İsrail ordusu, Suriye ve Lübnan’ı vurdu

İsrail ordusu, Suriye ve Lübnan’ı vurdu

İsrail ordusu, Suriye’de iki askeri mevzi ile Lübnan’da Hizbullah’a ait hedefleri vurdu.

İsrail-Filistin çatışmaları 24’üncü gününde devam ederken, İsrail ordusunun Suriye ve Lübnan’daki hedefleri vurduğu açıklandı. Lübnan Hizbullahı da ülkenin güneyinde İsrail’e ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüklerini iddia etti.

Suriye devlet ajansı SANA’nın haberine göre, İsrail ordusu, bugün yerel saatle 01.35 sıralarında Dera kırsalında Suriye silahlı kuvvetlerine ait iki mevziyi hedef aldı. Saldırıda maddi kayıp meydana geldi. İsrail Güvenlik Kuvvetleri (IDF) de sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden videolu bir paylaşım yaparak Suriye’den İsrail’e hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

İsrail ordusu, bir başka sosyal medya mesajında da Lübnan Hizbullahı ile karşılıklı saldırıların aralıklarla devam ettiği Lübnan topraklarına da saldırı düzenlendiğini duyurdu.

HİZBULLAH: İSRAİL’E AİT İHA’YI DÜŞÜRDÜK

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Lübnan Hizbullahı da 29 Ekim Pazar günü bir açıklama yaparak İsrail’e ait bir İHA’yı karadan havaya füze ile düşürdüklerini iddia etti.

Açıklamaya göre, İHA Lübnan-İsrail sınırına yaklaşık 5 kilometre mesafedeki Khiam yakınlarında vuruldu; İHA, İsrail topraklarına düştü. Reuters’a konuşan Lübnan’daki iki güvenlik kaynağı, bunun Hizbullah tarafından düşürülen ilk İsrail İHA’sı olduğuna işaret etti. İsrail Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili yorum yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir