamları da yalnız bırakmıyor. Öğrencilerin ağır ekonomik şartlarda mağdur olmaması için çorba duraklarının yanı sıra, kentin 6 noktasında akşam 17.00-19.00 saatleri arasında sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Ailelerinden uzakta üniversite öğrenimi gören gençler için İzmir adeta sıcak bir yuvaya dönüştürülmeye çalışılıyor.

Kaynak: ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir