Yerel seçimlerin olası sonuçları: CHP için ihtimaller

Yerel seçimlerin olası sonuçları: CHP için ihtimaller

Yerel seçimler yaklaşırken, seçim sonuçlarının CHP açısından önemli sonuçlar doğuracağına şüphe yok. Olası senaryolardan olumlu olanlardan bir tanesinin gerçekleşmesi, partiyi yenilgi travmasından tamamen uzaklaştırıp AKP’ye karşı psikolojik üstünlük kurmasını sağlama potansiyeline sahip. Ayrıca konjonktürün de zemin hazırlaması halinde, CHP’nin iktidarı erken seçime zorlaması için şartlar da zamanla müsait hale gelebilir.

Yerel seçimler için geri sayım başlamışken, seçimin olası sonuçlarının CHP için neler getireceği de merak konusu. Yerel seçimlerin sonucunda oluşacak tablo, sadece CHP’nin yeni yönetiminin geleceği ile ilgili işaretler barındırmayacak, aynı zamanda bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin nasıl yürüyeceğine dair ipuçları da taşıyacak. Gerçekleşmesi muhtemel dört senaryo üzerinden, CHP’nin karşılaşması muhtemel ihtimallere genel hatlarıyla göz atabiliriz. En kötü senaryodan en iyi senaryoya doğru bir bakalım:

EN KÖTÜ SENARYO: ELDEKİ İL VE İLÇE BELEDİYELERİN BİR KISMININ KAYBEDİLMESİ, ÖNEMLİ BİRKAÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ELDEN ÇIKMASI

Böyle bir senaryoda CHP’de Özgür Özel’in liderliğinin tartışmaya açılması ve olağanüstü kurultay sürecinin başlaması epey muhtemel. Bu denklemde, partinin muhalefet işlevinden çok, parti için iktidar sürecine odaklanması ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ortaya çıkan yenilgi psikolojisinin derinleşmesi büyük bir olasılık. Bu durumda CHP’nin uzunca bir süre parti içi çekişmeler sürecinden çıkamaması ve muhalefetin daha da dağınık hale gelmesi mümkün. CHP’deki yenilmişlik hissinin ve “AKP yenilmez” fikrinin giderek derinleştiği, umutları kırdığı bir noktaya doğru savrulma mümkün hale gelir.

Seçimlerin olumsuz sonuçlanacağı senaryolar elbette dünyanın sonu değil; ancak böylesi denklemler CHP’nin işini kısa ve orta vadede epey zorlaştırır, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimini de tehlikeye atar.

KÖTÜ SENARYO: MEVCUT BELEDİYELERİN AZ BİR KISMININ KAYBEDİLMESİ, 1-2 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ELDEN ÇIKMASI

Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde ise CHP’nin bu durumu seçmene izah edecek bir dayanağı olacaktır: İYİ P.

2019 yerel seçiminde İYİ P.’yle ittifak sayesinde alınan pek çok belediye bulunuyor. Mart 2024 yerel seçimine tek başına ve kendi adaylarıyla gireceğini duyuran İYİ P.’nin bu yaklaşımının CHP’ye kimi belediyelerde kaybettirdiği, dolayısıyla İYİ P.’nin muhalif oyları bölen parti olarak kabahatli olduğu anlatısı, CHP tabanında ve muhalif seçmenin önemli bir kısmında kabul görecektir. Buna rağmen beklenen çıkışın ve toparlanmanın gerçekleşmemesinin getirdiği bir gerginlik, partideki dengeleri sarsabilir.

ORTALAMA SENARYO: 2019’A BENZER BİR SONUCUN ALINMASI

Bu denklemi başarı olarak anlatmak ve bunu seçmene kabul ettirmek gayet mümkün. 2019’da İYİ P. ile ittifak yaparak başaran CHP’nin, bu kez aynı başarıyı tek başına sağladığını vurgulamak, parti tabanı için bir başarı hikâyesi olarak okunacaktır. Öte yandan böyle bir sonuç, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra oluşan yenilmişlik duygusunu ve politik travmayı tersine çevirecek bir pozitif etki yaratacaktır. Bu pozitif etkinin derinleştirilip iyi yönetilmesi ise tamamen CHP yönetimine bağlı.

Özgür Özel ve ekibi hızlı, dinamik ve iyimser bir başlangıç yaptı. Bu güzel başlangıcı, iyi bir seçim sonucuyla taçlandırmak, partinin ve esasen Türkiye muhalefetinin önünü epey açacaktır.

EN İYİ SENARYO: 2019’A KIYASLA DAHA FAZLA BELEDİYE KAZANMAK VE MEVCUT BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN SAYISININ ARTMASI

Böylesi bir senaryo, mayıs ayında oluşan tükenmişlik ve yenilmişlik hislerini tamamen ortadan kaldırdığı gibi, CHP’nin iktidar karşısında psikolojik üstünlüğü ele geçirmesini sağlayacak bir sürecin de başlangıcını oluşturabilir. Ayrıca bu türden bir zaferin Özel ile İmamoğlu’nun hanesine yazılacağını da atlamamak gerekiyor. Bu denklemde CHP, yerel ve uluslararası konjonktüre de bağlı olarak iktidarı erken seçime zorlayacak bir baskı yaratma aracına sahip olabilir.

SONUÇ YERİNE

Yerel seçimler yaklaşırken, seçim sonuçlarının CHP açısından önemli sonuçlar doğuracağına şüphe yok. Yukarıda kısaca özetleyerek sıraladığım senaryolardan olumlu olanlardan bir tanesinin gerçekleşmesi, partiyi yenilgi travmasından tamamen uzaklaştırıp AKP’ye karşı psikolojik üstünlük kurmasını sağlama potansiyeline sahip. Ayrıca konjonktürün de zemin hazırlaması halinde, CHP’nin iktidarı erken seçime zorlaması için şartlar da zamanla müsait hale gelebilir. Olumlu senaryoların bir diğer önemli tarafı ise, kazanılacak zaferin aynı zamanda İmamoğlu’nun kendini bir kez daha ispat etmesi anlamına gelmesi. Böyle bir denklemde İmamoğlu, ismi ilan edilmek üzere olan aday + gölge cumhurbaşkanı sentezi bir figür olarak iktidar üzerinde daha yoğun baskı kuracak bir güce erişecek, muhalefetin diğer özneleri üzerinde de daha fazla etkiye sahip olacaktır.

Seçimlerin olumsuz sonuçlanacağı senaryolar elbette dünyanın sonu değil; ancak böylesi denklemler CHP’nin işini kısa ve orta vadede epey zorlaştırır, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimini de tehlikeye atar.

Özgür Özel ve ekibi hızlı, dinamik ve iyimser bir başlangıç yaptı. Bu güzel başlangıcı, iyi bir seçim sonucuyla taçlandırmak, partinin ve esasen Türkiye muhalefetinin önünü epey açacaktır. Ve daha da önemlisi önümüzdeki aylar, yazıdaki sorularımıza ve ihtimal hesaplarımıza yanıtlar bulacağımız bir dönem olacak.

Emrah Aslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir