Gazeteci Furkan Karabay hakkında tutuklama kararı

Gazeteci Furkan Karabay hakkında tutuklama kararı
Tebligat almak için gittiği karakolda dün gözaltına alınan gazeteci Furkan Karabay’a, haber yaptığı tutanağa nasıl ulaştığı soruldu. Emniyet ifadesinde ayrıca haberlerin yayınlanma süreci de soruldu. Karabay hakkında tutuklama kararı çıktı.

Hakkındaki tebligatı almak üzere karakola çağrılan ve burada gözaltına alınarak Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Furkan Karabay’a, gazetecilik faaliyetleriyle ilgili sorular sorulduğu ortaya çıktı. Gazeteci Furkan Karabay tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gözaltına alınan Gerçek Gündem editörü Furkan Karabay hakkında tutuklama kararı çıktı.

MAHKEME TUTUNAĞINI HABERLEŞTİRMEK SUÇ SAYILDI

Karabay’ın tutukluluğuna gerekçe gösterilen haberde bir duruşmada yaşananlar, duruşma tutanağından aktarılarak anlatılmıştı. Tutanakta ve haberde bir savcının adının geçmesi nedeniyle Karabay hakkında “Terörle mücadelede görev almış kişiyi hedef gösterme” ve “İftira” suçlamaları isnat edildi.

Gerçek Gündem’in aktarımına göre Karabay’a sadece yaptığı haber. Karabay’a yöneltilen sorularından birisi “Haberi siz mi yaptınız? Neden yargı mensuplarını hedef gösterdiniz” oldu.

Karabay bu soruya, “Haberi ben yaptım. Öncelikli söz konusu isimler hedef gösterilmemiştir. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Barış Saral isimli şahsın sanık olduğu davada geçen ifadeler habere konu edilmiştir. Barış Saral isimli şahıs çeşitli iddialarda bulunmuş ve bu iddialar da mahkeme tutanağına geçmiştir. Haber de hiçbir özel yorum olmaksızın duruşmadaki ifadeler çarpıtılmadan, değiştirilmeden gazetecilik faaliyetleri kapsamında kamuoyuna duyurulmuştur” yanıtını verdi.

‘BİRİ SİZİ TALİMATLANDIRDI MI?’

Furkan Karabay’a “Dava dosyasında geçen bu beyanlarına nasıl ve ne şekilde ulaştınız? Özellikle böyle bir haber yapmanızda sizi kimse talimatlandırdı mı? Anlatınız” diye soruldu.

‘SÖZ KONUSU DURUŞMA TUTANAĞINA HERKES ULAŞABİLİR’

Karabay ise şu yanıtı verdi:

“Ben bir gazeteci olarak talimat ile değil kamuoyu yararı adına hareket etmekteyim. Barış Saral’ın mahkeme salonunda söylediği sözlerin yer aldığı kısa bir video sosyal medyada paylaşılmıştır. Adliye ve yargı haberleri yaptığım için de Barış Saral’ın mahkemede söylemiş olduğu sözler dikkatimi çekmişti. Bunun üzerine duruşma tutanağına ulaşıp konuyu gündeme getirdim. Basın kanunu kapsamında her ne kadar kaynağımı açıklamak zorunda değilsem de şunu belirtmek isterim ki söz konusu duruşma tutanağına herkes ulaşabilir.”

Emniyet ifadesinde ayrıca haberlerin yayınlanma süreci de soruldu.

Polisler “Haber içeriğinde Barış Saral isimli şahsın dava dosyasına bakan mahkeme başkanının adını ‘A.E.K.’ şeklinde belirtirken neden Ş. Y. ve O. A.’ı açık bir şekilde belirttiniz? Bu çelişkiyi açıklayınız” yöneltilen soruya Karabay, şu yanıtı verdi:

“Öncelikle mahkeme başkanı bu haberin konusu değildir. Üstelik devam eden bir duruşma vardır. Bu nedenle kendisinin ismi kodlanmıştır. Ş. Y. ve O. A. devam eden mahkemenin bir konusu olmadığı için isimleri açık bir şekilde belirtilmiştir.”

SAVCILIKTA AK PARTİ’DEN ADAY OLAN GEZİ DAVASI HAKİMİ DE SORULDU

Savcılıkta ise Karabay’a haberinde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısının HSK’ya yazdığı mektubu neden hatırlattığı ve Gezi Davası’nda mahkumiyet kararı veren, AYM’nin ihlal kararına rağmen Can Atalay dosyasını Yargıtay’a gönderen hakimle ilgili attığı tweet soruldu. Söz konusu hakimin AKP’den milletvekili aday adayı olması daha önce kamuoyuna yansımıştı. Karabay, paylaşımında sadece bu bilgiyi hatırlatmıştı.

TUTUKLAMAYA SEVK

Furkan Karabay, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklama talebiyle 7. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Karabay’ın sevk edildiği mahkemeye ve salonun önüne başsavcılığın talimatıyla gazeteciler alınmıyor.

EMNİYET’TEKİ İFADE İŞLEMİ BİTTİ SAVCILIĞA SEVK EDİLDİ

Furkan Karabay’ın Emniyet’teki ifade işlemleri dün 21:00’de bitti. Karabay geceyi Emniyet’te geçirdi. Karabay bu sabah Çağlayan Adliyesi’nde savcılığa sevk edildi. 7. Sulh Ceza Hakimliği, gazeteci Furkan Karabay hakkında tutuklama kararı verdi.

AVUKATLARIYLA UZUN SÜRE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ

Furkan Karabay’ın avukatı Enes Ermaner, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda müvekkiliyle keyfi olarak halen görüştürülmediğini açıkladı.

Ermaner paylaşımında “Ne zamandan beri gözaltındaki kişiler avukatlarıyla görüştürülmüyor?! Umarım bu uygulamanın altından kötü muamele çıkmaz” dedi.

RSF VE TGS’DEN TEPKİ

Furkan Karabay’ın gözaltına alınmasına tepki gösterenlere Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), de katıldı. RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, “Her rüşvet iddiasını gündeme getiren gazeteci, Furkan Karabay örneğinde olduğu gibi, böyle gözaltına mı alınacak? Gazetecilerin görevi temiz toplum için bilgi vermektir. Karabay daha fazla taciz edilmeden serbest bırakılmalıdır” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası da (TGS) Furkan Karabay’ın gözaltına alınmasına ilişkin “Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan gazeteci Furkan Karabay bir kez daha gözaltında! Hakkındaki tebligatı almak için gittiği karakolda gözaltına alınan meslektaşımız, dün yazdığı bir haberde bir savcı ismine yer verdiği gerekçesiyle terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterme iddiasıyla tutuluyor. TMK 6. madde gazetecilere gözdağı verme aracı haline gelmiştir. Furkan Karabay’ı serbest bırakın!” açıklaması yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir