Yeni tip casusluk: Etki ajanlığı

Yeni tip casusluk: Etki ajanlığı

Örneğin Türkiye’deki ifade özgürlüğü problemi konusunda bir şeyler yapmak istiyorsunuz, bir proje hazırlayarak Avrupa Birliği’ne başvurup masraflarınızı karşılayacak bir para aldınız ve açık kaynaklardan yaptığınız araştırmayla Türkiye’de yargılanan gazeteciler konusunda bir rapor yazıp yayınladınız. MİT’e göre, basbayağı casusluk yapıyorsunuz demek oluyor. Bu yeni yasayla casusluktan en az beş, belki sekiz yıl hapis cezanızı afiyetle çekeceksiniz.

Geçtiğimiz hafta, Yeni Şafak gazetesi ve TRT Haber’in 9. Yargı Paketi’ne ilişkin haber-değerlendirmeleri arasında en dikkat çeken “yenilik”, Türk Ceza Kanunu’na eklenecek bir madde ile yeni yaratılacak bir suç tipi oldu. Yeni Şafak haberine göre bu yeni suç tipi, “Türkiye lehine gibi görünüp aleyhte propaganda yaparak kamuoyu oluşturan etki ajanlarını” da kapsayacak.

Gazetedeki haber-yorum gerçekten ilginç, çünkü gazeteye göre “sosyal medya aracılığıyla Türkiye aleyhine propaganda yürüten etki ajanlarına, ülkenin ekonomik, toplumsal ve kamu düzenini bozanlara” bu madde uygulanacak.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), TRT Haber kanalıyla bir video yayınladı. “Casusluk nedir?” başlıklı bu videoya göre, açık kaynaklardan toplanan bilgilerle yapılan analiz çalışmaları ve hazırlanan raporlar, casusluk faaliyeti olarak tanımlanıyor. Video hala internetten izlenebilir, meraklıları casusçuluk oynamak vatandaşların nasıl ihbarcılığa yönlendirildiğini, casusluk konusunda şüpheli gördükleri her durumu MİT’e nasıl ihbar etmeleri gerektiğini bu videodan takip edebilirler.

AÇIK KAYNAKLARA DAYALI ANALİZ MİT’E GÖRE CASUSLUK

9.Yargı Paketi’nin kamuoyuna yansımasından bir hafta kadar önce, iki ilginç gelişme yaşanmıştı. Başında eski Today’s Zaman Gazetesi köşe yazarı sayın İbrahim Kalın’ın bulunduğu Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), TRT Haber kanalıyla bir video yayınladı. “Casusluk nedir?” başlıklı bu videoya göre, açık kaynaklardan toplanan bilgilerle yapılan analiz çalışmaları ve hazırlanan raporlar, casusluk faaliyeti olarak tanımlanıyor. Video hala internetten izlenebilir, meraklıları casusçuluk oynamak vatandaşların nasıl ihbarcılığa yönlendirildiğini, casusluk konusunda şüpheli gördükleri her durumu MİT’e nasıl ihbar etmeleri gerektiğini bu videodan takip edebilirler.

Diğer taraftan, pis ve faili belli bir cinayete kurban giden eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, Sözcü TV’de katıldığı yayında eşine KHK’lar döneminde nasıl listeler geldiğini, onun da “listede adım geçiyor ama ben vatanına, milletine bağlı, amirlerine saygılı bir ülkücüyüm” savunmasını getiren kişileri araştırarak nasıl “kurtardığını” anlattı. Aslında her KHK’lının bildiği ama söyleyemediği bir gerçeği de açıklamış oldu. Her KHK’lının arkasında bir MHP’li var!

Bu iki gelişmeyle birlikte, bu yeni suç tipi takdimini değerlendirmek gerekiyor. Bir taraftan Ergenekon, tüm haşmetiyle gövde gösterisi yapıp, ülkede ne kadar muhalif, insan hakları savunucusu, çevre aktivisti, savaş karşıtı ya da gerçek gazeteci varsa onlara bu yeni yasayla göz dağı verirken, diğer taraftan MHP Genel Merkezi’ndeki yöneticilerin foyasını ortaya çıkaran gelişmeyi telif edecek hamle hemen gelivermiş görünüyor.

ANKA Ajansı’nın yayınladığı taslak metne göre, TCK’ya eklenecek 339/A maddesi ile, devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatları doğrultusunda araştırma yapan veya yaptıranlar, üç yıldan yedi yıla kadar hapisle cezalandırılırlar. Devletin savaş hazırlıklarını, savaş etkinliğini veya askeri hareketlerini tehlikeye atanlar da sekiz yıldan on iki yıla kadar hapisle cezalandırılacaklar. Maddenin istenen kişiye uygulanması, istenene uygulanmaması keyfiliğini sağlamak için de “kovuşturma yapılması Adalet Bakanının iznine bağlıdır” hükmünü sona eklemişler.

Sanata, bilime, basına ve siyasete yeni pranga

Örneğin Türkiye’deki ifade özgürlüğü problemi konusunda bir şeyler yapmak istiyorsunuz, bir proje hazırlayarak Avrupa Birliği’ne başvurup masraflarınızı karşılayacak bir para aldınız, bu bütçeyi kullanarak internetten ve açık kaynaklardan yaptığınız araştırmayla Türkiye’de yargılanan gazeteciler konusunda bir rapor yazıp yayınladınız. MİT’e göre, basbayağı casusluk yapıyorsunuz demek oluyor. Bu yeni yasayla casusluktan en az beş, belki sekiz yıl hapis cezanızı afiyetle çekeceksiniz.

Savaş karşıtısınız, mensubu olduğunuz siyasi partinin mitinginde “biz anti-militaristiz, savaşa hayır” diye halay çektiniz; devletin askeri hareketlerini zayıflatıp tehlikeye atmış olabilirsiniz, on iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaksınız. İşin sonunda beraat etseniz bile, durumunuzu gören hiç kimse bir daha halay çekemeyecek.

‘SAVAŞA HAYIR’ DİYE HALAY ÇEKTİNİZ, HAPİSLE YARGILANACAKSINIZ

Savaş karşıtısınız, mensubu olduğunuz siyasi partinin mitinginde “biz anti-militaristiz, savaşa hayır” diye halay çektiniz; devletin askeri hareketlerini zayıflatıp tehlikeye atmış olabilirsiniz, on iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaksınız. İşin sonunda beraat etseniz bile, durumunuzu gören hiç kimse bir daha halay çekemeyecek.

Unsurları bu kadar muğlak, her koşula göre değişebilen bir suç olur mu? Ancak ve ancak Türkiye’de olur.

“Bakalım temiz eller operasyonu nasıl oluyormuş, hepsine göstermek, hepsini yaka paça içeri tıkmak da hukuk devletinin varlık ve şeref konusudur. Meclis gündemine gelecek 9.Yargı Paketi’nde, casusluk suçu ile ilgili yeni düzenlemeden rahatsız olanlar çok iyi araştırılıp incelenmelidir. Yurt içinden ve yurt dışından hain FETÖ’cülerin, onlara sözcülük yapan satılmış, devşirilmiş sözde gazetecilerin bedel ödemesi yakındır ve kaçınılmazdır”.

Devlet Bahçeli’nin geçtiğimiz gün yapılan MHP grup toplantısındaki bu sözleri, zaten meseleyi bütün çıplaklığıyla açıklıyor. Rusya’dan ithal, önce Gürcistan’da şimdi de Türkiye’de yürürlüğe konulan plan tıkır tıkır işliyor. Hatırlanacağı üzere, geçen hafta Gürcistan’da da çok benzer bir yasa yürürlüğe girmişti. Bakalım Türkiye tercihini Batı dünyasından yana mı, Putin’in potininden yana mı kullanacak? Her durumda, Türkiyeli demokratları zor günler bekliyor, ama söylemeden de geçmeyelim: Kimler, kimlerle beraber…

Günal Kurşun
Latest posts by Günal Kurşun (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir