Erdoğan’ın 50+1 fikrine YRP’den tepki: “Enflasyonu konuşalım”

Erdoğan’ın 50+1 fikrine YRP’den tepki: “Enflasyonu konuşalım”

Tayyip Erdoğan’ın en çok oyu alan cumhurbaşkanı adayının yüzde 50+1’e ulaşmadan seçilebilmesine dair düşüncesine Cumhur İttifakı’nın küçük ortaklarından itirazlar yükseliyor. MHP’den sonra YRP de “bugün tartışmamız gereken konu değildir” diyerek konuyu kapattı.

Erdoğan’ın “Yüzde 50+1’in değişmesi isabetli olur” çıkışının yankıları sürüyor. Erdoğan’ın açıklamasının ardından Cumhur İttifakı ortağı Yeniden Refah Partisi’nden ilk açıklama geldi. Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, “Bugün tartışmamız gereken konu 50+1 değildir. Eğer ki, 50+1 sisteminden duyulan bir memnuniyetsizlik varsa, hazırlamayı düşündükleri anayasa paketinin içerisinde getirirler. Biz de değerlendirmemizi ona göre yapar ve fikrimizi söyleriz” dedi.

“SAVUNACAK YA DA KARŞI ÇIKACAK DEĞİLİZ”

DHA’nın aktardığına göre Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç, Genel Başkan Fatih Erbakan başkanlığında düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası, Erdoğan’ın 50+1 çıkışına ilişkin olarak şunları söyledi:

“50+1’i savunacak değiliz. 50+1’e karşı çıkacak da değiliz. Demek istediğim şudur. Yeni Cumhurbaşkanlığı seçimine dört yıldan fazla bir süre var. Bugün tartışmamız gereken konu 50+1 değildir. Bugün tartışmamız gereken konu, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin seçim esası değildir. Daha o zamana çok var. Eğer ki, 50+1 sisteminden duyulan bir memnuniyetsizlik varsa hazırlamayı düşündükleri anayasa paketinin içerisinde getirirler. Biz de değerlendirmemiz yapar ve fikrimizi söyleriz. Ama Türkiye’nin öncelikli gündemi enflasyondur, ekonomidir, gıda enflasyonudur, vatandaşımızın geçim problemidir, konut kiralarıdır. Konuta ulaşamamaya yönelik problemlerdir. Bugünün ekonomik problemlerini, sosyal ve toplumsal problemlerini yüzde 50+1 tartışmasının gölgesinde bırakmaya taraftar değiliz.”

Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“50+1 şartının değişmesi isabetli olur. Çoğunluğu alanın seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz, yanlış yollara sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa…”

Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugünkü grup toplantısında Erdoğan’ın bu çıkışına “Bu sistemin demokratik meşruiyeti yüzde 50+1’dir. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir