Merhaba…

Merhaba…

Yeni Arayış’tan bir kez daha merhaba!

Buradan ilk merhabamızı 2015 Ekim’inde vermiştik. Şimdi yeni içerikle bir kez daha yola çıkıyoruz.

Türkiye’de her alan gibi yazın hayatı da ülkenin siyasi ikliminden fazlasıyla etkilendi. İster akademi ister medya ister edebiyat alanında olsun yükselmenin, iyi ve popüler olmanın koşulu liyakat olmaktan çıktı.

Bu durumun doğal sonuçlarından biri sayılan alanlarda hissedilir nitelik kaybı olurken; bir diğer sonuç ise düşünsel ve yazınsal üretimin motoru olan özgürlüğe kendiliğinden bir sınır konması, yani oto-sansürün neredeyse doğal durum haline gelmesi oldu.

Kuşkusuz medya, bütün bu süreçten olumsuz etkilenen kurumların başında gelmektedir.

Medya bağımsızlığı ve özgürlüğü siyasi iklime bağlı olarak sürekli daraldı. Haberler gerçeklikten koptu, nitelikli bilgi, yorum ve tartışma ortamı azaldı.

Yeni Arayış; böylesi bir iklimde, bu ihtiyaca bir nebze cevap vermek, daralan özgürlük alanın genişletilmesine mütavazi de olsa bir katkıda bulunmak ve ülkenin gerçek sorunlarını tartışabilmek üzere yola çıkıyor.

Günlük haberlerin yanında, Türkiye ve dünyada olanları anlamaya çalışan yorum ve makalelerin öne çıktığı, farklı görüşlerin kendine bir alan bulabildiği, olabildiği ölçüde birbiri ile konuşan metinlerin yer aldığı bir platform olma hedefinde Yeni Arayış.

Özetle Yeni Arayış, Türkiye’nin çoraklaşan, daralan düşünsel alanını bir parça genişletmek, tartışmaları gündelik olanın kıskacından kurtararak derinleştirmek istiyor.

Yeni Arayış, günlük siyasi yazıların yanında, ülkenin ve dünyanın yaşadığı sorunların derinlikli analiz edilmesini, çözüm önerileri sunulmasını ve kimi sorun ve kavramların özel dosyalarla kapsamlı biçimde kamusal alana taşımasını hedeflemektedir.

Bu açıdan Yeni Arayış merkezine “yorum” yazılarını alıyor, kendini daha çok bir yorum sitesi olarak konumluyor. Alanında uzmanlar kadar, söyleyecek sözü olanlara da sayfalarımız daima açık olmasını istiyor.

Kuşkusuz bu iddianın gerçeklemesi bizlerin niyeti, çabası kadar sizlerin de katkısı ile mümkün olacaktır.

Sitemizi bugün, yani 29 Ekim 2023’de açıyoruz. Bu özel bir tarih. Cumhuriyetimizin 100. yılı…

Ne yazık ki siyasi iktidar bloğu, son yıllarda milli bayramların kutlanmasını bir biçimde görmezden gelerek, önemsizleştirmek istiyor. Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları için de bunu söylemek mümkün.

Her ne kadar İsrail ile Filistin arasında yaşanan insanlık dramı kutlamaların ertelenmesi için kullanılsa da olması gereken, kutlamaların son haftalara değil daha geniş bir zaman yayılmasıydı.

Yapılmadı, yapılmak istenmedi.

Bugün yayın hayatına başlayan Yeni Arayış’ın ilk dosya konusu ise cumhuriyet; daha doğrusu “100. Yılında Cumhuriyet”.

Bugünden başlayarak önümüzdeki günlerde ülkenin önde gelen isimlerinin cumhuriyeti farklı açılardan ele alan yazılar “Yorum” sayfamızda olacak.

Kuşkusuz bütün bu yazılar, tek başına ne Cumhuriyet’i ne de 100 yıllık Cumhuriyet deneyimini, kazanımlarını anlatamaya yetmez. Eksiğimiz mutlaka olacaktır. Bu açıdan sizlerin katkılarına açık olduğumuz gibi, yayınlanacak yazıların derinleştirilmesi amacıyla tartışılmasına da açığız.

Şunu biliyoruz: Yol ne kadar uzun olursa olsun, yola çıkmak ilk adımla başlar.

Yeni Arayış, bugün o ilk adımı atıyor.

Biliyoruz ki ikinci başlangıçtaki koşullarımız ilkinden çok daha zor. Ama yine biliyoruz ki yalnız değiliz.

Birlikte yürümek dileğiyle…


Not:

İlk günlerde sitede karşılaşabileceğiniz bazı aksaklıklar için şimdiden özür dileriz. Diğer yandan bu aksakları ya da notlarınızı [email protected] adresine iletirseniz çok mutlu oluruz.

Editör
Latest posts by Editör (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir