Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nda Finalistler Belli Oldu

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nda  Finalistler Belli Oldu

Sabancı Vakfı tarafından, gezegenimizi tehdit eden ‘Su Krizi’ temasıyla düzenlenen 8. Kısa Film Yarışması’nın finalistleri belirlendi. Bu yıl, 12 film finale kalırken, 7 filmin yönetmeninin 35 yaş ve altında olması dikkat çekti.

 

Bu yıl 8. kez düzenlenecek Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda finale kalan filmler belli oldu.
“Su Krizi” teması ile dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar için ciddi bir tehdit oluşturan su sorununun büyüklüğüne dair farkındalık oluşturmayı amaçlayan Kısa Film Yarışması’nın ödül töreni, “Kısacası Susuzluk Çekiyoruz” sloganı ile gerçekleşecek.

Bu yıl Türkiye’nin 23 şehrinden 163 kısa film başvurusunun geldiği yarışmada 35 yaş ve altındaki genç yönetmenlerin ilgisi ise dikkat çekti.

Finale Kalan Kısa Filmler:

 

FİLMİN ADI YÖNETMEN
Antroposen Mehmet Gürü Avcu
Bir Gün Daha Eren Halıcı
Bir Varmış Bir Yokmuş Ersin Coşkunkanlıgil
CRP Umut Kırcalı
Düş Güllü Duman Yegen

Mehmet Gültekin

Düşlerdeki Hayat Can Yeşiloğlu
Mimas Evrim İnci
Son Fide Mert İnan
Sona Doğru Cihan Yıldırım
Vahşi Sinan Kaldan
Yapboz Gülşah Erdur
Yevmiye Ömer Faruk İlhan

 

Ön jüri değerlendirmesinin ardından, finale kalan 12 filmin ve yönetmenlerinin isimleri, Kısa Film Platformu web sitesinde (www.kisafilmuzunetki.org) açıklandı. Yarışmada finale kalan 12 kısa film, jüri tarafından değerlendirilecek ve dereceye girmeye hak kazanan 3 kısa film belirlenecek. Yarışma temasına en uygun şekilde eserini hazırlayan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan kısa filmlerin birincisine 60 bin TL, ikincisine 40 bin TL, üçüncüsüne 25 bin TL ödül verilecek.  Sosyal Etki Ödülü de bu yıl ilk kez 25 bin TL ile ödüllendirilecek. Yarışmanın ödül töreni 17 Ocak 2024’te Sabancı Center’da düzenlenecek.

Finalist yönetmenler sektörün önde gelen isimleriyle bir araya gelecek

Kısa Film Yarışması ile yeni sanatçıların yetişmesine destek olmayı hedefleyen Sabancı Vakfı, her sene yarışmaya başvuran tüm eser sahiplerini sinema ve televizyon dünyasının önemli isimleri ile bir araya getiriyor. Bu kapsamdaki Kısa Film Platformu Buluşmaları, bu yıl 16 Ocak’ta gerçekleştirilecek. Finalistler, usta isimlerle bir araya gelerek onların deneyim ve bilgi birikimlerinden yararlanma fırsatı bulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir