Yine, yeni, yeniden

Yine, yeni, yeniden

Günün sonunda bir tek hayat var şarkıda dediği gibi onu da aklınızdan çıkarmayın, yeter ki sağlıklı olun, gerçekçi olun ve hayatınızı güzelleştirmek için çaba harcamayı gerektiren o gücü tekrar bulabilmek için önce ufak değişiklikler hayal edin ve adım atın.  

Yaş gününüze az kaldığında ya da yeni bir yıl yaklaşırken içinizde bir yerlerde ufak da olsa bir umutla, sizi mutsuz eden her ne varsa kurtulmayı, hayal edip de kavuşamadığınız neler varsa kavuşmayı, yapmayı düşündüğünüz ancak bir türlü adım atamadığınız değişiklikleri gerçekleştirmeyi dilersiniz.

Geride bırakmak istediğiniz tüm sıkıntıların hayatınızdan çıkıp gitmesini de arzu edersiniz elbette. Ne var ki o kutladığınız yeni yaşa ya da yeni yıla rağmen o gün gelip de geçtiğinde ertesi gün her şeye kaldığınız yerden aynı şekilde devam etmek çok ağır gelir, hayal kırıklığı yaşatır. Eğer beklentilerinizin gerçekçi olup olmadığını ve mevcut koşullarınıza ve imkanlarınıza uygun olup olmadığını gözden geçirip de sizi mutlu edebilecek değişiklikler için adım atabilirseniz inanın psikolojinize yeniden hayat verirsiniz.

Yeni bir yaşa girmek ya da yeni bir yıla başlamak aslında gerçekten silkelenip de ertelediğiniz her ne hayaliniz ya da hedefiniz varsa ufak adımlarla bile olsa o hayallere yaklaşabilmek için gayret etmek üzere harika bir zamanlamadır. Yeter ki somut adımlar atın.

Önce dilediğiniz değişiklikleri ya da hayalleri bir masaya yatırmakla yola koyulabilirsiniz. Şu an için hayatınızda sizin için nelerin değerli olduğunu düşünerek hatta belki kâğıda dökerek sahip olduğunuz güzelliklerin de farkında olarak daha başka neler yapabilirsiniz? Hayatınıza neler katabilirsiniz? Bir düşünün, vakit ayırın, peki o değişiklikler gerçekleştiğinde tercih ettiğiniz senaryo sizi ne kadar mutlu edecek onu da etraflıca hayal edin.  Türlü bahanelerle ertelediklerinizi de düşünün, bazen çok genel bir hayal kurup nereden başladığınızı bilemediğinizde de yol alamazsınız, eminim tecrübe etmişsinizdir.

ADIM ATIN

Yeni yılda, yeni yaşınızda, temiz bir sayfada hayatınızda bir değişiklik yapmak istiyorsanız önce kendinize gerçekçi yaklaşarak küçük adımlar atmaya başlayın, varsın çok sürsün. Zaman içinde ki zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor, o küçük adımlarla dilediklerinize yaklaşabilirsiniz de. Kendinize şans verin.

Hayal kurmak elbette güzel de azıcık analitik düşünüp, ihtimalleri ve zorlukları da bilerek mümkün olana yaklaşmak için inisiyatif almak çok daha sağlam bir yol açabilir.  Tam olarak ne istediğinizi de bilin lütfen, misal bazen kendimizi bir sohbette aslında tam olarak ne istediğimizi de bilmezken yakalarız.  Motive olmanın yolu önce kendi içinde netleşmektir.

Günün sonunda bir tek hayat var şarkıda dediği gibi onu da aklınızdan çıkarmayın, yeter ki sağlıklı olun, gerçekçi olun ve hayatınızı güzelleştirmek için çaba harcamayı gerektiren o gücü tekrar bulabilmek için önce ufak değişiklikler hayal edin ve adım atın.

Cenk Erdem
Latest posts by Cenk Erdem (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir