Nazlıaka: Her 3 adaydan 1’i kadın olacak

Nazlıaka: Her 3 adaydan 1’i kadın olacak

CHP’li Aylin Nazlıaka, yerelde kadın yönetici sayısını artırmayı hedeflediklerini açıkladı. Nazlıaka, “Her 3 meclis üyesinden 1’i kadın olacak” dedi.

CHP’nin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, yerelde kadın yönetici sayısını artırmayı hedeflediklerini açıkladı. Nazlıaka, “Her 3 meclis üyesinden 1’i kadın olacak” dedi.

Nazlıaka, yerel seçim çalışmalarına ilişkin Cumhuriyet’e konuştu.

Partiye yapılan başvurularla ilgili bilgi veren Nazlıaka, “Büyükşehir, il, ilçe ve belde başkanlığı için toplam 2 bin 962 aday adayı partimize başvurdu. Bu başvuruların 347’si kadınlardan oluştu. Belediye meclis üyeliği için toplam 13 bin 510 aday adayı partimize başvurdu. Bu başvuruların 2 bin 839’u kadın. Toplamda 16 bin 472 aday adaylığı başvurusunun 3 bin 186’sı kadın” dedi.

Yerel seçimlerde kadın adayları artırmak istediklerini ve bunun için çalışılan formülleri anlatan Nazlıaka şu ifadeleri kullandı:

“Kadın muhtarların ve kadın belediye başkanlarının sayısını iki katına çıkarmak istiyoruz. Meclis üyeliklerinde fermuar sistemi uygulanmasını ve cinsiyet kotasına uyulmasını önceliyoruz. Bir meclis üyesi adayı, birden fazla kotaya dahil edilmeyecek. Örneğin 30 yaşının altında olan bir kadın hem cinsiyet hem de gençlik kotasını doldurmayacak. Ya gençlik ya da cinsiyet kotasından sayılacak. Her üç belediye ya da il genel meclis üyesinden biri kadın olacak. Önemli olan kadınların seçilebilir bir sırada yer alması.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir