Yerel seçimlerin ardından CHP’nin Meclis’teki sandalye sayısı düştü

Yerel seçimlerin ardından CHP’nin Meclis’teki sandalye sayısı düştü

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Meclis’teki sandalye sayısı da değişti. CHP’nin belediye başkan adayı olan 5 milletvekilinden 4’ü belediye başkanı seçildi. CHP’nin 129 olan milletvekili sayısı 125’e düştü.

CHP Grup Başkanvekili ve Afyon Milletvekili Burcu Köksal Afyon’da, Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal Kırıkkale’de, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı Kastamonu’da ve Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere Adıyaman’da belediye başkanı seçildi. Malatya’dan aday olan Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise seçim yarışında ikinci oldu.

Kurum, Hatipoğlu, Savaş ve Çankırı Meclis’e dönüyor

Diğer partilerin aday gösterdiği milletvekillerinin hiçbiri seçilemedi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul Milletvekili Murat Kurum’u, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ı, Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nu ve İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’ya belediye başkan adayı olarak göstermişti.

İYİ Parti’nin 7 milletvekili  belediye başkanı seçilemedi

İYİ Parti’nin belediye başkan adayı olan milletvekilleri Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş, İzmir Milletvekili Ümit Özlale, Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu, Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Muğla Milletvekili Metin Ergun ve Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de seçimi kazanamayan milletvekilleri oldu.

DEM Parti’nin tek milletvekili adayı Meral Danış Beştaş da İstanbul’da aday olarak gösterildiği seçimde kazanamadı. Gebze’den aday olan TİP Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş da seçimin kaybedenlerinden oldu.

Gelecek Partisi’nin 5, HÜDA PAR’ın 2, DEVA Partisi’nin 1 milletvekili de seçilemeyen adaylar arasında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir