MEB’den Esat Oktay Yıldıran açıklaması

MEB’den Esat Oktay Yıldıran açıklaması

Bakanlığın açıklamasında, İzmir’deki bir okula Esat Oktay Yıldıran isminin verilmesini tasvip etmenin mümkün olmadığı belirtildi. Tepkiler nedeniyle açıklama yapmak zorunda kalan bakanlık, topu valiliğe attı.

İzmir’in Buca ilçesindeki Belenbaşı Köyü’nde yıkılıp yeniden inşa edilen Belenbaşı İlkokulu’na 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’nin işkencecisi Esat Oktay Yıldıran’ın adı verildi. Tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Öteden beri toplumun adalet duygusunu inciten ve vicdanını yaralayan hadiselerle birlikte anılan isimlerin, caddelerden, okullardan kaldırılması şeklindeki uygulamalar göz önüne alındığında, böyle bir uygulamanın Bakanlığımızca tasvip edilemeyecek bir hata olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Hangi dönemde alınmış olursa olsun hafızalarımızdaki derin izlerini koruyan bir dönemin yanlışlarını bugüne taşıma anlamına gelen bu kararı tasvip etmemiz mümkün değildir. Adil bir hafızayı tesis etmek ve geçmişteki acıların ürünü olan yaraları sarmak için çaba sarf etmeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’ne göre ad verme yetkisi olan valiliğe (İzmir Valiliği) gerekli bilgi verilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir