Ogün Samast aralık ayında yeniden mahkemeye çağrılıyor!

Ogün Samast aralık ayında yeniden mahkemeye çağrılıyor!

Dink suikastinin tetikçisi Ogün Samast hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis istemiyle düzenlenen iddianame İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Samast 26 Aralık’ta hâkim karşısına çıkacak.

Gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast, serbest bırakıldıktan 40 gün sonra yeniden yargılanıyor!  Samast 15 Kasım’da tutuklu bulunduğu Bolu F Tipi cezaevinden tahliye edilmişti. 17 Kasım’da hakkında yeni bir iddianame düzenlenerek “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istenmişti. İddianame İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bugün açıklanan karara göre, iddianame kabul edildi. Samast, 26 Aralık Salı günü hâkim karşısına çıkacak.

 

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Arat Dink, Delal Dink, Hosrof Dink, Rakel Dink ve Sera Dink Nazarian müşteki sıfatıyla, Ogün Samast ise ‘Suça sürüklenen çocuk‘ sıfatıyla yer aldı. İddianamede, Yasin Hayal’in ‘Suç örgütü yöneticisi olmak‘, Erhan Tuncel ve Ogün Samast ise ‘Suç örgütü üyesi olmak‘tan ceza aldıkları belirtildi.

İddianamede ayrıca, Ogün Samast’ın 5 Aralık 2014 yılında savcılığa verdiği ifadesinde, “Mektupta yazdığım gibi Yasin önce beni Erhan Tuncel’in evine götürdü. Ben evde bilgisayarda oyun oynuyordum. O sırada benim bulunduğum yerin 3 metre arkasında mutfak bölümü vardı, mutfağın kapısı açıktı. Erhan’la Yasin konuşuyordu. Ben de kulak misafiri oldum. Erhan’ın ‘Ramazan Akyürek ve Fuat müdür’ diye konuştuğunu duyunca döndüm dinledim. Yasin dedi ki, ‘O zaman sırtımız sağlam’ dedi. Evden çıkınca Yasin’e sordum. Yasin dedi ki, ‘Ben Ramazan Akyürek’i tanıyorum. İsmen de tanıyorum. Trabzon’da müdürlük yaptı biliyorum’ dedi. Ama Fuat müdür kim dedim. Yasin de bana, ‘Erhan’ın tanıdıkları, biz bu işi öteki çocuğa yaptıracaktık. Çocuk vazgeçti. Erhan onlardan referans almış. Ramazan müdür, hatta İstanbul emniyet amiri bile biliyor ama arkanızda hepsi, düşün, büyük kahraman olacaksın, cayarsan fena olur yakarım seni’ dedi. Ben de önce dediğim gibi tekrar ‘peki’ dedim. Ben Yasin’e ‘Olay nasıl olacak?’ dedim Yasin de bana ‘Direkt olarak vuracaksın, bu şekilde imzanız olacak’ dedi. Ayrıca bana bayrak verdi, otobüsle Trabzon’a dönerken ‘Samsun’dan seni alacaklar, eğer burada alınırsan Ramazan müdür açığa çıkar dedi”, şeklindeki sözleri aktarıldı.

14 Haziran 2022 tarihinde savcılık tarafından tekrar ifadesi alınan Samast’ın üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’le arasında geçen konuşmaya tanık olduğunu tekrarladığı anlatıldı.

 

İDDİANAMEDE FETÖ VURGUSU

İddianamede, FETÖ’nün, devletin anayasal kurumlarını ele geçirmeye yönelik hedefleri doğrultusunda askeriye, mülkiye, emniyet, yargı ve stratejik öneme sahip diğer kamu kurumlarını ele geçirmek için kendilerine engel olacaklarını düşündüğü bürokrat ve personeli sistem dışına çıkardığı ve örgüt üyelerini bu makamlara getirdiği anlatıldı.

İddianamede, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Hrant Dink cinayeti sonrasında ilk olarak İstanbul İstihbarat Müdürlüğü’nü ele geçirdiği, ardından bu şubenin imkânları ile Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Askeri Casusluk, Cizre/Temizöz, Devrimci Karargah, Tahşiye, Selam-Tevhid, 17-25 Aralık operasyonları ile davalarını ve devamında 15 Temmuz darbe girişimine giden sürecin başlatıldığı ifade edildi.

SAMAST’IN FETÖ’NÜN YÖNETİCİLERİYLE İRTİBATLI OLDUĞU BELİRTİLDİ

Ogün Samast’ın doğrudan FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyesi olduğuna ilişkin somut delil elde edilmediği, ancak Samast’ın ele geçirilen bir kısım delillerde FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün yöneticisi ve üyeleri ile belli bir irtibatının olduğu aktarıldı. Samast’ın bu irtibatının şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’le birlikte Samast’ın Dink cinayetini işlerken ve sonrasında örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğini ortaya koyduğu ifade edildi.

 

OGÜN SAMAST HAKKINDA 12 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Hazırlanan iddianamede, Ogün Samast’ın “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi.

Yeni Arayış Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir