Ruh halimizi nasıl yukarı çekebiliriz?

Ruh halimizi nasıl yukarı çekebiliriz?

Bazen yeniden başlamaya, hatta bazen herhangi bir işe başlamaya ya da girişimde bulunmaya ne güç bulabiliriz ne de şevk. İşte böyle anlarda hangi konularda marifetlisiniz bir düşünmeye başlayın. Şimdiye kadar neleri becerebildiniz? Kafanızda iyice bir listeleyin ki özgüveninize organik bir doping olsun ve o güçle harekete geçin.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarımda aldığım çok zor bir mantık dersi vardı ki sadece mantıkla ilgili değil, hayatla ilgili tartıştığımız anlardan birinde, İtalyan hocamızın onca hayat dersi veren cümlelerine rağmen hayatı en iyi özetleyen tek bir sözünü hiç unutmam: “Hayat zor” … ama hayat güzel de…

Elbette sürekli keyifli olmak, sürekli neşeli olmak da ya akıl hastalığı olabilir ya da zihinsel açıdan bir gerilik olarak düşünülebilir ancak mizacı gereği kolay neşelenebilen ya da karakteri gereği zorluklarla iyi başa çıkabilen bireyler olduğu gibi, ruh halimizi yükseltmemiz için bilimsel temelli yollar ve taktikler de var. Ruh halimizi yukarı çekmek ve negatif duygulardan kurtulmak için bazı taktikler var ki hepimiz aklımızda tutalım, diye yazıya dökmek istedim.

TAKTİKLER

SAHİP OLDUKLARINIZA TEŞEKKÜR EDİN

Duygusal yaşantınızı düşündüğünüzde hayat hiçbir zaman çok şahane ya da hiçbir zaman cehennem değil; ancak her türlü güzelliğin içinde zorluklar ve her türlü zorluğun içinde güzellikler var ki bu da asla züğürt tesellisi anlamına gelmiyor. Ruh halinizi yükseltmek için öncelikle sahip olduğunuz güzellikleri düşünerek işe başlayabilirsiniz. Bu belki bir arkadaş ya da arkadaşlarınız olabilir, sağlığınız olabilir, tüm sevdikleriniz olabilir. Düşündükçe bunlar ortaya çıkar; yeter ki en başından bu güzelliklerin var olduğunu reddetmeyin. Bazen işin dalgasını da geçebilirsiniz. Diyelim sabah kalktım ve sular akıyor, yüzümü yıkayabildim çünkü iki elimi de rahatlıkla kullanabildim; sağlıkla bir kahvenin tadını çıkarabildim. Sevdiğimin sesini duydum telefonda ve güneşli bir havaya uyandım. Annemi video görüntülü aradım ve muhabbet ettik. Uzar da uzar listeniz ve artar gülümsemeniz… Bir düşünün size dünyaları verseler sahip olduğunuz neleri vermezsiniz. O halde ilk taktiğiniz, sahip olduğumuz için hayata teşekkür etmemiz. Hatta sahip olduğunuz tüm güzellikleri bir not defterine yazın hatırım için; şöyle bir kahve keyfiniz sırasında.

AZICIK SIRTINIZI SIVAZLAYIN

Kendimize yönelik yıkıcılığımız en büyük tehlikelerden biri; hele hele geçmişimizle ilgili hasarları azıcık bile olsa çözmediysek, farkındalık geliştirmediysek ortaya çıkar. Tam da bu noktada kendimize göstereceğimiz şefkat, belki de güzel hissetmek için başvurabileceğimiz taktiklerin en güçlüsü. Hani derler ya, “Azıcık sırtını sıvazla, kendine yüklenme”. Bunun için belki de bilişsel terapi yöntemlerinden yola çıkarak kendinize minik bir mektup da yazabilirsiniz. Güzel yönlerinizi, sevilecek taraflarınızı bir düşünün. Kendinizi sevince hayat yumuşuyor; kendinizi ödüllendirmenin yollarını da çok daha kolay buluyorsunuz. Değersiniz.

GÜÇLÜ YÖNLERİNİZİ VE BECERİLERİNİZİ DÜŞÜNÜN

Bazen yeniden başlamaya, hatta bazen herhangi bir işe başlamaya ya da girişimde bulunmaya ne güç bulabiliriz ne de şevk. İşte böyle anlarda hangi konularda marifetlisiniz bir düşünmeye başlayın. Şimdiye kadar neleri becerebildiniz? Kafanızda iyice bir listeleyin ki özgüveninize organik bir doping olsun ve o güçle harekete geçin. 

OLUMLUYA ODAKLANIN

Psikoloji literatüründeki birçok araştırma ortaya koyuyor ki dikkatimizi olumsuz durumlardan uzaklaştırıp o anda sahip olduğumuz olumlu ne varsa düşünmek, iyi hissetme halini olumlu etkiliyor. Olumsuzluklara takılmak da kaygıyı artırmaktan ve bizi aşağı çekmekten başka işe yaramıyor maalesef. Hatta 2002 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, olumsuz duygusal bilgilere yönelik dikkat yanlılığı ile kaygı hassasiyeti arasında doğrudan bir bağlantıyı bile destekliyor (MacLeod, Rutherford, Campbell, Ebsworthy, & Holker, 2002).

 GÜZELLİKLERE ODAKLANIN

Ruh halimizi toparlamak ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacak stratejiler bir yana, esas mesele kendimizi şevksiz anlarda biraz zorlamaktan geçiyor. Hani şarkıda Sezen Aksu’nun söylediği gibi, “Hayat zorlaşınca/Çıkmaz sokaklarda/ Soluksuz kalınca/O zaman şarkı söylemek lazım/Avaz avaz” Güzel şarkılar, güzel bir müzik kulağınızda, hiçbir şey düşünmeden bir yürüyüş. Güzel bir film ya da hiç küçümsemeyin, sevgi uyandıran kedi videoları belki. Şaka değil; bilimsel literatür olumlu görüntülerin ruh halimizi yükselttiğini de ortaya koyuyor. Şahsen bazen kahve molalarında Instagram hesabından “Huysuz Virjin” videoları (@huysuzvideolari) izliyorum. Huysuz Virjin’in, unutulmaz bir “Kamelyalı Kadın” skeci var ki her seyrettiğimde keyifleniyorum. Velhasıl keyfiniz de size kalmış aslında; keyfinizin kahyası sizsiniz.

Cenk Erdem
Latest posts by Cenk Erdem (see all)

One thought on “Ruh halimizi nasıl yukarı çekebiliriz?

  1. Çok motive edici bir yazı olmuş. Verdiği tavsiyeleri de hayata geçirmek oldukça kolay. Huysuz Virgin’nin o videosunu izleyeceğim 🙂 gönlüne ve kalemine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir