B40 Balkan Şehirleri Ağı’nın önemi

B40 Balkan Şehirleri Ağı’nın önemi

Yerel yönetimlerin bir araya geldiklerinde daha güçlü bir yapıya sahip olacakları gerçeğinden yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, 23 belediyenin katılımıyla B40 Balkan Şehirleri Ağı’nı kurdu. Mevcut koşullarda B40 toplantılarına katılacak devlet yöneticileri sayısının artacağı konusunda hiçbir kuşku yok. Bu da İmamoğlu’nun vizyonunu ortaya koyuyor 

Çok önceleri, yani klişeleşmiş bir deyimle ‘eskiden’ belediyeler rutin görevlerinin dışına çıkmayan ve çıkması da beklenmeyen kurumlardı. Bugün öyle değil. Yerel yönetimler idareci oldukları kentlerde birer umut kapısı oldular. İktidardaki milletvekiline, bakana, bizde artık yok ama başbakana, cumhurbaşkanına ulaşıp dert anlatmak kolay bir iş değil. Ancak sokaklarda, şantiyelerde, salonlarda, toplantılarda rastlanan, makamına girilebilen bir belediye başkanının karşısına geçip meram anlatmak ve olabilir ise çare bulmak çok daha kolay.

Bugünün İŞKUR’u İş ve İşçi Bulma Kurumu’ndan umudunu kesen ya da yerel yönetimleri kendisine daha yakın görenler ya belediyelerde veya onların işbirliği içinde olduğu işletmelerde aylıklarını sağlama alabilecekleri bir iş peşinde koşturuyorlar. Hastalar dertlerine çare bulunması için belediyelerin tıp merkezleri kapısından içeri güvenle giriyorlar. Desteğe muhtaç vatandaşlar belediyelerden periyodik bir şekilde yaşam desteği alacaklarını biliyorlar. Dahası; geçtiğimiz yıl yaşadık. 6 Şubat’ta sabaha karşı saat 04.17’de ‘asrın felaketi’ olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli deprem 11 ilimizi sarsarken, yerel yönetimler saatler 06’yı göstermeden yardım malzemeleriyle doldurdukları TIR’ları bin kilometre uzaktan yola çıkardılar. Yerel yönetimler artık vatandaşın neredeyse devletin kendisi olarak gördükleri birer kurum oldular.

Uzun zamandan bu yana yerel yönetimler kendi aralarında birleşerek örgütlenme yoluna girdiler. Kurumsal fikir alışverişinden siyasi öngörülere kadar görüşler bu birliktelik çerçevesinde masaya seriliyor.

YEREL YÖNETİMLER KENDİ ARALARINDA ÖRGÜTLENİYOR

Uzun zamandan bu yana yerel yönetimler kendi aralarında birleşerek örgütlenme yoluna girdiler. Kurumsal fikir alışverişinden siyasi öngörülere kadar görüşler bu birliktelik çerçevesinde masaya seriliyor. Ülke çapında Türkiye Belediyeler Birliği ve bölgesel yapılanmalarda düşünsel güçler bir araya geliyor ve daha sağlam bir yapı oluşturuluyor. Güçlerinin farkında olan yerel yönetimler kendi ülkelerinin sınırlarını aşıp uluslararası platformlar oluşturuyorlar.

Örneğin; AB ülkelerinin de içinde bulunduğu 41 ülkeden 150 bin belediye ve bölgesel yönetime şemsiye olan Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR), Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’na (UCLG) bağlı olarak 1951 yılında kurulmuştur. CEMR; demokrasi, vatandaşlık ve genişleme, kaynak etkinliği ve çevre, ortaklık-iş birliği ve dünya meseleleri, ekonomik-sosyal ve sınırsal uyumluluk, hizmet sağlayıcı ve işveren olarak yerel ve bölgesel yönetimler gibi konuları gündeminden düşürmüyor. Türkiye Belediyeler Birliği’nin de üyesi olduğu CEMR ayrıca sürdürülebilir yerel kalkınma, çevre, ulaşım, uluslararası iş birlikleri ve ortaklıklar, yerelde kadın erkek eşitliği, yönetişim, sosyal dayanışma gibi alanlarda oluşturulan komiteler ve çalışma grupları aracılığı ile yerel ve bölgesel yönetimlerin hak ve çıkarlarını gözeterek AB yasama sürecinde etkin bir lobi faaliyeti yürütüyor ve üyelerinin siyasi konumunun etkisini arttırmayı gözetiyor.

Karşımıza müthiş bir çalışma alanı çıkıyor. Elli yıl önce yerel bir yönetimde bu konular gündeme getirilseydi, ‘Bunlar hükümetlerin işi’ şeklinde değerlendirilirdi. Ama bugün kendilerini aşmış olan yerel yönetimler insanların her alanda daha iyi yaşam koşullarına ulaşması için çalışıyor.

Yerel yönetimlerin bir araya geldiklerinde daha güçlü bir yapıya sahip olacakları gerçeğinden yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı sayın Ekrem İmamoğlu da bu gerçekten yola çıkarak 23 belediyenin katılımıyla B40 Balkan Şehirleri Ağı’nı kurdu.

İMAMOĞLU, B40 BALKAN ŞEHİRLERİ AĞINI KURDU

Yerel yönetimlerin bir araya geldiklerinde daha güçlü bir yapıya sahip olacakları gerçeğinden yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı sayın Ekrem İmamoğlu da bu gerçekten yola çıkarak 23 belediyenin katılımıyla B40 Balkan Şehirleri Ağı’nı kurdu.

Bugün 55 üye ile 23 Ocak 2023’te Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yapılan B40 toplantısına ise İstanbul, Atina, Belgrad, Bijeljina, Burgaz, Çanakkale, Dıraç, Dimitrovgrad, Edirne, Filibe, Karnabot, Kırcaali, Kırklareli, Laktaşi, Lefkada, Midilli, Patras, Podgoritsa, Pula, Saraybosna, Selanik, Sofya, Split, Stara, Tekirdağ, Tiran, Troyan, Üsküp, Veliko, Zenica, Kotor, Niksiç, Zagreb, Pire, Trikala, Nea Smyrni, Kumanova, Pilea-Hortiatis, Veria, Korint, Karditsa, Orta Korfu ve Diapontian Adaları, Ayios Dimitrios, Halkida, Zografu, Kalamata, Paleo Faliro, Pallini, Argos-Mikines ve Avlona belediyeleri katıldı. Ekrem İmamoğlu kriz yönetimi, turizm, ekonomi, kültür gibi alanlarda işbirliği yapmak, kent diplomasi kavramını geliştirmek amaçlarıyla kurulan B40 Ağı’nın dönem başkanlığını Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’e devretti.

Uluslararası ilişkilerde bir araya gelen ülkeleri Cumhurbaşkanları, başbakanlar, hükümetlerin yetkilendirdiği isimler temsil ederken, artık belediye başkanları da bu alanda yerlerini aldılar. Günümüzde ülkelerin temsil edildiği uluslararası ilişkilerde dikkat ediyorsunuzdur; yerel yöneticilerin adları da geçiyor. Hem de insanlar için en önemli konuların ele alındığı toplantılarda yerel yöneticiler artık sözleri dikkatle dinlenir bir şekilde fikir yürütüyorlar.

İsveç’te Olof Palme vardı. Silahsızlanmayı destekleyen ve 1986’da vurularak öldürülen sevilen bir Sosyal Demokrat siyasetçiydi. Batı Berlin Belediye Başkanlığı da yapan ve Polonya’nın başkentinde Varşova Gettosu Anıtı önünde diz çöküp Nazilerin yaptığı Yahudi soykırımından dolayı özür dileyerek dünyayı şaşırtan Alman siyasetçi Willy Brandt, Fransız sosyalist Cumhurbaşkanı François Mitterrand gibi vizyon sahibi liderlerin eksiklikleri bir türlü giderilemiyor. İnsanlar artık yeni söylemlere aç olduklarını gizlemiyorlar. Fikirler, tartışmalar ve kitlelerin katılımını sağlamak için yeni platformlar oluşturulmalıdır. Örneklerini verdiğimiz liderler gibi dünyanın dikkatini çekecek olan yeni isimler B40 gibi platformlardan çıkabilir.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da sessiz sedasız gerçekleşen B40 zirvesinde iklim değişikliğinden bölgesel savaşlara, kadar can alıcı konular masaya yatırıldı. Siyasetçilerin dile getiremediği bir şekilde çözüm önerileri sunuldu. Bu şu anlama geliyor: Bugün Tiran’da atılan tarihi adıma katılanlar ya da benzer platformlarda seslerini yükseltenler yarın hak ettikleri makamlarda ülkelerinin yönetimlerinde söz sahibi olarak karşımıza çıkacaklardır. Çünkü sıkça vurgulandığı gibi, insanların yaşamını kolaylaştıracak her alana hümanist bir yaklaşımla dokunmaya özen gösteriyorlar. İşin içine hümanist yaklaşım girdiğinde, ‘Anadolu Hümanizmi’ hamuruyla yoğrulanlar için bu değeri ülke dışına taşımak gibi bir görev de çıkıyor. Anadolu Erenlerinin sadece yaşamları değil hayat felsefeleri özellikle yeni kuşaklara aktarılmalı, mümkünse ki olanaksız değil; her dilde basılarak dünyayı tanımaya çalışanlara tanıtılmalı. Ya da Anadolu Hümanizmi olgunluğu her dilde internet dünyasına taşınmalıdır.

Neredeyse her gün yenilenen teknolojik gelişmeler tartışmaları, sorunları ve çözümlerini dijital ortamda ele almayı zorunlu kılıyor. Dijital ortamda yapılacak seminerler, paneller, konferanslar ve toplantılarla sürekli olarak demokrasi kavramı işlenmeli. Yani demokrasi işlenirken konuşmacıların etrafının sarılması beklenmeden daha geniş kitlelere ulaşılabilen dijital ortamdan yararlanılmalıdır. Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj bu konuda önemli bir adım atmış ve başarılı bir şekilde de sürdürüyor.

Dünya hepimizin olduğuna göre B40’ı Balkan Şehirleri Ağı’ndan çıkartıp Asya ülkeleri belediyelerini de kapsayacak şekilde genişletmenin insan yaşamını kolaylaştırıcı ve demokrasiye katkısının da genişleyeceği düşüncesindeyim.

B40I ASYAYI KAPSAYACAK ŞEKİLDE GENİŞLETMEK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kurulan B40 Balkan Şehirleri Ağı yerel yöneticilerin yanı sıra Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj’ı da ağırladı. Yarın B40 toplantılarına katılacak olan devlet yöneticileri sayısının artacağı konusunda hiçbir kuşku yok. Bu da İmamoğlu’nun vizyonunu ortaya koyuyor

Dünya hepimizin olduğuna göre B40’ı Balkan Şehirleri Ağı’ndan çıkartıp Asya ülkeleri belediyelerini de kapsayacak şekilde genişletmenin insan yaşamını kolaylaştırıcı ve demokrasiye katkısının da genişleyeceği düşüncesindeyim. On milyonlarca nüfusu bulunan bir ülke cumhurbaşkanıyla birkaç on bin nüfusu bulunan bir kenti yöneten yerel yöneticinin Avrupa ve Asya kültürüyle donanmış bir masa etrafından fikir yürütmesi/tartışması yararlı bir sonuç elde etmemizi sağlayabilir.

Ali Kılıç, İstanbul Maltepe Belediye Başkanı

2 thoughts on “B40 Balkan Şehirleri Ağı’nın önemi

  1. İBB Başkanımız Sayın Ekrem İMAMOĞLU ve siz değerli başkanımızı tebrik ediyorum böylesine önemli bir konuya eğildiğiniz için. Yapılacaklar değerli hele ” Anadolu Hümanizmi” nin yeni kuşaklara aktarılması bölümü çok daha değerli. Başarılarınızın devamını diliyorum

  2. SN.Başkanım Kutluyor başarılar diliyorum. Kaleminize sağlık B40 Balkan Şehirleri ağının İBB SN.Ekrem İMAMOĞLU nun öncülüğüne kurulmasıda toplumların ayrışması yerine bir araya gelerek halklar yararına çalışmalar yapmaları çok değerli ve kıymetlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir