AP seçimleri ve bizim oylar

AP seçimleri ve bizim oylar

AB’nin lokomotifi Almanya başta olmak üzere yüzbinlerce göçmenimizin vatandaş olarak yaşadığı ülkelerde gün hareketli başlayacak. Almanya, Avusturya ve Belçika’da oy kullanma yaşının 16’ya düşürülmesi, seçimleri bizim açımızdan; ‘AB-Türkiye ilişkileri’ ve AB ülkelerinde yaşayan göçmenlerimizin kendileri bakımından önemli hale getiriyor.

720 üyeli Avrupa Parlamentosu’nda koltuk dağılımını belirleyecek olan seçimlerin son etabı bugün (9 Haziran) yapılacak. 6 Haziran’da başlayan seçimler kimi ülkelerde tamamlanırken bugün Almanya, Fransa, Polonya, Romanya, İspanya, Belçika, Portekiz, Yunanistan, Finlandiya, Macaristan, Avusturya, Bulgaristan, Danimarka, Hırvatistan, Lüksemburg, GKRY, Slovenya ve Litvanya’da sandık kurulacak.

Görüldüğü gibi AB’nin lokomotifi Almanya başta olmak üzere yüzbinlerce göçmenimizin vatandaş olarak yaşadığı ülkelerde gün hareketli başlayacak. Temennim ve beklentim göçmenlerimizin sandığa giderek oy kullanmaları yönündedir. Almanya, Avusturya ve Belçika’da oy kullanma yaşının 16’ya düşürülmesi seçimlerin bizim açımızdan şu nedenlerle önemli bir hal almasına yol açıyor.

1- AB-Türkiye ilişkileri,

2- AB ülkelerinde yaşayan göçmenlerimizin kendileri.

Avrupa’da aşırı sağın homurtularının kulak tırmaladığı süreçte bugünkü seçimlerde bizim göçmenlerimizin oylarının önemi gün ışığı gibi önemli ve parlıyor.

GÖÇMENLERİMİZİN OYLARININ ÖNEMİ GÜN IŞIĞI GİBİ PARLIYOR

Avrupa Parlamentosu’nun ana görevi, AB Konseyi ile yasama yetkisini paylaşmaktır. Ayrıca çeşitli alanlarda Konsey ile ortak kararlar da alıyor. Bizi ilgilendiren en önemli konu da AB’nin genişleme kararını onaylama yetkisinin bulunmasıdır. Tabi bunun için de AB’nin bizi sınırları içinde görmesi gerekiyor. Uzak ihtimal olarak görülse de önemli olan bunun parlamentoda biraz da olsa taraftar bularak dile getirilmesidir. Bunun için AP’deki koltukların sağ parti adaylarına kaptırılmaması gerekiyor. Avrupa’da aşırı sağın homurtularının kulak tırmaladığı süreçte bugünkü seçimlerde bizim göçmenlerimizin oylarının önemi gün ışığı gibi önemli ve parlıyor.

Öte yandan Avrupa ülkelerinde yaşayan göçmenlerin konumu da çok önemlidir. Sağın güçlendiği ülkelerde bulunan göçmenler için tehlike de büyür. Çünkü destekledikleri siyasi oluşumların güç kazandığı ülkelerde sağcılar dayanak buldukları için daha hırçın ve saldırgan olurlar. Göçmenler her ne kadar bulundukları ülkelerin vatandaşlığını almış olsalar da saldırganlar bu insanların kimliğine değil, ten rengine bakarlar.

Sonuç olarak örneğin Alman vatandaşlığı alan yüzbinlerce göçmenimiz çok önemli bir parlamentoda sandalye dağılımında etkili olabilecek gücü bugün kullanabilecekleri şekilde ellerinde tutuyorlar. Hem de 16 yaşındaki gençlerimiz de bugünkü seçimlerde oy kullanabilecekler. Ben onların oylarını çok önemsiyorum ve hem kendileri hem de ülkemiz için en iyi şekilde değerlendireceklerine inanıyorum.

Bizim oylarımızı bizim için değerlendirmeniz dileğiyle…

Ali Kılıç
Latest posts by Ali Kılıç (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir