Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat kararı! KKM dönemi geride mi kalıyor?

Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat kararı! KKM dönemi geride mi kalıyor?

TL Vadeli Mevduat Hesabının hem TL olarak faiz kazandığı, hem de vade sonunda Dolar, Euro gibi dövizlerde kur farkından kaynaklanan olası değer kayıplarına karşı koruma sunan vadeli mevduat ürünü olan KKM için yeni dönem başlıyor. Merkez Bankası tarafından alınan Kur Korumalı Mevduat kararı sonrası 2024 yılında yeni hesap açılamayacak. Peki, KKM kalktı mı, yerine bir ürün ikame edilecek mi?

KKM’DE SON DURUM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)aldığı son karara göre, Türk lirası (TL) dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat’ta (KKM) yeni hesap açılışları dönemi sona erdi. TCMB’den bankalara gönderilen yazıda, 1 Ocak 2024’ten itibaren TL dönüşümlü KKM’de yeni hesap açılamayacak. Vade sonlarında mevcut TL dönüşümlü KKM hesaplarının yenilenmeyecek.

 DÖVİZ DÖNÜŞÜMLÜ KKM’DE DEVAM KARARI

Döviz dönüşümlü KKM’de ise yeni hesap açılışları ve vade sonunda yenileme uygulaması sürecek.

Bankalara giden yazıya göre, 1 Ocak 2024’ten önce açılan ve vadesi henüz gelmemiş TL dönüşümlü kur korumalı hesapların vade sonu ve diğer işlemleri “Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından Desteklenmesine İlişkin Uygulama Talimatı” hükümleri kapsamında uygulanacak.

“Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” ile söz konusu hesapların açılma süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir