Diyanet’i etkilemeyen kriz AFAD’ı vurdu

Diyanet’i etkilemeyen kriz AFAD’ı vurdu

Cumhurbaşkanlığı’ndan Diyanet’e kamu kurumlarının çoğu lüks araç kullanırken AFAD’ın bütçe yetersizliği nedeniyle arama-kurtarma aracı alamadığı ortaya çıktı. Envanterdeki araçlarının sürekli arızalandığı bildirildi.

AFAD’ın bütçe yetersizliği nedeniyle kritik önemdeki çok sayıda projeyi hayata geçiremediği ve aralarında araçların da bulunduğu zorunlu alımların yapılamadığı belirtildi. Kaynak sorunu nedeniyle alınamadığı belirtilen araçların arasında arama-kurtarma araçları olduğu da kaydedildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; AFAD’ın, “Afet ve acil durumlar sonrası sürdürülebilir geçici ve kalıcı barınma sistemini geliştirmek” hedefinin gerçekleştirilmesinde gecikme yaşandığı ifade edildi. Gecikmenin nedeninin, yasal süreçlerin ağır işlemesi olduğu savunuldu. Kurumun, “Uluslararası insani yardıma ihtiyaç duyan ülkelere yardım sağlamak” hedefinin de “Bütçe taleplerinin karşılanmaması” ve “Kur farkı nedeniyle karşılanan taleplerin eksik olması” nedeniyle hayata geçirilemediği vurgulandı.

Arama kurtarma aracı alınamıyor

Bütçe yetersizliği nedeniyle gerçekleşmeyen hedeflerden en dikkati çekeni ise arama-kurtarma araçlarına yönelik hedef oldu. AFAD’ın, ithalat sorunları ve ekonomik nedenlerle araç temin edemediği anlaşıldı. AFAD, araç temininde yaşanan güçlüğün nedenlerini stratejik planda şöyle sıraladı: “Hedeflenen araç sayılarına onay verilmemesi. Bütçe yetersizliği veya değişken fiyatlar sebebiyle hedeflenen sayıda araç temini yapılamaması Envanterde bulunan arama ve kurtarma araç filosunun mevcut durumda sürekli bakım-onarım masraflarının oluşturmasından ötürü filonun gençleştirilerek bu masrafların azaltılması gerekmektedir.”

İbrahim Reisi neden öldürüldü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir