Enflasyon hedefi gölgede tutar mı?

Enflasyon hedefi gölgede tutar mı?

Geri kalan aylarda basit hesapla aylık yüzde 2,66, bileşik yüzde 2 civarı ortalama gelmesi gerek. Tutar mı? Bence zor! Zaten mayıs ayında enflasyonun zirve yapması bekleniyor. Döviz kuru durmuyor. Dünyada emtia fiyatları düşmesine rağmen Türkiye’de çıkıyor.

Dünyada faizler: Bir önceki hafta “Mart ayında faiz indirimi olmayacak” haberi ile şoka giren piyasaları geçen hafta merkez bankası yetkilileri sakinleştirdi. “Tamam Mart ayında faiz indirimi olmayacak ama merak etmeyin bu sene mutlaka faiz indireceğiz”. Bunun üzerine ABD tahvil ihalelerine beklenenden daha düşük getiri oranına beklenenden fazla talep geldi. Bu durum, İngiltere ve Almanya tahvillerine de talep getirdi. Herkes derin bir “ohh!” çekti.

Ve Çin: Dünya büyümesinde en tetikleyici etken olan Çin, pandemi sonrası ne kendini ne dünyayı bir türlü toparlayamıyor. Son altı aydır aralık hariç, aylık enflasyon hep eksi çıkıyor. Ocak ayı enflasyonu eksi %0,5 beklenirken eksi %0,8 geldi. Son on dört yılın en hızlı enflasyon düşüşü bu Çin için. 2023 yılını %5,2 gibi Çin için düşük bir büyüme ile bitirdi. Çin hem düşük büyüme hem de deflasyon kıskacında. Getirileri düşüyor, borçlanmaları artıyor. işleri oldukça zor görünüyor. Piyasaları toparlamak için bir kamu fonu hisse senedi alışlarını artıracağını ilan etmesiyle Çin borsası sert yukarı gitti.

Türkiye de gündem: Ocak enflasyon verileri açıklandı. TÜİK Enflasyonu aylık %6,70, yıllık %64,86; İTO aylık %6,72, yıllık %76,17; ENAG ise aylık %9,38, yıllık %129,11 açıkladı. Gölgede yıllık %64,86 çıkan enflasyon güneş altında %129,11 seviyelerine fırlıyor. Böyle birbirinden farklı verilere ancak Türkiye’de ulaşılır herhâlde. Bir yatırımcı olduğunuzu düşünün. Türkiye’de yatırım yapacaksınız, hayır kurumu değilseniz gelir hedefiniz var. Gerçek gelirinizi hesap etmek için enflasyondan arındırmalısınız. Hangi enflasyona göre arındıracaksınız? Diyelim 100 lira yatırıp yıllık 90 lira kâr elde ettiniz, yani kârınız %90. TÜİK enflasyonuna göre reel kârınız %15 iken ENAG’a göre ciddi zarardasınız.

Enflasyon hedefi tutar mı? TCMB 2024 yılı enflasyon hedefi %36. Ocak ayı %6,70 geldi. Geri kalan aylarda basit hesapla aylık %2,66, bileşik %2 civarı ortalama gelmesi gerek. Tutar mı? Bence zor! Zaten mayıs ayında enflasyonun zirve yapması bekleniyor. Döviz kuru durmuyor. Dünyada emtia fiyatları düşmesine rağmen Türkiye’de çıkıyor.

Benzin fiyatlarına yine zam geliyor. Motorin fiyatı 44,27 lira oluyor. 2022 mayıs ayında 22,03 liraydı. İki yıl olmadan %101 artmış. Bu süre içinde dünyada Brent petrol fiyatı %35 düşmüş. Dünyada akaryakıt fiyatları aynı kalsaydı Türkiye’de motorin 67 lirayı görebilirdi. Emtia fiyatları artmamasına, döviz baskılanmasına rağmen Türkiye enflasyonu %65. Dünya emtia fiyatları biraz kıpırdansa enflasyon hedefimizi paramparça eder.

Devletin vergi gelirlerinde %100 artış hedefi var. Ekonomik devasa büyüme olmayacağına göre bu gelir artışı nasıl sağlanacak? Zamlarla tabii ki. TÜİK enflasyon sepetinde elektrik ağırlığını %3,58 den %1,76 düşürmeleri elektriğe gelecek büyük zammın habercisi. Doğalgaz var sırada. Seçim sonucu ne olursa olsun zamlar ve vergiler yağmur gibi yağacak. Seçimlerde Cumhur ittifakı, dağınık muhalefet karşısında büyük bir zafer elde edebilir. O zaman vatandaşın canına ot tıkama işini daha bir gönül rahatlığıyla yapacaklar. Ne yaparlarsa yapsınlar vatandaş destekliyor çünkü. Bu kadar zam enflasyonu tetikler. Döviz girişi sağlayıp dövizi %20 civarı aşağı çekebilirlerse o zaman hedef tutabilir işte, sonrasında patlamak üzere.

Devletin vergi gelirlerinde %100 artış hedefi var. Ekonomik devasa büyüme olmayacağına göre bu gelir artışı nasıl sağlanacak? Zamlarla tabii ki. TÜİK enflasyon sepetinde elektrik ağırlığını %3,58 den %1,76 düşürmeleri elektriğe gelecek büyük zammın habercisi.

TCMB ve BDDK: 02 Şubat 2024 verileri açıklandı. Bu verilere göre ilgili hafta;

Yabancı Portföy: Hisse senedinde 133 milyon dolar alış, tahvilde 14 milyon dolar satış var. Hafta içi döviz bazlı tahvil ihaleleri yapıldı. 3,5 milyar dolar civarında satış yapıldı. On yıllık ihalede faiz %8 civarındaydı. Bu deli getiriye talep patladı tabii. ABD 10 yıllık tahvilleri %4, Almanya on yıllık tahvilleri %4 civarında. Sürekli hem borç büyüklüğü hem faizi artan bu borçlanmaları nasıl ödeyeceğiz bakalım?

Merkez bankası rezervi: İlgili hafta brüt rezerv 1,7 milyar dolar azalıp 135,4 milyar dolar oldu. Net rezervler 28 milyar dolar, swap hariç net rezerv ise eksi 45 milyar dolar oldu. Erime devam ediyor. Brüt rezervde 22 Aralık 2023 tarihine göre 10 milyar dolar erime var.

Mevduat: MB yeni kararları ile mevduat faiz yükselmeye başladı. İlgili hafta üç aylık mevduat faizleri 1,38 puan artarak %51 seviyesine yükseldi. Ocak ayı enflasyonu %6,70. Aylık enflasyon %3 altına indikten sonra faize tekrar talep gelebilir.

DTH hesaplarda artış vardı aralık ayı sonundan beri. İlgili hafta kurumların 3,1 milyarlık satışı gelmesine rağmen vatandaş alışları ayı 1,7 milyar artıda kapayınca toplam neredeyse sıfırlandı.

Krediler: İlgili hafta göz kamaştırıcı bir artış daha yaşanmış kredi kartları. Bir önceki haftaya göre %3,5 artış göstermiş. Hem zamlı maaşlar hem şirketlerin indirimli satışları Ocak ve Şubat ayında kredi kartı harcamalarını tetiklemeye devam ediyor ama özellikle gıda ürünlerindeki zamlar da etkilemeye başladı sanırım.

Dolar/TL: Ocak ayında tüfe %6,70, Dolar/TL ise %3 arttı. Vatandaştan ufak bir talep var ama doları zıplatmaya yetmez. İktidar seçime kadar doları baskılar. Son haftalardaki hareketlerini dikkate alırsak bu hafta desteği 30,40 ve 30,10; direnci 30,80.

Bist100: Majör merkez bankalarının faiz indirimi ve Çin kamu fonunun hisse alımları dünya borsalarına destek verdi. ABD borsaları daha hızlı tepki verirken Avrupa borsaları henüz konuyu sindirme aşamasında olabilir.

ABD on yıllık tahvil faiz hedefinin %4,30 seviyesi olduğunu belirtmiştim. Haftayı %4,20 den kapadı. Bence sona geliniyor. ABD on yıllık tahvili alırım ben doğrusu.

Geçen hafta “8600 puanın üstünde kalabilirse yeni bir yükseliş başlıyor olabilir. Bu hafta kâr satışı yese bile en fazla üç hafta içinde yükselişe geçecek gibi duruyor. Yeni MB başkanı haberini bu yükseliş hareketi için kullanabilirler” tahminde bulunmuştum. Yeni hedefi 10000 puan olacaktır.

Dolar endeksi ve ABD (10 yıl) Tahvil: “2024 yılında ABD ekonomisinin Euro bölgesi ve İngiltere ekonomisinden en az iki katı daha fazla büyüme göstereceği beklentilerine dikkat edersek endeksin 101 puan altına gelmesinin zor, ama 104 puan üstüne çıkmasının şaşırtıcı olmayacağı sonucuna ulaşabiliriz.” Haftayı %104,11 puandan kapadı. 101- 104 puan arasında kalma olasılığı hâlen var.

ABD on yıllık tahvil faiz hedefinin %4,30 seviyesi olduğunu belirtmiştim. Haftayı %4,20 den kapadı. Bence sona geliniyor. ABD on yıllık tahvili alırım ben doğrusu.

Eur/USD: Bu hafta hemen kendini 1,0795 üstüne atmalı. Atma olasılığı daha kuvvetli. Euro lehine bir toparlanma gelecek gibi duruyor. Atamazsa kuvvetli destek olan 1,0635 bile dayanamayabilir.

Bitcoin: 42.250 doların üstüne kendini hemen atınca düşme olasılığı azaldı. Hedefi yeniden 53200 dolar oldu.

Altın/ons: Haftayı 2024 dolardan kapadı. Teknik olarak bu haftaya baktığımızda; aylardır yazdığım gibi 2075 doların üstünde kapanış yine gerçekleştiremedi. 2075 dolar altında kaldıkça 1800 dolar hedefte kalır. 1800 dolara gelirse alınır, 2075 doların üstünde kalırsa da risk alınır. Buralarda kaldıkça para kazanmak zor.

 

Murat Kartalkaya
Tüm Yazıları - Murat Kartalkaya (hepsini gör)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir