Ahmet Ercan: Erzincan’da 7.9 büyüklüğünde depremi olacak

Ahmet Ercan: Erzincan’da 7.9 büyüklüğünde depremi olacak

Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük deprem olan bölgelerde aynı büyüklükte depremlerin olabileceğini vurgulayarak, 2035 ile 2045 yılları arasında o ilimizde büyük bir deprem olabileceğini ifade etti.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde Türk bilim insanı ve yüksek jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından “Deprem Neden Yıkıyor?” konulu konferans gerçekleştirildi.

Ercan, 2035 ile 2045 yılları arasında Erzincan’da büyük bir deprem olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin deprem ülkesi olması için 8’in üzerinde depremlerin olması gerekiyor. Türkiye’nin 17. yüzyılda ki bir depremi dışında 8’den büyük hiçbir depremi yoktur. Dolayısıyla Türkiye, Japonya ve Filipinler gibi birinci derece bir deprem ülkesi değildir ama yıkımlar nedeniyle dünyada ilk beşe giriyor. Peki bunun nedeni ne? Bunları inceleyeceğiz. Erzincan’daki deprem gece olmuştu ve kış günüydü. Hava eksi 30 dereceydi. Bu havada insanlar donarak ölür. Evlerde sobalar yandığı için yanarak da öldüler.”

 

“EN İYİ İHTİMALLE 2300’LÜ YILLARDA…”

“Öte yandan, bir yerde bir deprem olmuş ise gelecekte o yerde aynı büyüklükte bir deprem olacaktır. Diğer bir değimle Erzincan 7.9’u 1939’da gördü ise, Erzincan gelecekte 7.9 büyüklüğünde depremi görecektir” diyen Ercan, “Dolayısıyla bizim Erzincan’da yapılaşma olayımızı sanki 8 büyüklüğünde bir deprem gelecekmiş gibi hazırlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Ercan şöyle devam etti:

“O gün Erzincan küçüktü, bugün daha büyük. Erzincan’da önlem almak için, yarın çok geç olur. Erzincan’da eğer yıkıcı bir deprem erken beklenirse, 2035 ile 2045 yılları arasında bir deprem beklerim. Uzun beklenti içinde ise 2300 yılları civarında deprem olabilir ama 2035 ile 2045 yılları arası daha uygun gözüküyor. Bu arada daha erken deprem olabilir mi? Olabilir. Çünkü, Erzincan’daki davranış niteliği öyle.”

 

NACİ GÖRÜR DE ERZİNCAN’I İŞARET ETMİŞTİ

Prof. Naci Görür de çeşitli demeçlerinde Erzincan Karlıova arasında deprem beklendiğini söylemişti:

“Şimdi Marmara’yı bekliyoruz. Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir”

“En son deprem orada 1790’larda oldu. Aşağı yukarı 7,4 büyüklüğünde deprem bekliyoruz”

“Burası yakında kırılabilir. Bir tarih vermek doğru değil. Ancak çok beklemeyeceğimizi düşünüyorum” dedi.

 

KARŞI GÖRÜŞ…

Öte yandan uzmanlık alanı paleosimoloji olan Dr. Ramazan Demirtaş Erzincan’ı incelemeye aldı. Demirtaş bu alanda 200-300 yıl daha büyük deprem beklenmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir