Sidar Gedik, IPSOS Türkiye seçim sonrası araştırmasını paylaştı

Sidar Gedik, IPSOS Türkiye seçim sonrası araştırmasını paylaştı

IPSOS Türkiye’nin CEO’su Sidar Gedik, katıldığı yayında IPSOS’un seçim sonrası araştırmasından bilgiler paylaştı. Araştırmaya göre, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) seçmeninin %13.3’ü, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmeninin %20.4’ü, İYİ Parti seçmeninin %42.6’sı CHP’ye oy vermiş.

31 Mart Yerel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) birinci parti konumuna yükselmesi ve AK Parti yaşadığı seçim yenilgisinin yankıları sürüyor. IPSOS Araştırma Şirketi’nin Türkiye CEO’su Sidar Gedik, katıldığı yayında seçim sonuçlarıyla değişen dengeler üzerine yaptıkları son araştırma hakkında konuştu.

Araştırma seçimden sonraki iki günde yapıldı

Habertürk’te Fevzi Çakır ile Türkiye’nin Nabzı programına katılan Gedik, araştırma sonuçlarını 31 Mart seçimlerinden sonraki iki günde (Pazartesi ve Salı günü) yaptıkları görüşmelerle elde ettiklerini belirtti. Programda araştırmanın yöntemini açıklayarak konuşmasına başlayan Gedik, online ve telefon görüşmesi olmak üzere toplamda 2 bin 29 kişiyle görüştüklerini söyledi.

Gedik, şöyle devam etti: “Seçime katılım oranı yaklaşık yüzde 78,5. Bizim örneklemimizin de yine yaklaşık yüzde 78,5’i (1521 kişi) o seçimde oy kullananlardan yüzde 21,5’i de oy kullanmayanlardan (431 kişi) oluşuyor. Toplamda yüzde 95 güven aralığında bugün inceleyeceğimiz rakamlar +-2,2’lik bir yanılma puanına sahip.”

Sidar Gedik: “Oy kullanmayan seçmenlerin yüzde 26’sı AK Parti seçmeni”

Gedik, bu açıklamanın ardından araştırmanın sonuçlarına geçti.
Buna göre;

  1. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanan AK Parti seçmeninin yüzde 84’ü bu seçimlerde de oy kullanmış, yüzde 16’sı sandığa gitmemiş
  2. CHP seçmeninin yüzde 10’u oy kullanmaya gitmemiş
  3. Geçen seçimlerde oy kullanıp bu seçimlerde oy kullanmayan seçmenlerin yüzde 26’sını AK Parti seçmeni oluşturuyor.

Partiler arası oy geçişlerine yönelik tabloya gelince, AK Parti seçmeninin %13.3’ü, MHP seçmeninin %20.4’ü, İYİ Parti seçmeninin %42.6’sının CHP’ye oy verdiği görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir