Müzik mucizesi

Müzik mucizesi

Sonuçlar gösteriyor ki tanıdığınız bir ritim bile sözel hafızanıza yardımcı oluyor. 2010 yılında Angel ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada üniversite öğrencileri Mozarttan senfoniler eşliğinde linguistik egzersizler tamamlamaya çalışmışlar. Hiç şaşırmayın, yine sonuçlar gösteriyor ki müzik egzersizlerdeki başarıyı da olumlu yönde etkilemiş. Güzel şarkılara vakit ayırın…

Müzik sadece duygusal ihtiyaçlarımıza cevap vermekle kalmaz; duygularımızı da değiştirir… Dahası müzik bilişsel fonksiyonlarımızı da etkiler ve aslında psikoaktif bir mucizedir. Müzik duygumuzu, ruh halimizi, zihnimizdekileri tamamen değiştirebilir, sizi alıp bambaşka yerlere götürebilir… Özellikle havanın karanlık, soğuk, yağmurlu ve rüzgârlı sert zamanlarında keyfinizi yükseltmek için güzel melodilere, güzel seslere ve güzel sözlere her zamankinden daha çok ihtiyacınız olabilir. Üstelik müziğin hafızanızı da güçlendirdiğini biliyor musunuz?

Literatüre baktığınızda 2021 yılında Camila Guimaraes-Mendes ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir araştırma müziğin beynin işleyişini; öğrenme, hafıza ve dikkat/konsantrasyon gibi bilişsel fonksiyonları da olumlu etkilediğini ortaya koyuyor. Daha ilginci Hajime Fukui ve Kumiko Toyoshima’nın 2008 yılında gerçekleştirdikleri bir araştırma, müziğin beyni uyararak hücre onarımını da etkileyebildiğini gösteriyor.

Müzik dinlemek başta işitsel korteks olmak üzere motor korteks ve serebellum gibi beynin farklı bölgelerini aktive ederek aslında “bir uyaran” olarak zannettiğinizden çok daha güçlü bir etki yaratıyor. İşin beyin ve hatta tamamen tıp tarafını hekimlere bırakacak olursak, psikoloji ve davranışlarımız açısından sözel hafıza ve görsel hafızayı da olumlu etkilediğini yine araştırmalar sayesinde biliyoruz.

Müzik ve psikoloji ilişkisi elbette aşikâr ancak 1996 yılında McElhinney ve Annettin imza attıkları araştırmadan da müziğin sözel materyali hatırlama becerisini olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliyoruz.

MÜK SÖZEL HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

Peki müziğe yeterince vakit ayırıyor musunuz? Ruh hastası, teşhirci, histerik ya da cahil ve bomboş sosyal medya fenomenleri ile beyninizi uyuşturmak yerine müzikle hafızanızı bile güçlendirebilirsiniz; sevdiğiniz şarkıların sözlerini ezbere biliyor musunuz? En azından en sevdiğiniz şarkıları ezberleyebilir, beyninizi uyarabilirsiniz. Güzel şarkıların, melodilerin kıymetini bilerek bir sabah uyandığınızda telefonunuzdan bile olsa enerjik bir şarkıyı açarak güne başlayabilir, duygularınızı harekete geçirebilirsiniz.

Müzik ve psikoloji ilişkisi elbette aşikâr ancak 1996 yılında McElhinney ve Annett’in imza attıkları araştırmadan da müziğin sözel materyali hatırlama becerisini olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliyoruz. Yine 2008 yılında Psikoloji bölümünde okuyan 100 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir çalışmada, öğrencilerden 4 kıtalık sözleri ezberlemeleri istenmiş. Ezber işini bildikleri melodiler ve ritimler eşliğinde ya da aşina olmadıkları ritimler ve melodiler eşliğinde yapmışlar. Sonuçlar gösteriyor ki tanıdığınız bir ritim bile sözel hafızanıza yardımcı oluyor. 2010 yılında Angel ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada üniversite öğrencileri Mozart’tan senfoniler eşliğinde linguistik egzersizler tamamlamaya çalışmışlar. Hiç şaşırmayın, yine sonuçlar gösteriyor ki müzik egzersizlerdeki başarıyı da olumlu yönde etkilemiş. Güzel şarkılara vakit ayırın…

Cenk Erdem
Latest posts by Cenk Erdem (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir