Seferoğullarından Suphi vefat etti

Seferoğullarından Suphi vefat etti

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden ‘Tosun Paşa’da ‘Seferoğulları’ndan ‘Suphi’yi canlandıran aktör Cevdet Arıkan hayatını kaybetti.

Tosun Paşa filmindeki ‘Seferoğulları’ndan Suphi rolüyle tanınan oyuncu Cevdet Arıkan, Tarsus’ta kanser tedavisi gördüğü hastanede 75 yaşında hayata gözlerini yumdu. Acı haberi oyuncunun oğlu senarist Cem Arıkan duyurdu.

Cem Arıkan, “Benim babam, arkadaşım, meslektaşım, Türk sinemasının ise son kalelerinden biriydi. Sorumluluk hissettiğim için acı haberi paylaşmak istedim. Babam Cevdet Arıkan maalesef aramızdan ayrıldı. Sinemamızın başı sağ olsun” dedi.

 

‘SANATI, SANAT OLSUN DİYE YAPTIK’

Cevdet Arıkan, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda, “Sinemaya çok emek verdim. Sinemanın nankör bir meslek olduğunu söylüyorlar. Her meslek gibi bunun da yanlışları oluyor. Çok arkadaşımız sokaklarda vefat etti. Huzurevlerinde ölenlerimiz var. Sanatçının geliri az. Türk sinemasında bizim kazancımız yoktu. Yani sanatı, sanat diye yaptık. Şimdikiler gibi para için değil. Gerçekten sanatı, sanat olsun diye yaptık. Bunun karşılığında aldığımız çok cüzi bir para. O para da işte benim gibi 6 çocuklu bir aileyse yandın. Hele İstanbul’da kiran, gıdan, giyimin var. Baş edemiyorsun” demişti.

 

CEVDET ARIKAN KİMDİR?

Cevdet Arıkan, 1948 yılında Adana’da doğdu. Arıkan, 12 yaşında vücut geliştirme ve halter sporuna başladı. 26 yaşına kadar sporun içinde olan Arıkan, Adana Halter ve Vücut Şampiyonu ve Adana Adale Kralı seçildi.

Arıkan, 1970’de Adana Vücut Geliştirme Şampiyonu olduktan sonra bir dönem fotoroman sayfalarında yer aldı. 67 fotoromanda rol alan Arıkan, Saklambaç, İnci, Kelebek ve daha birçok gazetenin ekinde Sezen Aksu, Nil Burak, Yasemin Kutsi gibi oyuncuların da bulunduğu ve birçok sanatçıyla fotoromanları oldu.

Cevdet Arıkan, Kemal Sunal’ın ‘Tosun Paşa’, ‘Kibar Feyzo’; Ferdi Tayfur’un ‘Çeşme’, ‘Ben de Özledim’; Cüneyt Arkın’ın ‘Gırgır Ali’ ve ‘İstasyon’ filmleri başta olmak üzere 120’nin üzerinde filmde rol aldı. Oyunculuk kariyerine 1971’de başlayan Arıkan, son filmini 1990’da çekti. 1976’da Tosun Paşa filmi çekildiğinde 27 yaşındaydı. O filmde Suphi’yi Erhan Yazıcıoğlu seslendirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir