Bir narsistle nasıl baş edilir?

Bir narsistle nasıl baş edilir?

İster bir sevgili ister bir iş ortağı olsun, bir narsist tarafından duygusal istismara uğramak tahammül edilemez hale gelebilir. Ne var ki, narsistler aynı zamanda renkli kişilerdir ve eğer sınırlarınızı belirlerseniz ve elbette isterseniz narsist bir sevgili ya da ortağınızla ilişkinizi çok kolay olmasa da yönetebilirsiniz…

Günümüzde tüm dünyada 5 milyara yakın sosyal medya kullanıcısıyla kimseyi ilgilendirmeyecek ne varsa paylaşan, farkında olarak ya da olmayarak sürekli ilgi ve beğenilme arzulayan hemen herkesin adeta kendi medyası hâline geldiğini düşünecek olursak narsistlikle ilgili tanımların da değişmeye açık olduğunu tartışabiliriz. Ancak “Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatiksel El Kitabı’nın (DSM)” en güncel çevirisi 5. baskısında belirtilen narsistik kişilik bozukluğunun ölçütlerinin bazıları, neredeyse değişen iletişim alışkanlıklarıyla beraber birçok çevrede muhatap olduğumuz kişilerle artık hiçbirimize pek yabancı değil. Büyüklenme, şişkin ego, aşırı ilgiye ve beğenilmeye derin bir ihtiyaç, hemen herkesle sorunlu ilişkiler ve empati yoksunluğu.

Elbette birçok kişi bu özelliklere sahip olduğu halde bu özellikler bozukluk düzeyinde olmayabilir ancak başkalarının duygularını ve gereksinimlerini anlamak istemeyenlerin sayısı her geçen gün öyle çok artıyor ki. Biz iyisi mi ucundan da olsa işte ya da özel hayatta nasıl başa çıkabileceğimizi bilelim.

Öncelikle narsistik eğilimleri olan insanlar genellikle eleştiriye karşı çok hassastır. Oldukça kırılgan yüksek özgüvenleri beğenilmediğinde, eleştirildiğinde bir anda yerle bir olabilir, hem zaten hiç eleştirmeyin de çünkü almazlar. Bir narsistle ilişkinizi sürdürmeyi seçiyorsanız onu olduğu gibi kabul edin. Diyelim herhangi bir eleştiriniz olacaksa ya da herhangi bir konuda tartışmaya girecek olursanız da delirdiğinizle kalırsınız bilin. Velhasıl hep haklıdırlar.

DEĞERİNİZİ BİLİN

Sevgili ya da iş partneri bir narsistle ilişkinizi devam ettirmeyi seçiyorsanız öncelikle kendi değerinizi bilin, net olun ve sınırlarınızı da netleştirin. Başkalarını rahatsız etmekten, vicdanınızı sıkıştırmaktan hoşlanırlar. İzin vermeyin. Sizin için nelerin kabul edilemez olduğunu bildirin, dinlesin ya da dinlemesin…Hep haklı olduklarına inandıkları için elbette sizi dinlemezler ama siz de misal size ait olmayan bir suçlamayı kabul etmeyin. Narsistler kişisel alan konusunda da duyarlı olmadıkları için her zaman duygu dilinizi kullanarak açık sınırlar belirleyin, tepenize çıkmaması için kendi değerinizi bilin.

SİZE KALMIŞ

Tüm aktardıklarımla; “niye başa çıkmak için çaba harcayayım ki? “Niye bu ilişkiyi ya da ortaklığı ve olanca eziyeti sürdüreyim ki?” diyecek olursanız, o sevgili nergisi hayatınızdan yollamak için; sizi duygusal olarak ne kadar istismar ediyor, sürekli manipüle ediyor, kontrol ediyor mu? Alınganlıklarla yoruyor mu? Zihinsel ve fiziksel sağlığınızı etkiliyor mu ve en önemlisi sizi duygusal olarak aşağı çekiyor mu? İyice bir değerlendirin ve gözden geçirin. Günün sonunda her ne olursa olsun, siz mühimsiniz. İster akraba ister sevgili, isterse iş ortağı olsun, sizi aşağı çeken hiç kimseye izin vermeyin.

Cenk Erdem
Latest posts by Cenk Erdem (see all)

One thought on “Bir narsistle nasıl baş edilir?

  1. Yine mi harika olur bir insan. Bir nasistle 17 yıl yaşamış bir olarak bitirmek en doğrusu tabiki .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir