DİSK’ten asgari ücret çıkışı: ‘İlk kez…’

DİSK’ten asgari ücret çıkışı: ‘İlk kez…’

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “İlk kez bu yıl asgari ücret konusunda rakam açıklamıyoruz. Biz artık rakamların peşinde koşmak istemiyoruz, insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu pazartesi günü başlayacak asgari ücret belirleme çalışmalarına ilişkin DİSK Genel-İş Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Çerkezoğlu, asgari ücretin memleket meselesi olduğunu belirterek, diğer tüm ücretleri de etkilediğini belirtti. Açıklamadan satır başları:

 

ASGARİ ÜCRET YILDA 4 KEZ BELİRLENMELİ

Asgari ücret, yüksek enflasyon koşullarında yılda 4 kez belirlenmelidir. Bir evde 2 kişi çalıştığında gelirleri, yoksulluk sınırını aşmalıdır. Asgari ücret, uluslararası standartlara uygun şekilde işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği bir ücret olmalıdır.

 

VERGİ ORANI DÜŞÜRÜLMELİ

Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oran, yüzde 10’a düşürülmelidir. Vergi dilimleri artırılmalıdır. Çalışanların, yıl içerisinde sanki zengin olmuşlar gibi bir üst vergi dilimine girmeleri kabul edilemez. En düşük emekli aylığı, en az asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir.

 

EN DÜŞÜK KAMU MAAŞINA GÖRE HESAPLANMALI

Özel sektördeki işçilerle kamu işçileri arasında ayrım yapmak Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Asgari ücret, en düşük kamu işçisi ücreti ve en düşük memur maaşı dikkate alınarak hesaplanmalıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir