“Taylandlı esirler Erdoğan’ın çabalarıyla serbest bırakıldı”

“Taylandlı esirler Erdoğan’ın çabalarıyla serbest bırakıldı”

İran’ın “Taylandlı esirler bizim sayemizde serbest bırakıldı” açıklamasına Hamas’tan yanıt geldi. Hamas, “Erdoğan’ın çabalarına yanıt olarak Taylandlı esirler serbest bırakıldı” dedi.

İsrail ile Hamas arasında varılan geçici ateşkes anlaşması kapsamında rehine takasının ikinci aşaması, dün gece gerçekleştirildi. Bu kapsamda Hamas, 13’ü İsrailli 4’ü Tayland vatandaşı olmak üzere 17 kişiyi serbest bıraktı. Anlaşmanın yürürlüğe girdiği cuma günü ise Hamas, 13 İsrailli, 10 Taylandlı ve bir Filipinler vatandaşını salıvermişti.

Rehine takasına ilişkin açıklama yapan Hamas, Taylandlı esirlerin ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarına yanıt olarak serbest bırakıldığını’ bildirdi. Telegram’dan yayınlanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarına yanıt olarak Gazze’deki Taylandlı esirler serbest bırakıldı.”

TRT’de yer alan haberde ise, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MİT’e talimatı sonrası yapılan görüşmelerin ardından Taylandlı esirler serbest bırakıldı” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir