Motokurye cinayetinin adli tıp raporu açıklandı

Motokurye cinayetinin adli tıp raporu açıklandı

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud’un kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olduğu kazada Adli Tıp Kurumu’ndan kusur raporu geldi. Rapora göre, şüpheli Mohamud ‘asli derecede’, Göçer ise ‘tali derecede’ kusurlu…

Adli tıp raporu, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunu, motokurye Yunus Emre Göçer’i öldürdüğü kazada asli kusurlu buldu.

Bilindiği üzere 30 Kasım’da, İstanbul Fatih’te, Avrasya Tüneli Zeytinburnu çıkışında Somali cumhurbaşkanının oğlu Mohammed Hassan Sheikh Mohamud‘un kullandığı resmi plakalı otomobil, motokurye Yunus Emre Göçer’e arkadan çarparak ölümüne neden olmuştu.

Göçer’e çarpan ve kazadan sonra olay yerinden kaçan Sheikh ise polis tutanağında ‘motokurye hatalı gösterildiği’ için karakoldaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

 

ADLİ TIP RAPORU AÇIKLANDI

Konuya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda ise Somali cumhurbaşkanının oğlu Mohamud, ‘asli kusurlu’ bulundu.

Rapora göre asli kusurlu şüpheli Mohammed Hassan Sheikh’ın olduğu ifade edildi. Kazada yaşamını yitiren motokurye Yunus Emre Göçer ise ‘tali kusurlu’ (kaza sırasında gereken önlemi almamış olan ya da dikkatli davranmayan taraf) bulundu. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan ve soruşturma dosyasına giren Araştırma ve Görüntü İnceleme Tutanağı’nda yer alan bilgilere göre ise Göçer’in durmak için hazırlandığı ve o esnada fren lambalarının yandığı bilgisi yer alıyordu.

İkinci bilirkişi raporunda Göçer’in tali kurlu olmasının nedeni olarak şu ifadelere yer verildi:

“Yunus Emre Göçer, idaresindeki motorsiklet ile seyir halindeyken olay yerine yaklaşıp sağ şerit değiştirme manevrası yapmak istediği sırada, arkadasından gelmekte olan otomobilin seyir durumuna dair gerekli ve yeterli ayna kontrollerini yapması ve bahse konu otomobilin de kendisi gibi şerit değiştirmekte olduğunu göz önünde bulundurması gerektiği hususuna riayet etmediği 80 km/h azami hız limitli bu yolda sağ taraftaki banket kesimi yerine sağ şerit içinde hızını duracak seviyeye düşürüp devamında da son olarak sağ şerit içinde hafif sağ manevra yapmış bulunmakla kazaya karıştığı olayda dikkat ve özen yükümlülğüne aykırı davranışı ile tali derecede kusurludur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir