Riyad’da oynanacak Süper Kupa iptal edildi

Riyad’da oynanacak Süper Kupa iptal edildi

Suudi Arabistan’ın Atatürk’e sansür uygulaması, Fenerbahçe ve Galatasaray yönetiminin ortak karar alarak maçın oynanmaması ile sonuçlandı. Riyad’daki Süper Kupa maçının ısınmasına Atatürk tişörtüyle çıkma talebi kabul edilmeyen Fenerbahçe ve Galatasaray, sahaya çıkmama kararına binaen iptal edildi.

Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki Süper Kupa maçı, Suudi Arabistan’da yaşanan Atatürk krizi sonrası dev takımlar sahaya çıkmadı. Suudi yetkililerin, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Atatürk tişörtleriyle sahaya çıkmasına izin vermemesi üzerine, iki kulüp yöneticileri tepkilerini sahaya çıkmama kararı alarak gösterdi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da saat 20.45’te oynanması planlanan maça saatler kala, Atatürk krizi yaşandı. Fenerbahçe ve Galatasaray cephesi, sahaya Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ve “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözlerinin yer aldığı pankartlarla sahaya çıkmak istedi.

Ancak Suudi yetkililer, siyasi mesaj kaygısı nedeniyle bu talebe olumsuz yanıt verdi. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek tarafından  yaşanan krizin ardından toplantı yapma kararı verildi.

O sırada, maçı yönetecek hakemler stada doğru yola ilerlerken, mücadelenin iptal olmadığı iddia edildi. Ama Fenerbahçe ve Galatasaray yönetimi, maç ısınmasına Atatürk tişörtüyle çıkılmasına izin verilmemesi halinde maçı oynamayacakları konusunda kararlı bir tavır sergiledi.

Yaşananların ardından iki takım oyuncuları kaldıkları otelden çıkıp maçın oynanacağı stada doğru yola çıkmak üzereyken, bu bilgi sonrası otele geri dönüldü. Alınan karar neticesinde, Fenerbahçe ve Galatasaray, Süper Kupa maçı için sahaya çıkmama görüşünde birleştiler.

MAÇIN OYNANMAYACAĞI TEBLİĞ EDİLDİ

Alınan bilgiye göre, her iki takım oyuncularına maçın oynanmayacağı kararı tebliğ edildi.

Yeni Arayış Haber
Latest posts by Yeni Arayış Haber (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir