İlk buluşmadan bellidir

İlk buluşmadan bellidir

Aslında bir ilişkinin başına neler geleceği, talihi ya da felaketi daha ilk randevunuzda psikolojik tahlilini doğru yaparsanız, ipuçlarını doğru okursanız kendini belli ediyor.

Devir değişti; kimi zaman cebinizdeki bir uygulamadan hatta kimi zaman sosyal medyadan bile beklemediğiniz anlarda türlü türlü yakınlaşmalar, romantik atılımlar ve küçük heyecanlar olabiliyor artık. Bazen romantik ya da belki platonik bir iletişim dahası flört hissiyatı gönderilerinize, yazdıklarınıza beğenmelerle, yorumlarla dahi yavaş yavaş kendini belli edebiliyor. Elbette şu yüzyılda görücü usulü de yine çılgın formlarda şehirde ya da kırsalda sürse de devir çok seçenek devri.

Uygulamalara ve sosyal medyaya bakıldığında aslında çok seçenek devriymiş gibi bir illüzyon olsa da işin ironik tarafı bu kadar çok seçenek demek, bir ilişkiye başlamaya ya da ilişkide kalmaya daha az motivasyon daha çok ayran gönüllülük ve kendini bir ilişkiye veremeyecek kadar gel gitlerle dolu bir yüzeysellik demek…

KİMSENİN BİR DUYGU KATİLİNE İHTİYACI YOK

Aslında bir ilişkinin başına neler geleceği, talihi ya da felaketi daha ilk randevunuzda psikolojik tahlilini doğru yaparsanız, ipuçlarını doğru okursanız kendini belli ediyor. Mesele sadece karşı tarafın davranışlarını iyi okumak değil; elbette ilk buluşmada sizin nasıl davrandığınız da çok önemli. Karşınızdaki her kim olursa olsun, dinlerken gerçek bir ilgiyle insanlarla konuşmak sadece romantik ilişkiler için değil arkadaşlıklar için de kıymetli.

Daha ilk buluşmada sohbetin, muhabbetin tamamen sizinle ilgili bir performansa dönüşmesi ne kadar korkunçsa, karşınızdaki kişinin de sırf kendinden bahsetmesi dehşettir. Bu durumda illa ki Christian Bale’in ikonik filmi ‘American Psycho’da olduğu gibi bir cinayet beklemeden de ilişkiye başlamadan uzaklaşabilirsiniz. Velhasıl cinayetler duygusal da olabilir. Bir sevgili şart mıdır? tartışılır ancak her türlü hevesinizi öldürüp, yaşama sevincinizi emecek bir duygu katiline inanın ömrünüz boyunca hiç ihtiyacınız yok. Günün sonunda kimsenin bir duygu katiline de ihtiyacı yok.

Gerçek şu ki sizi bilinçaltınız ve eğilimleriniz kimi zaman farkında olarak kimi zaman hiç farkında olmayarak bir ilişkiye çekebilir. Ne var ki, diyelim daha ilk buluşmada güzel bir ilişkiye adım atma isteği de henüz yeşermişken azıcık dikkat edilebilir, karşı tarafa özen gösterilebilir.

KUR DAVRANIŞLARI

İster farkında olun ister olmayın, doğamız ve kur davranışının gereği henüz ilk buluşmada içten içe karşı taraf sizi beğensin isteyebilirsiniz, kendinize özen gösterebilirsiniz. Tüm bunlar çok insanidir, doğaldır ama ne zaman ki o malum sevgili adayının yanında gerçekten kendiniz gibi olabiliyorsunuz, bilin ki doğru kişidesiniz. Bu yüzden de damdan düşer gibi olmasa da muhabbetiniz, sohbetiniz ilerlediğinde kendinizi mümkün olabildiğince gerçekliğinizle ifade etmeniz çok değerlidir.

Yanında kendiniz gibi olamayacağınız kişiden ne köy olur ne kasaba. Araştırmalar daha ilk izlenimden birilerini yollayıp birilerine tutulabileceğimizi ve tüm bu duyguları sesinden, konuşmasına, tipinden, hareketlerine kadar aslında daha önceki deneyimlerimizden ya da zaaflarımızdan yola çıkarak hissedip çok hızlı karar verebildiğimizi gösteriyor. Hele hele yaş ilerledikçe yaşanan tecrübelerle şu meşhur insan sarraflığı da yavaştan kendini belli ediyor. İlk izlenim yanıltabildiği gibi çoğunlukla sizi haklı çıkarıyor.

AZICIK DİKKAT

Gerçek şu ki sizi bilinçaltınız ve eğilimleriniz kimi zaman farkında olarak kimi zaman hiç farkında olmayarak bir ilişkiye çekebilir. Ne var ki, diyelim daha ilk buluşmada güzel bir ilişkiye adım atma isteği de henüz yeşermişken azıcık dikkat edilebilir, karşı tarafa özen gösterilebilir. Özellikle herkesin cep telefonuna gömüldüğü şu dönemde hiç değilse özel bir sohbette, buluşmada karşı taraf ilginizin sadece onda olduğunu hissedebilmelidir.

Elbette psikolojide “-meli, -malı” yoktur, insanların huyu suyu değişmez kanun da değildir ama daha ilk randevuda telefonuyla, çevresiyle, sizden başka her şeyle meşgul biri de hiç lazım değil, aman kalsın.

Öte yandan ilk buluşmada karşı tarafa aniden çok özel sorular sormak ne kadar iticiyse karşı tarafa ilginizi gösterecek tek bir soru bile sormamak da o kadar iticidir. İlişkilerde hemen herkesin tecrübe ederek öğrendiği ya da öğrenmemekte direnen varsa da mutlaka öğrenmesi gereken en mühim mesele de ilk randevuda yeni sevgiliye geçmiş ilişkilerinizi açmamaktır. “Eski defterleri açmayalım, yeni bir heyecan yaşarken seni tanımak istiyorum”, demeniz bile inanın çok daha tatlı bir sohbetin yolunu açar. Öyle ya da böyle geçmişi temize çekip, gerçekten ardınızda bırakmadan da hiçbir ilişkinin heyecanına varamazsınız.

Cenk Erdem
Latest posts by Cenk Erdem (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir