Ayhan Bora Kaplan hakim karşısına çıktı

Ayhan Bora Kaplan hakim karşısına çıktı

Kaplanlar adlı suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan ve 28’i tutuklu 61 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Ankara’da merkezli organize suç örgütü Kaplanlar’ın lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’ın arasında bulunduğu 28’i tutuklu 61 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi içerisindeki duruşma salonunda başladı. Sanıklar savunma yapıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede suç örgütünün kurucusu ve yöneticisi “Ayhan” kod adlı sanık Bora Kaplan ile diğer yönetici sanıklar Fethi Koyuncu, Mutlu Ayaş, Yusuf İzzet Savaş, Kanber Keskin ve Serdar Sertçelik’in aralarında bulunduğu 61 sanık “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “kasten öldürme”, “nitelikli kasten öldürme”, “kasten yaralama”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli yağma”, “eziyet”, “suç delillerini yok etme”, “gizleme veya değiştirme, “suç üstlenme ve suçluyu kayırma” suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Kaplan tüm suçlardan sorumlu tutuldu

Kabul edilen iddianamede, 61 sanık hakkında istenilen cezalar da belli oldu.

İddianamede, örgütün Kaplan’ın talimatı ve bilgisi doğrultusunda, farklı tarihlerde Mahfuz Tatar ve Semih Arslan’ın öldürülmesi, müştekiler Altan T., Murat Y., Serhat T. ve Serdar H.’nin silahla yaralanması, müşteki Erkan D.’nin iki gün boyunca alıkonularak işkence edilmesi, müşteki Mehmet Taha E.’nin sahibi olduğu işletmelerin zorla alınması, müşteki Muhammed S.’nin iki otomobilinin gasp edilmesi ve zorla çek yazdırılması ile müşteki Emirhan B.’nin darp edilmesi olaylarını gerçekleştirdiği bildirildi.

Bora Kaplan ve örgütün diğer yöneticileri, suç örgütünün işlediği tüm suçlardan sorumlu tutuldu.

Ayhan Bora Kaplan: “Kimsenin malına çökmedim”

Yağma ile suçlanan sanık Cemil K.’nin savunması sırasında Mahkeme Başkanı, Ayhan Bora Kaplan’a kendisine ait barlarla ilgili soru sordu. 2014 yılında Cemil ve arkadaşlarının kendisini arayarak “Boş yer var, iş yapar, canlı müzik yapalım” teklifi üzerine Tren Bar’ı açtıklarını savunan Kaplan, “İlk mekânım Makyaj’dı. Ben sıfırdan hepsini kendim yaptım. Bana diyorlar ki milletin dükkanına çökmüşsün. Bir tane dükkân göstersinler. Kimin mekanına çökmüşüm?” diye sordu.
İddianamede, Bora Kaplan ve diğer örgüt yöneticileri Koyuncu, Ayaş, Savaş, Keskin ve Sertçelik hakkında “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “kasten öldürme”, “nitelikli kasten öldürme”, yedi kişiye yönelik “kasten yaralama”, iki kişiye yönelik “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, iki kişiye yönelik “nitelikli yağma”, “eziyet”, “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “suç üstlenme” ve iki kez “suçluyu kayırma” suçlarından biri ağırlaştırılmış ikişer kez müebbet ve 169 yıl altışar aya kadar hapis cezası istendi.

Diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir