TİP’ten Can Atalay için 2. İhlal Kararı Basın Açıklaması

TİP’ten  Can Atalay için 2. İhlal Kararı Basın Açıklaması

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu bulunan Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliyesine hükmetmesinin ardından 223 gündür halen tutuklu TİP Hatay milletvekili  Can Atalay Türkiye çapında TİP genel merkezlerinden basın açıklamaları yapıldı.

Açıklama metninde “Bugün, Hatay milletvekilimizin Silivri’deki esaretinin 223. günü. Anayasa Mahkemesi 21 Aralık’ta Can Atalay’ın başvurusu hakkında “seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ile “Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının” ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti. Kararı uygulamakla yükümlü olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise iki gündür dosyayı incelememiş ve hala bir karar vermemiş durumda. Üzerinde cüppe bulunan ve hakim koltuğunda oturan kişilerin Anayasa Mahkemesi kararını keyfi şekilde bekleterek uygulamaması kabul edilemez bir sorumsuzluktur. Anayasanın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar. Gelinen noktada hukuki bir tartışmanın kalmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılması gereken tek şey tahliye kararının uygulanarak Milletvekilimiz Can Atalay’ın tahliye edilmesidir. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ni bir kez daha uyarma gereği duyuyoruz. Mahkemeler birer kamu kurumu olup işlerini ciddiyetle yapmakla yükümlüdürler. Sorumsuz ve keyfi davranışlarla Can Atalay hakkındaki tahliye kararı vermekten kaçınma haline derhal son verilmelidir. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Ne Olmuştu?

Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevinde tutulan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay için hak ihlali kararını yineledi.  Anayasa Mahkemesi bu kararı 3’e muhalife karşı 12 oy destek verdi. Anayasa Mahkemesi oy birliği ile  Atalay’a 100 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Ayrıca, cezanın infazının geçici olarak durdurulması ve Atalay’ın serbest bırakılması için bu kararın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne oy birliği ile gönderilmesine karar verildi.

Atalay’ın bireysel başvuru hakkının ihlal edildiği herkesçe oy birliğiyle açıklandı. Ancak 9’a 3’lük çoğunluk, Atalay’ın siyasi çalışmalara katılma hakkının yanı sıra kişisel özgürlük ve güvenliğinin de ihlal edildiğine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir