Dışişleri Bakanlığı’ndan, İran’ın İsrail’e saldırısı hakkında açıklama

Dışişleri Bakanlığı’ndan, İran’ın İsrail’e saldırısı hakkında açıklama

Dışişleri Bakanlığı, İran’ın İsrail’e yönelik hava saldırılarına ilişkin, “İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı, İran’ın İsrail’e yönelik hava saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bakanlığın açıklamasında, “İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarımızı uzun süredir tüm muhataplarımıza hatırlatmaktayız” denildi.

“İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir. Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır.”

“CUMHURBAŞKANI DÜZENLİ OLARAK BİLGİLENDİRİLMEKTEDİR”

“Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız” ifadesine yer verilen açıklamada, şunları kaydedildi:

“Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir.”

İran İsrail’e hava saldırısı düzenledi: Dün gece neler yaşandı?

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İranlı mevkidaşıyla görüştü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir