Özel’den 50+1 yanıtı: MHP seni esir almış, derdine yan!

Özel’den 50+1 yanıtı: MHP seni esir almış, derdine yan!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin meclis grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın çıkışı ile alevlenen ve Bahçeli’nin açıklamasıyla boyut kazanan 50+1 tartışmasına değinen Özel “ CHP olarak bunlarla meşgul olmamız mümkün değil. Erdoğan, sen ne değiştireceksin bilmiyorum. Sistem mi, ittifak mı, ortak mı değiştireceksin bilmiyorum. Ne değiştireceksen değiştir emin ol bizimle birlikte anayasa değiştiremeyeceksin” dedi.

31 Mart öncesi siyaset seçim sistemi ve ittifak arayışları gündemdeyken, CHP lideri Özgür Özel de Erdoğan’ın 50+1 formülünden dönüş sinyali üzerine başlayan tartışmaya değindi. Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

 

FIRTINA, İKLİM KRİZİ VE İSTANBUL’DAKİ BELEDİYECİLİK

– (Yurt çapındaki fırtına, taşkın, sel vakaları ile Kafkametler gemisinin batışından bahsederek) İktidar ilk kez iklim krizinin bunlara sebep olduğunu söyledi. Bunun varlığını kabul etmek önemli ama hükümetler ‘Doğal afet biz ne yapalım’ diyebilecek durumda değiller. Siz hazırlığınızı yapacaksınız, kentler dirençli olacak. Örnek olması için İBB’den bahsedebiliriz. Üsküdar meydanı bir göle dönüyordu. İBB 40 milyar TL yerin altına harcadı. Bu hafta sonu İstanbul’dan taşkın, sel görüntüsü yerine metropole yakışır düzeydeydi. İşte CHP belediyeciliği… Ekrem Başkan ve ekibini tebrik ediyoruz.

 

LİDERLERE FİLİSTİN MEKTUBU

– Olaylar Filistin halkına en büyük zararı veren Hamas’ın sınır aşmasıyla başladı. İsrail hükümeti de bir soykırıma girişti. Öldürülen çocukların sayısı 4 bin 600’e ulaştı. Büyük bir zulmün karşısında dünyanın güçlüleri sessizliğe büründü, 1995’te olduğu gibi. Yapılması gereken Filistin’e sahip çıkmaktır. Sosyalist Entarnasyonel’in liderlerine birer mektup yazdım, orada yaşananlara karşı sol değerlere sahip olanların sessiz kalamayacağını söyledim. CHP yerel yönetimlerin yardımlarını ulaştırmak için Filistin’e gideceğiz, bunun için girişimlerde bulunuyoruz.

 

“ERDOĞAN’IN BAŞINA GEÇTİĞİ DARBE GİRİŞİMİ…”

– Yargıtay 3. Dairesi birkaç yere had bildiriyor. Hatay’daki milli iradeye meydan okuyor. Mesele Can Atalay krizini çoktan aşıyor. AYM’ye diyor ki “Ben anayasayı tanımam.” Meclis “Ben 600’ünüzü de takmam.” diyor. Meclis Başkanı’na ayar veriyor. Sayın Kurtulmuş da duyuyor ama yapması gerekenleri tam olarak yapmıyor. Yaşanan mesele bir anayasa krizi değil, mesele bir mahkeme ve ona cesaret veren bir parti genel başkanının anayasayı tanımama krizidir. Yarın Meclis’i de tanımamanın, belki seçimleri bile yapmamanın hesabı içinde olan bir darbe girişimine direnip direnmeme meselesidir. Erdoğan’ın başına geçtiği darbe girişimine direnme kararı aldık. Erdoğan’ın karşısında bu darbeye direniyoruz, direnmeye devam edeceğiz. Nöbetçi arkadaşlarımız adalet oturumu yapıyorlar. Eylemimizi ikinci bir faza taşıyana kadar mücadelemiz orada sürecek.

 

 “ASGARİ ÜCRETLİ 652 EKMEK KAYBETTİ”

– Emekli 20 yıllık AKP iktidarında nereden nereye geldi gördük. Erdoğan seçildiği gün asgari ücret 2 bin 280 ekmek alıyordu, bugün 1620 ekmek alıyordu. Asgari ücretli 652 ekmek kaybetti. Erdoğan seçildiğinde ekmek 5 TL’ydi bugün 7 TL. Emekliyi bir karınca gibi ezdirmeyeceğiz. Vatandaş pazarda kredi kartı kullanmaya başladı.

 

OGÜN SAMAST’IN TAHLİYESİ 

– Dink’in katledilmesinin yarattığı büyük travmayı 16 yıl sonra yaşadık. Derin güçler güvercin katilini serbest bıraktılar. Samast denen katil, birtakım derin güçler -FETÖ’nün maşa olarak kullanıldığını hatırlatalım- güvercini katlettiler. Hepimizin gözüne baka baka “Toparlanacağız, hak arayacağız” diyorsunuz. “Biz buradayız” dediler. “Biz icap ettiğinde katilimize bile sahip çıkarız” diyorlar. Biz buradayız, biz cesur, temiz insanlar birbirimize de bu ülkeye de sahip çıkacağız. Bunu böyle bilin. Size söylüyoruz, biz buradayız, hodri meydan. Nerede bir adaletsizlik varsa orada olacağız.

 

CUMHUR İTTİFAKI’NA 50+1 YANITI 

– Geçtiğimiz günlerde Almanya dönüşü uçakta Erdoğan, “50+1 şartının değişmesi isabetli olur. Partileri yanlış yollara sevk ediyor, yanlış işler yapılıyor” diyor. MHP’nin yanlış bir yol olduğunu, onunla birlikte olmanın hata olduğunu, MHP’nin sırtında kambur olduğunu açıkça ifade ediyor. Devlet Bey bugün “Eksikleri olabilir ama taviz verilemez ama sayın Cumhurbaşkanımızla aramızı da kimse bozamaz” dedi. CHP olarak bunlarla meşgul olmamız mümkün değil. Erdoğan, sen ne değiştireceksin bilmiyorum. Sistem mi, ittifak mı, ortak mı değiştireceksin bilmiyorum. Ne değiştireceksen değiştir emin ol bizimle birlikte anayasa değiştiremeyeceksin. Öyle MHP ile baş başa verdik, seni böyle esir alırlar kardeşim. Derdine kendin yan. Bu yürümeyen evliliği, birinin bitirmeye, birinin sürdürmesi gibi oluyor. (Hulusi Kentmen benzetmesi yaparak) Hadi oradan keratalar meşgul etmeyin memleketi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir