Suriye Milli Ordusu Afrika’da ne arıyor?

Suriye Milli Ordusu Afrika’da ne arıyor?

Hawar Kilis, bir süredir çok hareketli. Zira bu küçük köy Suriye’den Afrika’ya uzanan paralı asker rotasının en önemli istasyonu. Enab Beladi internet sitesindeki habere göre Türkiye’nin sevk ve idaresindeki Suriye Milli Ordusu adı verilen oluşum Nijer, Burkina Faso ve Nijerya’ya paralı asker gönderiyor.

Türkiye Suriye sınırına yakın bir yerde bulunan Hawar Kilis, bir süredir çok hareketli. Zira bu küçük köy Suriye’den Afrika’ya uzanan paralı asker rotasının en önemli istasyonu konumunda.

Enab Beladi internet sitesinde ayrıntılı şekilde yer alan Hasan İbrahim imzalı habere göre Türkiye’nin sevk ve idaresindeki Suriye Milli Ordusu (SMO) adı verilen oluşum Batı Afrika ülkeleri Nijer, Burkina Faso ve Nijerya’ya paralı asker gönderiyor.

Askere alma ve sevkiyat SMO’nun bileşenlerinden Sultan Murat Tugayları tarafından yapılıyor.

Türkmen köyü Hawar Kilis’te SMO’nun büyük bir operasyon odası var. Sultan Murad Tümeni, üç lejyondan oluşan Suriye Ulusal Ordusu’nun önde gelen gruplarından biri olarak kabul ediliyor. Genel kabul en az 50 bin militanın bu örgüte bağlı olduğu yönünde.

EN AZ 50 BİN MİLİTAN BU ÖRGÜTE BAĞLI

Öncelik Sultan Murat Tugaylarına verilmiş ancak diğer gruplardan da paralı asker alınabiliyor.

Türkmen köyü Hawar Kilis’te SMO’nun büyük bir operasyon odası var.

Sultan Murat Tugayları Fehim İsa tarafından yönetiliyor. Sultan Murad Tümeni, üç lejyondan oluşan Suriye Ulusal Ordusu’nun önde gelen gruplarından biri olarak kabul ediliyor. Suriye Devrimci ve Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu’na göre 2019’da 80.000 savaşçıya sahipti. Orta Doğu Enstitüsü’nün Ekim 2022’de yayınladığı bir rapora göre ise militan sayısı belirsiz. Ancak genel kabul en az 50 bin militanın bu örgüte bağlı olduğu yönünde.

Fehim İsa (soldaki)

Fehim İsa geçmişte Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli tarafından kabul edilmiş bir isim.

Fehim İsa Bahçeli’yi ziyareti sırasında (solda) Savunma Üniversitesinden Cemil İpek (sağda)

Enab Beladi “yolculuğun” ayrıntılarının belirsiz olduğunu yazmış. Haberde yer alan bilgilere göre Afrika’ya gönderilmek üzere Sultan Murad sancağı altında toplanan militanların en son cep telefonu kullanabilecekleri yer Hawar Kilis, daha sonra cep telefonu kullanmaları yasak. Bu kişiler daha sonra Türkiye üzerinden Afrika’ya, yukarıda anılan ülkelere gönderiliyor. Bu yolculuğun yolu bazı ayrıntılarıyla belirsizdir.

Enab Beledi’ye konuşan paralı militanların ailelerinin verdikleri bilgiye göre Sultan Murad Tugayları militanları ayda 1000 ile 1500 Amerikan Doları bir meblağ karşılığında gönderiyor.

Paranın kaynağı, kim tarafından ödendiği meçhul. Bu paranın hepsinin militanların cebine girip girmediği de bilinmiyor.

Bu ülkelerden Nijer ve Burkina Faso’da aylar önce darbe yaşanmıştı. Wagner’in de bu ülkelerde faaliyette olduğu öne sürülmüştü. Bu militanlar Wagner’in yerine mi gönderiliyor yoksa başka birtakım amaçlar mı var? Yoksa ihracat kalemlerimize “paralı asker” de mi eklendi?

İHRACAT KALEMLERİMİZE ‘PARALI ASKER’ DE Mİ EKLENDİ?

Birkaç aydır dile getirilen konu ile ilgili iddialar sadece Enab Beledi’de değil başka bazı kaynaklarda da yer aldı.

En çok merak edilen konu bu militanların bu ülkelerde ne yaptığı, hangi amaç ile tutulduğu. Bu ülkelerden Nijer ve Burkina Faso’da aylar önce darbe yaşanmıştı. Wagner’in de bu ülkelerde faaliyette olduğu öne sürülmüştü.

Bu militanlar Wagner’in yerine mi gönderiliyor yoksa başka birtakım amaçlar mı var? Yoksa ihracat kalemlerimize “paralı asker” de mi eklendi?

Musa Özuğurlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir