Milli Piyango’dan ‘İkramiye Kolombiya’ya çıktı’ iddiasına yalanlama

Milli Piyango’dan ‘İkramiye Kolombiya’ya çıktı’ iddiasına yalanlama

Milli Piyango’yu işleten Sisal Şans şirketi, bu yılın büyük ikramiyesi olan 400 milyon liranın Kolombiya’da yaşayan bir kişiye çıktığı iddiasını yalanladı.

Yılbaşı gecesi düzenlenen çekilişte 400 milyon liralık büyük ikramiyenin Milli Piyango’nun sitesinden satılan tam bilete çıktığı açıklanmıştı. Sosyal medyada ise kaynağı belirsiz şekilde talihlinin Kolombiya’da yaşadığı iddiası ortaya atılmıştı.

Sisal Şans’ın yazılı açıklamasında ‘Milli Piyango yılbaşı ikramiyesinin Kolombiya’da bir kişiye çıktığına’ ilişkin iddialara dair şeffaflık ve doğru bilgilendirme ilkeleri kapsamında açıklama yapma gereği hasıl olduğu kaydedildi.

“31 Aralık Pazar akşamı gerçekleştirilen Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinde 400 milyon TL’lik büyük ikramiye Milli Piyango Online üzerinden alınan bir tam bilete isabet etmiştir” denen açıklamada, “Büyük ikramiyeyi kazanan talihli İstanbul’da ikamet etmekte olup, 1969 doğumlu erkek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır” ifadesine yer verildi.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Kişisel Verileri Koruma Kanunu uyarınca talihlinin rızası olmadan kendisiyle alakalı daha fazla bilgiye yer verilememekte olup, ‘İkramiyenin Kolombiya’ya çıktığı’ iddiası tamamıyla asılsız ve gerçek dışıdır.

 KİMLİK NUMARASI ZORUNLU

Milli Piyango Online’da üyelik kaydı yapılabilmesi için T.C. kimlik numarası verisinin girilmesi yasal olarak zorunludur. Bu bilgi, MERNİS (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) üzerinden teyit edildikten sonra üyelik açılabilmektedir. Ayrıca ülkemizdeki mevcut yasal düzenlemeler gereği, üyelerin oyun oynayabilmeleri ve ikramiye ödemesi alabilmeleri için mutlaka Türkiye bankalarında hesap sahibi olmaları gerekmektedir. İkramiye ödemeleri de üyelerin Türkiye’de bulunan kişisel banka hesaplarına yapılmaktadır.

YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAK

Sosyal medyada gerçek kimliklerini gizleyerek anonim olarak paylaşım yapan bazı hesaplardan başlatılan bu asılsız iddiaların ve spekülasyonların, bir siyasi partinin genel başkan yardımcılığı görevini yürüten bir şahıs tarafından, gerçekliği araştırılmadan kamuoyu açıklamasına konu yapılması ise son derece üzücüdür.

Sosyal medyada kurumumuza yönelik üretilen asılsız iddialara itibar edilmemesini, dezenformasyon üreten ve yayan kişilere karşı hukuki süreç başlattığımızı kamuoyuna önemle duyururuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir