Erbakan’dan iktidara tepki: Bu gidişat fren tutmaz

Erbakan’dan iktidara tepki: Bu gidişat fren tutmaz

YRP lideri Erbakan iktidara sert sözlerle yüklendi. Erbakan yüksek vergiler, bütçe açığı ve kamunun borçla idare edilmesi hakkında eleştirilerde bulundu.

Cumhur İttifakı’nın ortağı  Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Hükümet kamuyu borçla idare ediyor. Bu gidişatın fren tutmayacağı ortadadır. Bu düzen faiz lobisini besliyor, milyonlarca vatandaşı eziyor” dedi.

YRP lideri, mevcut asgari ücretle geçinmenin mümkün olmadığını söyledi ve asgari ücretin 23 bin lira olması gerektiğini ifade etti.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Erbakan, asgari ücrete enflasyon oranında öngörülen zammın milyonlarca asgari ücretliyi mağdur edeceğini söyledi.

Asgari ücretin en az 23 bin TL olması gerektiğini söyleyen Erbakan, “Asgari ücret zam oranının Orta Vadeli Plan’da belirtilen enflasyon oranının geçmeyeceği belirtilmektedir. Bu oran da yüzde 36’dır. Yüzde 36’lık bir zam oranı ile asgari ücreti belirlemek milyonlarca asgari ücretlinin aleyhinde bir gelişmedir” şeklinde konuştu.

 

GAYE ERKAN’IN TAHMİNİYLE ÇELİŞİYOR

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Mayıs 2024 enflasyon tahminini yüzde 75 olarak açıkladığını anımsatan Erbakan, “Tahminin tutması durumunda açlık sınırı Temmuz 2024’te 18 bin 74 TL’ye çıkacaktır. Aralık 2024’te ise 21 bin TL’nin üzerinde olacaktır. Yoksulluk sınırının da bununla birlikte çok daha yüksek seviyelere geleceğini gösteriyor. Yüzde 36’lık bir zammın asla yeterli olmayacağını gösteriyor bu veriler” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir