Deniz Zeyrek’ten asgari ücret tahmini: ‘15800 vereceklerdi ama…’

Deniz Zeyrek’ten asgari ücret tahmini: ‘15800 vereceklerdi ama…’

Gazeteci Deniz Zeyrek, emekli ve asgari ücret zammıyla ilgili yeni bir kulis bilgisi paylaştı. Zeyrek’e göre, asgari ücret 17 bine çıkartılacak. 1 Nisan’dan sonra kemer sıkma politikası uygulanacak.

Sözcü Tv’de yayınlanan bir programda konuşan gazeteci Deniz Zeyrek, emekli ve asgari ücret zammıyla ilgili  yeni bir kulis bilgisini aktardı. “Ben öyle olağanüstü bir zamlar da beklemiyorum” diyen Zeyrek, 1 Nisan sonrası için de iddialı ifadeler kullandı.

 

Zeyrek şunları aktardı:

“Yılda bir kere artırılma kararı çıkmasaydı asgari ücreti 15 bin 800 TL yapacaklardı. Fakat yılda bir kere artıracakları için 17 bin TL yapma noktasındalar. Bu devletin işine de geliyor. Devlet oradan vergi alıyor. Asgari ücret bu memur ve emekli maaşı gibi değil yani. Bunu patronlar ödeyecek. Devlet tabii patrondan alacak vergiyi düşürebilir.

 

‘ŞİMŞEK IMF KOMİSERİ GİBİ DAVRANIYOR’

Ama devlet bundan ödün vermiyor. Sayın Mehmet Şimşek IMF komiseri gibi davranıyor. 5 bin TL’lik emekli ikramiyesinin kapsamını genişlettikleri için tepki gösteriyor. Adı konmamış bir IMF programı uygulanıyor. Dolayısıyla ben öyle olağanüstü bir zamlar da beklemiyorum.

Patronun elini rahatlatabilir. Patronda o miktarı işçiye yansıtabilir. Böylelikle işçinin de refahı artabilir. Bu para işverene yük bindirecek. En düşük emekli maaşı da 10 bin 500 TL olacak. Olağan üstü bir zam yapılmasını beklemiyorum.”

 

2024 MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Zeyrek, “Memur maaşları da 31 bin TL civarında olacak. Orada da 8 bin 070 TL’lik seyyanen zam var. O biraz artabilir, 10 bin TL’ye yükseltilebilir. Ancak memurun asıl maaşı yine düşük olacak. Yani memurun asıl maaşı yine 22-23 bin TL olacak” ifadelerini kullandı.

 

1 NİSAN SONRASI İÇİN UYARI

1 Nisan’dan sonra da 4 yıl daha seçim olmayacağını hatırlatan Zeyrek, “Korkunç bir kemer sıkma politikasına geçilecek. Aksi takdirde bu hedeflere ulaşılması imkansız” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir