Yalnızlık öldürüyor, etkisi sandığınızdan daha ölümcül…

Yalnızlık öldürüyor, etkisi sandığınızdan daha ölümcül…

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Harvard Üniversitesi’nde 1938 yılında başlayan ve hala süren sağlık ve mutluluk üzerine bir çalışmanın son bulgularını paylaştı. Müftüoğlu’nun söz konusu çalışmanın şu anki başkanı olan ruh sağlığı uzmanı Robert Waldinger’dan aktardıkları şöyle:

Müftüoğlu, Waldinger’in araştırmadan edindiği bulguları şöyle özetlediğini aktardı:

“75 yıllık bu çalışmadan elde ettiğimiz en açık mesaj şudur: İyi ilişkiler bizi mutlu ve daha sağlıklı tutar nokta… Toplumsal bağlar bize gerçekten iyi gelir nokta… Yalnızlık öldürür… Ailelerine, arkadaşlarına ve topluluklarına sosyal bakımdan daha bağlı olanlar daha mutlu, sağlıklıdır ve daha uzun yaşarlar. Yalnızlığın toksik olduğu ortaya çıkmıştır…

80 yaşındayken 50 yaşına kıyasla ilişkilerinizin niteliği kolesterol düzeyinize göre daha büyük bir sağlık göstergesidir. İyi ilişkiler beyninizi korur.

“Harvard araştırmasının en önemli bulgusu ‘ilişkilerin muazzam etkisi’dir. Bu etki daha evvel farkına vardığımızdan çok daha büyüktür. Kişinin başarılı bir kariyeri, parası ve iyi bir fiziksel sağlığı olabilir ama destekleyici, sevgi dolu ilişkiler olmadan mutlu olmayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir