Türkiye’den fırtına manzaraları: Ağaçlar direkler devrildi, çatılar uçtu…

Türkiye’den fırtına manzaraları: Ağaçlar direkler devrildi, çatılar uçtu…

İstanbul-Şile’de Yeşilçay Deresi taştı, bazı işletmeleri su bastı. İzmit’te elektrik direkleri devrildi. Sakarya’da binaların çatıları uçtu. Bursa Gemlik’te tekneler karaya vurdu. Zonguldak Ereğli’de bir yük gemisi ikiye ayrıldı, bir gemiden ise haber alınamıyor…

İstanbul’da, sabahın erken saatlerinde başlayan kar yağışının ardından Anadolu Yakası’nda yüksek kesimlerdeki ağaçların ve evlerin çatılarının karla kaplandığı görüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı uyarıların ardından İstanbul’da gece boyunca yağan yağmur, sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Kartal ve Pendik’te yüksek kesimlerde evlerin çatıları, ağaçlar ve yerlerin karla kaplandığı görüldü. Sabah saatlerinde kar yağışının durmasının ardından yağmur başladı.

 

SAKARYA’DA AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU

Sakarya’nın Karasu ilçesinde sağanak ve fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi, bazı binaların çatıları uçtu. Karasu’da gece boyunca sağanak ve fırtına, etkili oldu. Plaj Caddesi’nde ağaçlar kökünden sökülüp devrildi, bazı binaların çatıları uçtu. Uçan parçalar caddeye savulurken, Karasu Belediyesi ekipleri, fırtınanın vurduğu bölgelerde çalışma başlattı.

 

ANTALYA’DA AĞAÇLAR DEVRİLDİ, TEKNE BATTI

Antalya’da gece saatlerinde etkili olup, saatteki hızı 100 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle çok sayıda ağaç devrildi, kara ve hava yolu ulaşımında aksamalar yaşandı. Side Limanı’nda 1 tekne batarken, fırtına sonrası bazı turistler, denize girdi.

Manavgat ilçesi Side Limanı’nda bağlı ‘MyDream’ adlı tekne de fırtına nedeniyle battı. Üç tekne de hasar gördü. Manavgatlı muz üreticileri de seralarında gerekli önlemleri aldı. Buna rağmen bir muz serasının yan cephesinde yırtılma meydana geldi.

 

 KOCAELİ’DE AĞAÇLAR VE ELEKTRİK DİREKLERİ DEVRİLDİ

İlde etkisini gösteren yağmur ve fırtına, özellikle İzmit’i vurdu. Yağmur ve fırtına nedeniyle ağaçlar ile elektrik direkleri devrildi. İzmit Belediyesi’ne bağlı ekipler, ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Elektrik dağıtım firması yetkilileri de hasar gören ve devrilen direklerdeki kabloları onarmak için çalışma yaptı.

 

BURDUR’DA İSTİNAT DUVARI YIKILDI, BİR APARTMANI SU BASTI

Burdur’da yoğun yağış nedeniyle bir apartmanın istinat duvarı yıkıldı, bir binanın da depo olarak kullanılan bodrum katını su bastı.

 

ŞİLE’DE DERE TAŞTI, YOLLAR GÖLE DÖNDÜ

Şile’de etkili olan fırtına nedeniyle Yeşilçay Deresi taştı. Dere kenarındaki işletmeleri su bastı. İşletmelerdeki masa ve sandalyeler suda sürüklendi. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekiplerin çalışması sürüyor.

 

GEMLİK’TE TEKNELER KARAYA VURDU

Bursa’nın Gemlik ilçesinde sağanak ve lodos, etkili oldu. Sekiz tekne karaya vurup, zarar gördü.

 

ZONGULDAK’TA BİR YÜK GEMİSİ İKİYE AYRILDI

Zonguldak’ta fırtına ve sağanak etkili olurken, valilikten yapılan açıklamada 20 Kasım’da olumsuz hava sebebiyle okulların tatil edildiği duyuruldu. Ereğli ilçesinde 5 metreyi aşan dalgalar ilçe sahiline vurdu. Sahildeki yürüyüş yoluna kadar deniz taşarken, kafelerin bahçelerine dalgalar geldi. Masa ve sandalyeler ile iş yerlerinde hasar oluştu. Öte yandan yağışlar nedeniyle Karga Mahallesi’ndeki Güldere Deresi taştı. İlçenin çeşitli yerlerinde taşan sular su baskınına neden oldu. Polis ekipleri, su altında kalan yollarda sürücülerin geçişine izin vermezken güvenlik önlemi aldı.

Ereğli’de karaya oturan Kamerun bandıralı yük gemisi, büyük dalgalar sebebiyle ortadan iki parçalandı. Gemi iki parça halinde kıyıya vurdu. Gemide bulunan 13 mürettebat AFAD, Sahil Güvenlik ve itfaiye ekipleri tarafından sağ şekilde gemiden tahliye edildi. Geminin iki parçası da halatlarla kıyıya bağlandı.

 Aynı ilçede şiddetli fırtına nedeniyle liman açığında bekleyen ‘Kafkametler’ isimli kuru yük gemisinden haber alınamıyor. Türk bandrallı olduğu öğrenilen geminin Rusya’dan geldiği ve 12 mürettebatı olduğu öğrenildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle gemi ile irtibat kurulamazken, 12 kişinin durumu hakkında bir bilgiye ulaşılamadı.

 

BATMAN’DA ELEKTRİK TELLERİ ZARAR GÖRDÜ

Batman’da etkili olan fırtına nedeniyle ağaç dalının üzerine düştüğü otomobil hasar gördü. Sason’da da elektrik hatları zarar gördü.

 

YALOVA’DA DENİZ TAŞTI, TEKNELER PARÇALANDI

Yalova’da sağanak, fırtına ve kar yağışı etkili oldu. Çınarcık’ta deniz taşarken, Esenköy’de tekneler ya battı ya da parçalandı, Delmece’de de kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı.

Sahil bandındaki istinat duvarları, dalgaların etkisi ile zarar gördü. Balıkçı barınakları yıkılırken, tekneler de zarar gördü. Sahil yolunun bir bölümü yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Çınarcık ilçesi ve Esenköy beldesi arasında ise sağanaktan dolayı toprak kaymaları yaşandı. Ulaşım güçlükle sağlanırken, Karayolları ekipleri yoldaki kaya ve taş parçalarını temizledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir