Samast adını değiştiriyor, “Karadeniz” adını seçti

Samast adını değiştiriyor, “Karadeniz” adını seçti

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın adını değiştirmek için mahkemeye verdiği dilekçedeki detaylar ortaya çıktı. Samast, “Çocuk yaşta vahim bir olaya karıştım. Bundan dolayı toplum içinde zorluklar yaşıyorum. Rahat edemiyorum, unutulmak istiyorum” dedi.

 Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast, Akçaabat Adliyesi’ne yaptığı yeni bir başvuruyla daha gündeme geldi.

Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre, Samast ilgili hukuk mahkemesine bir dilekçe verdi ve Türk Medeni Kanunu’nun kendisine verdiği hakkı kullanarak adını soyadını değiştirmek istediğini söyledi.

Samast’ın dilekçesinin detaylarına ulaşıldı. Dilekçedeki detaylara göre, Samast adının “Ali Eren Karadeniz” olarak değiştirilmesini istiyor. Gerekçesini ise şöyle açıklıyor:

“Çocuk yaşta vahim bir olaya karıştım. Bundan dolayı toplum içinde zorluklar yaşıyorum. Rahat edemiyorum, unutulmak istiyorum.”

 

‘HAKLI SEBEP’ GEREKLİ

İsim değiştirme davaları Türk Medeni Kanunu’na göre açılıyor. Mahkemeler bu dava için önce ‘haklı sebep’ varlığını şart koşuyor. Kanunda bu haklı sebepler açık bir şekilde zikredilmiyor. Ancak yerleşik Yargıtay içtihatlarını da dikkate alan mahkemeler için kişinin adının komik veya telaffuzu zor olmasının yanı sıra “ismin geçmişte yaşanmış üzücü ya da kötü bir olayla hatırlanması” da haklı bir gerekçe olarak kabul edilebiliyor.

Ayrıca “ismin tanınan bir suçluya ait olması” da mahkemelerin isim değiştirme sebebi olarak kabul ettiği gerekçelerden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir