Akşener’den Erdoğan’a 50+1 yanıtı: “Rahatsızsanız, ittifakınızdan ayrılın”

Akşener’den Erdoğan’a 50+1 yanıtı: “Rahatsızsanız, ittifakınızdan ayrılın”

 İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 50+1 sistemine ilişkin açıklamalarına, “Madem Sayın Erdoğan da ittifak sisteminden rahatsız, gelin AK Parti olarak ittifak sisteminin dayatılmasının önüne geçin, siz de bir adım atın, önümüzdeki seçimlere AK Parti olarak tek başınıza girme cesareti gösterin” yanıtını verdi. 

Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısındaki konuşmasında şu mesajları verdi:

– İYİ Parti olarak, Gazi Meclisimize; tüm öğretmenlerimize, bir maaş ikramiye verilmesi, eğitime hazırlık ödeneğiyle, ek ders ücretlerinin arttırılması ve 100 bin öğretmen atamasının, gerçekleşmesi için, önergeler verdik. Ancak maalesef, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi… 2023’te öğretmenlere verilen eğitime hazırlık ödeneği 1400 lira. 2022’de 1325 liraymış. Artış %5,6. Merkez Bankası bile 2023 enflasyonun %65’i aşacağını söylüyor. 1400 lira ile eğitime öğretmenler nasıl hazırlanacak? Bu ödeneği kafi gören artırılmasının aleyhine oy verenlerin hesapla da vicdanla da bağları kalmamış.

– Seçimlerden önce; mülakatın kaldırılacağını; ve adayların, KPSS puanıyla atanacağı sözünü veren, AK Parti; seçimlerden sonra, yine sessizliğe bürünmüş durumda… Havaya bakıp, ıslık çalıyorlar… On binlerce genç öğretmen kardeşime, söz verdiler; ama istediklerini aldıktan sonra; utanmadan, sıkılmadan, yüzleri kızarmadan, sözlerinden döndüler.

– Bir grup haramzadenin zevk-i sefası sürerken emeği ile geçinenlerin pazar torbalar daha da boşalıyor. Bu arkadaşlar seçimden önce bize “IMF ile çalışacaklar” diye iftira atıyorlardı. Millet fakirleşmiş mi insanların hayatları zorlaşmış mı umurlarında değil. Dar gelirlilere artık daha fazla bedel ödetmeyin. Önce siz lüks hayatlarınızdan vazgeçeceksiniz, ne emekli maaşını ne de asgari ücreti enflasyonun altında bırakmayın. Bilinçli olarak zenginleştirdiğiniz kesimler var ya enkazı onların sırtına yükleyin.

– Yeni krizimiz hakikat krizi. Doğruların tümden reddedildiği bir garip iklimde yaşıyoruz. Birkaç yıl önce iktidarın bir daha açılmamak üzere kapattığını söylediği sayfa yeniden açılmış. 50+1 sistemini bugün değiştirmek istiyorlar. Allahım sen ne büyüksün. Sabah şeriflerin hayrolsun Sayın Erdoğan. Partili cumhurbaşkanlığının Türkiye’nin başına bela olacağını söylemiştik. O gün “hayır” demiştik. Bizi dinlemediniz, yanlışta ısrar ettiniz. Günaydın Sayın Erdoğan. Bu süreçte kaybeden aziz milletimiz oldu. AK Parti’nin çıktığı yolun sonunda Türkiye ittifaklara mahkum oldu. Cumhur İttifakının içindeki çekişmeler bizi değil kendilerini ilgilendirir. Ama 50+1’in dayattığı ittifak sistemi milletimizi iki yumruk arasına mahkum ediliyor. Milletimiz seçeneksiz bırakılıyor. Siyaset ilkesizliğe alan açıyor. Bu şekilde bir siyaset de milletimizin siyaset kurumuna güvenini derinden etkiliyor. İYİ Parti olarak ittifak sisteminin yol açtığı yozlaşmaya karşıyız. Siyasi partilere de seçimlere ayrı ayrı girelim dedik. Madem Sayın Erdoğan da ittifak sisteminden rahatsız, gelin AK Parti olarak ittifak sisteminin dayatılmasının önüne geçin, siz de bir adım atın, önümüzdeki seçimlere AK Parti olarak tek başınıza girme cesareti gösterin. Ama bu açıklamayı yapmaktaki amacın anayasa değişikliğinin arkasına sığınıp iki dönem kuralını değiştirmekse çok beklersin. Bunları bir kez daha aday olabilmek için yapıyorsan çok beklersin.

– Herkes İYİ Parti’yi tartışıyor. Ne mutlu bize. İYİ Parti zor durumdaymış. Seçmene verdiği sözleri tutmayanların keyfi yerinde, milleti enflasyona ezdirenlerin keyfi yerinde. Seçimleri el birliği ile Sayın Erdoğan’a hediye edenlerin keyfi yerinde, parti içi hesaplarını görmek için Türkiye’yi feda edenlerin keyfi yerinde, yüzde 60 şakşakçılarının keyfi yerinde ama tüm itirazlarında haklı çıkan İYİ Parti zor durumdaymış. Dün yüzde 60 ile kazanırız yalanını üretenler bugün yeni yalanlar üretiyor. Bunların tıyneti böyle, İYİ Parti’de güneş yerinde, her şey yolunda. Bu yaşadıklarımız tesadüf değil. Dün sözümüz dinlenseydi ve milletimizin bizden talep ettiği bir adayla çıksaydık en çok kimi üzerdi? Saray ve eşrafını üzerdi. “Kazanacak aday” dediğimiz için bizi topa tuttular. Bugün İYİ Parti’nin hür ve müstakil siyasetinden en çok saray çekiniyor. Parti kimliğimizin artık berrak şekilde görünmesinden korkuyorlar. Milletimizle İYİ Parti arasına diktikleri duvarların yıkılmasından korkuyorlar. Kaşıyabilecekleri bir yaramız olmadıkları için korkuyorlar. İttifaklara yapışan çamurlar İYİ Parti’ye yapışmaz diye korkuyorlar. Korkmaya devam edecekler, biz daha yeni başlıyoruz.

– Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz. Bu yol gider Tanrı Dağına. Bugün açtığımız yol çetin ve kutlu bir yoldur. Milletin cebine elini sokanlarla, gözünü hırs bürüyenlerle bu yol aşılmaz. Bu yol cesurlarla, erdem sahibi, vicdan sahibi insanlarla aşılır. Bu yol iyilerle aşılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir