Halil Umut Meler’in avukatı Yeni Arayış’a konuştu: “Faruk Koca en az 2 yıl yer”

Halil Umut Meler’in avukatı Yeni Arayış’a konuştu: “Faruk Koca en az 2 yıl yer”

Avukat Halil İbrahim Atabay kamuoyu baskısı sayesinde sürecin olması gerektiği gibi işletildiğini düşünüyor. Atabay’a göre Ankaragücü başkanı Koca’ya, tehdit, hakaret ve kasten yaralama suçlarından en az 2 yıl ceza verilmesi muhtemel… 

Türkiye, MKE Ankaragücü kulübü başkanı Faruk Koca’nın hakem Halil Umut Meler’e dün gece attığı yumruğu konuşuyor. Koca tutuklandı, Meler ise hastanelik oldu, şimdi verilecek ceza merak konusu. Hakem Meler’in arkadaşı ve avukatı olan Halil İbrahim Atabay’la konuştuk. Atabay’a göre olayın faili Koca’nın en az 2 yıl hapis cezası alması söz konusu…

2013 yılında Bolvadin Belediyespor-Akören Belediyespor Süper Amatör Lig maçında orta hakem Mevlüt Duymuş’a tekme atıp dövdükleri iddiasıyla haklarında dava açılan üç futbolcuya 2 yıl 1’er ay hapis cezası verilmişti. Bu ceza, sanıkların bugüne kadar hakeme saldırı ve hakaret eylemlerinde yapılan yargılamalar içerisinde verilen en büyük ve en ciddi ceza olarak kayıtlara geçmişti. Atabay, o davanın da avukatlığını üstlenmişti.

Biliyorsunuz, dün gece tatsız bir olay yaşandı…

Evet, Halil Umut Meler benim arkadaşım, aynı zamanda müvekkilimdir. Süper Lig hakemlerinin yüzde 80’inin avukatı benim aynı zamanda…

Afyon’daki maçta hakem döven üç futbolcuya 2 yıl 1’er ay hapis cezası verilmişti. Ancak hâkim o cezayı “kasten yaralama”, “hakaret” ve “tehdit” suçlarının toplamından ancak bu kadar verebilmişti. Burada da benzer bir durum var galiba, ne dersiniz?

Valla büyük ihtimalle, kemik kırığı var ya, o sebeple ceza yüksek çıkacak, tehdit ve hakaret de var. “Seni öldürürüm!” diye bir ifade kullanmış. Ondan dolayı biz cezanın 2 yılın üzerinde olacağını düşünüyoruz. Büyük ihtimalle bir hapis cezası alacak ve özgürlüğü kısıtlanacak diye düşünüyoruz.

Fakat Afyon’daki olayda mağdur hakemin kemiği kırılmış, bu olayda daha basit bir yaralama var galiba. İlk aldığımız bilgilere göre gözünde şişlik ve hafif bir çatlak varmış?

Yok. Afyon’daki olayda da yine elmacık kemiğinde kırık vardı. Umut’unkinde de aynısı var. O sebeple muhtemelen aynı ceza ama orada bir indirim uygulanmıştı. Burada kamuoyu baskısı nedeniyle biraz daha yüksek bir ceza çıkar diye düşünüyoruz. Çünkü olay, büyük bir infial yarattı.

Kamuoyu baskısı hakimlerin vicdani kanaatlerini etkiliyor galiba?

Evet evet, kesinlikle!

Bu cezanın çıkması ne kadar sürer? Bu süreç nasıl işler?

Tahminen üç duruşma civarı sürer. O da bir yıla yakın sürer diye düşünüyorum. Belki daha da sürer, çünkü Ankara Batı Mahkemesi, biraz daha hızlı çalışıyor. Bakarsınız adli tatile girmeden temmuz ayından önce karara çıkabilir dosya. Afyon’daki olayı iki celsede bitirmiştik. Çünkü raporlar vs. alınırsa, sanık dinlemesine girerse, gelen gelmeyen olur vs., belki bir duruşma atar, ondan sonra maksimum üçüncü duruşmada karara çıkar diye düşünüyorum.

Peki süreç doğru şekilde işliyor mu? Örneğin gözaltına alınırken ters kelepçe yapılmaması, Koca’nın kendisinin karakola gidip teslim olması, bunlar tartışılıyor?

Bu kadar infial yaratmayan olaylarda da şikayetçi oluyoruz hakemler olarak. Şahsı üç beş gün sonra evinden alıyorlar. Ama bunda biraz daha tabii medya baskısı olunca, ertesi gün alındı. “Ters kelepçe uygulanması gerektirir miydi, gerektirmez miydi?” sorusu, o polisin uygulamasına göre değişir diye düşünüyorum. Bir de çok söylemek istemiyorum ama siyasi gücü olan bir insandı sanık. Onu sağ olsunlar bertaraf edip de o şekilde uygulamaları ve tutuklamaları çok daha iyi oldu bu işler açısından… Yani aykırı bir uygulama değil, normal bir uygulama oldu. Kanunlara uygun bir şekilde oldu.

Alper Budka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir