Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan kamuda torpil iddiası ve Can Atalay açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan kamuda torpil iddiası ve Can Atalay açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin ikinci Can Atalay kararı ile kamuda torpil iddiasına ilişkin sorulan soruları cevap verdi. Bakan Tunç Yargıtay’ın kararı için, “Kesinleşmiş bir hüküm söz konusu, kesin hüküm de TBMM’de.” dedi. Kamuda torpil iddiasını ise reddeden Bakan Tunç, kendileri için tek kriterin liyakat olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhuriyet’in 100. Yılında Türk Medeni Kanunu Çalıştayı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Tunç, kamuda torpil iddialarına ilişkin yöneltilen soruya, “Bakan yardımcımızla ilgili basına intikal eden hususları biz de gördük. Torpil iddialarını reddediyoruz. Tek kriterimiz liyakattir.” diyerek yanıt verdi.

Milletvekilleri, bakan yardımcıları ve bakanlara çeşitli talepler gelmesini ihtimal dahilinde olduğunu söyleyen Bakan Tunç, “Bunların değerlendirmesini yapacak olan komisyonlardır. Referansları, başka talepleri olabilir. Bu talepler değerlendirilirken, ilgili komisyonlar kişinin liyakatine bakar. Bizim tek kriterimiz liyakattir.” şeklinde konuştu.

CAN ATALAY KARARI

Bakan Tunç’a Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili seçilen Can Atalay hakkında verdiği karar da soruldu.

“İki yüksek mahkememiz arasında görüş farkı ortaya çıktı. Son verilen karar Yargıtay’ın vermis olduğu karar.” diyen Bakan Tunç, “Kesinleşmiş bir hüküm söz konusu, kesin hüküm de TBMM’de… Hep beraber önümüzdeki süreci göreceğiz.” şeklinde konuştu.

“İHLAL ETMEDİ AKSİNE GEREĞİNİ YAPTI”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum da Yargıtay kararına ilişkin açıklama yaptı. Uçum, Yargıtay’ın anayasayı ihlal etmediğini aksine gereğini yaptığını söyledi. Anayasa Mahkemesi’nin kaos aracına dönüştüğünü ve yeniden yapılandırılması gerektiğini savundu.

Uçum, Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru sonrası kendisini Yargıtay ve Danıştay’ın üstündeymiş gibi konumlandırdığını ve sayısız hukuk ihlali yaptığını söyledi “Tüm mahkemeler ihlal kararlarına isyan noktasına geldi. “ifadelerini kullandı.

Uçum, Can Atalay kararına ilişkin “Ortada bir kriz yoktur bizzat AYM tarafından üretilmiş bir çekişme vardır” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yapılandırılması gerektiğini belirten Uçum, “AYM’nin de her bakımından milli yargı mercilerimizden biri olarak faaliyet yürütmesi, batıcı ve neo-liberal sapmalardan tamamen kurtulması son derece önemlidir.” dedi.

MOSSAD’A YÖNELİK OPERASYONLAR

Bakan Tunç, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğiyle, İsrail Dış İstihbarat Teşkilatı Mossad’a yönelik yapılan operasyona ilişkin soruyu da yanıtladı.

Casusluk soruşturmalarının yeni olmadığını söyleyen Bakan Tunç, şu ana kadar 34 şüphelinin gözaltına alındığını söyledi. Hakkında işlem yapılan kişi sayısının 100’ü geçtiğini belirten Bakan Tunç, 12 kişi hakkında da yakalama kararı olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir