Sarıyer’de dev dalgalar dalgakıranı yıktı

Sarıyer’de dev dalgalar dalgakıranı yıktı

Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’nı koruyan dalgakıran, deniz feneri ve mendirek yıkıldı. Dev dalgalar 10 tonluk blokları yıktı. Dalga kıranı aşan dalgalar, 5 balıkçıyı denize düşürdü.

İstanbul Sarıyer’de bir balıkçı barınağını koruması için dev beton bloklarla inşa edilen dalgakıran, fırtına nedeniyle oluşan dev dalgalarla yıkıldı. Dalgaların çekilmesi ile birlikte barınaktaki hasar ortaya çıktı. Ekiplerin, Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’nda hasar tespit çalışmaları sürüyor.

 

‘DALGALAR 10-12 TONLUK BLOKLARI HEM İÇERİ HEM DIŞARI ATTI’

Rumeli Feneri Mahalle Muhtarı Serkan Gerçek, yaşanan anları şöyle anlattı:

“Yıldızdan esen rüzgar poyraza doğru döndü. Poyraza döndükten sonra da büyük dalgalar, blokları arkaya atmak suretiyle limanımızı kırdı. Bu kırış esnasında dalgalar oradaki ağları denize attı. Bir tane aracın denize düştüğü söyleniyor fakat karşıya geçemediğimiz için, çünkü karşıya geçmek çok tehlikeli, onun görüntüsünü alamadık. Biz kontrollü bir şekilde oradaki tekne ve ağ sahiplerini yukarı çıkarttık. Zarar, sadece teknelerin ağlarının denize gitmesi nedeniyle minimum 15 milyon lira. Fakat rıhtımın ne kadar hasar aldığı yapılacak tespitlerden sonra belli olacak ama dediğim gibi sadece ağ kaybının zararı 15 milyonun üstünde.

 

BU LİMANIN ÜÇÜNCÜ YIKILIŞI, ÇÜNKÜ PROJESİ YANLIŞ…

“10-12 tonluk blokları hem içeri hem dışarı attı hatta bu esnada 4-5 kişi de denize düştü. Onları denizden çıkardık, sağlık durumları iyi. Bu limanın 3’üncü yıkılışı, yanlış projeden dolayı poyraz rüzgarına göğüs verdirerek limanın kırılmasına sebebiyet vermişler. Limanla ilgili bir güncelleme yapılmadığı taktirde aynı şeyleri yine yaşayacağız. Bu sefer can kaybımız olmadı ama bu olmayacağı anlamına gelmez”

 

‘SON YILLARDA GÖRMEDİĞİMİZ, BÜYÜK BİR FIRTINA’

Rumeli Feneri’nde balıkçılık yapan Engin Zeki Seyiroğlu ise şöyle konuştu:

“Son yıllarda görmediğimiz, büyük bir fırtına. Liman’ın belli bir kısmında yıkılma var. Taşlar ve büyük kayalar yıkıldı. Aynı zamanda limanın giriş mendireği, yeşil çakar yıkıldı. Ağlarımız denize gitti, bir arkadaşımızın aracı denize gitmiş. Onun haricinde kırılan tekneler var. Fırtına gece başladı, saat 1-2 civarında doruk noktasına çıktı. Şuanda da yavaş yavaş düşmeye başladı” (DHA)

 

 

yeniarayis.com/mrtadmn23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir